maj 2018 w naszej szkole

Każdą inną ludzką miłość trzeba zdobywać,

trzeba na nią zasługiwać pokonując stojące na jej drodze przeszkody,

tylko miłość matki ma się bez zdobywania i bez zasług” /H. Auerbach/

 

MAJ 2018 W NASZEJ SZKOLE

 

Szkoła Podstawowa w Karwodrzy

 1. Godne uwagi:

 

 • Miesiąc maj jest w szczególny sposób poświęcony Maryi – Matce Boga i naszej Matce. Niemal w każdym kościele i w każdej kaplicy w Polsce przez cały ten miesiąc gromadzą się wierni, by wspólnie z kapłanami modlić się do Boga za wstawiennictwem Matki Najświętszej odśpiewując Litanię Loretańską. Właściwie cały ten miesiąc jest świętem wspomnień. Już pierwszego maja przypada święto robotnicze, któremu patronuje św. Józef – pracowity cieśla i opiekun Świętej Rodziny.  Drugiego maja to/świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Natomiast Trzeciego maja obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej Patronki naszej Ojczyzny. W tym dniu celebrujemy także rocznicę uchwalenia Konstytucji.

Czwartego maja świętują strażacy, gdyż obchodzimy w tym dniu wspomnienie świętego Floriana Męczennika, który jest patronem m.in. strażaków. Ósmego maja Kościół czci świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika, szczególnego                      a zarazem potężnego patrona Polski. 21 maja 2018 r. wypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła /to ruchome święto jest obchodzone zawsze w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego/, natomiast 24 maja obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, a 31 maja – święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – święto patronalne naszej Parafii.

26 maja nasze Mamusie obchodzą swoje święto. Cel obchodów jest oczywisty – wyrażenie wdzięczności za trud  włożony w wychowanie oraz okazanie im niezmierzonych pokładów miłości i serdeczności.

Z okazji Dnia Matki  wszystkim Mamom dedykujemy słowa:

Kochana mamo, przez serce życzę

wszelkich dobroci, których nie zliczę…

Zaś serce Twoje, od kiedy żyję,

gorąco dla mnie i mocno bije!

 

Jakże potrafi kochać Twe serce!

Choćby i było w wielkiej rozterce…

Mamo, bo Twego serca łomoty

zmieniają w radość wszelkie kłopoty!

 

 • Prezentacja projektu edukacyjnego przez uczniów klasy II gimnazjum odbędzie się 30 maja 2018 r.

W  tym roku projekt nosi tytuł: „Moje pasje i zainteresowania ”. Pięć grup przygotowuje prezentacje dotyczące zainteresowań  sportowych, przyrodniczych, muzycznych, literackich oraz grafiki komputerowej i fotografii.

 • Od 23 kwietnia br. trwa akcja „Pola Nadziei” – datki składane do puszek będą przeznaczone na potrzeby Tarnowskiego Hospicjum Domowego.

 

 1. Ważne terminy:

 

 • 8 maja 2018 r. przypada rocznica zakończenia II wojny światowej. 8 i 9 maja 1945 r. – to daty uznawane na świecie za moment zakończenia II wojny światowej. W Europie Zachodniej, a od niedawna także w Polsce, oficjalnym Dniem Zwycięstwa jest 8 maja. Tego dnia w 1945 roku, o godz. 15.00, ogłoszono koniec wojny. Dzień wcześniej, 7 maja Niemcy podpisały swoją kapitulację w Reims we Francji, w obecności przedstawicieli Wielkiej Brytanii, Francji i ZSRR. Kapitulacja III Rzeszy zakończyła tylko wojnę w Europie. Toczyły się jeszcze walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero kapitulacja Japonii – 2 września 1945 roku – zakończyła II wojnę światową.

W tym dniu obchodzony jest także Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy.

 • 15 maja obchodzimy Światowy Dzień Rodziny. Dzień ten podkreśla znaczenie wszystkich opiekunów w rodzinach, czy to rodziców, dziadków czy rodzeństwa, a także znaczenie edukacji rodzicielskiej dla dobra dzieci. Skupia się na dobrych praktykach dotyczących równowagi między pracą a rodziną, tak aby pomóc rodzicom w wychowywaniu dzieci. Podkreśla także dobre praktyki sektora prywatnego wspierające pracujących rodziców, a także młodzież i osoby starsze w miejscu pracy.

Kochanym Naszym Rodzinkom z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin

życzymy wzajemnej miłości, życzliwości,  zrozumienia i wspaniałych rodzinnych wędrówek.

 

 • 25 maja 2018 r. – odbędzie się pierwszy etap Szkolnego Konkursu „Szkolny Poliglota 2018”.
 • 30 maja 2018 r. – będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Dziecka i Dzień Sportu Szkolnego.
 • 1 czerwca /piątek/ jest dniem dodatkowo wolnym od zajęć ustalonym wcześniej. Mogą odbywać się zajęcia wychowawczo-opiekuńcze po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby przez Rodzica.

 

 1. W ramach przypomnienia:

 

– Zgodnie z przyjętym Szkolnym Systemem Wspierania Rodziców w każdą pierwszą środę miesiąca od godziny 16 00do 17 00  odbywają się konsultacje indywidualne dla zainteresowanych Rodziców. Zachęcamy do spotkań  z nauczycielami poszczególnych przedmiotów  oraz wychowawcami.

 

– Rada Rodziców przypomina o dobrowolnej składce – 25 zł od rodziny

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom, którzy wsparli comiesięczną zbiórkę funduszy na zakup sztandaru szkoły.

 

– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony to: spkarwodrza.pl

 

Dyrektor i Rada Pedagogiczna

Szkoły Podstawowej  w Karwodrzy

 

OSIĄGNIĘCIA NASZYCH UCZNIÓW

 

Angelika Słowik z kl. VI zajęła I miejsce w następujących konkursach:

 

XIII Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle

VIII Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny  w Szczecinie

XXXVI  Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Nad Kamienną”

VI  Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny  – Augustów

IX International Music Competition – Belgrad (Serbia)

W ramach aktywnego uczestnictwa szkół w obchodach 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Drogi do wolności” naszą szkołę (w dwóch kategoriach  wiekowych) reprezentowało sześć uczennic:

– z klas gimnazjalnych:

 

Karolina Piątek (kl. III), Weronika Drwal (kl. II), Karolina Lazarowicz (kl. II),

 

– ze szkoły podstawowej:

 Angelika Słowik  – kl. 6, Nikola Krzemień kl.4,  Milena Budzik  – kl. 4

Milena Budzik kl. 4 –  zdobyła wyróżnienie w tym konkursie.

 

Szkolny Konkurs Plastyczny na  „Najpiękniejszy Stroik Wielkanocny”

I miejsce – Dominika Halagarda –  kl. II

II miejsce – Patrycja Piska  – kl. VI

III miejsce – Angelika Słowik – kl.VI,  Wiktoria Iwaniec – kl.VI, Justyna Solarz  – kl. VI

Narody Społeczności Uczniowskiej w powyższym konkursie zdobyli:

I miejsce – Piska Patrycja –  kl. VI

II miejsce – Danek Natalia  – kl. II

III miejsce – Damian Szeląg  – kl.VI