Wycieczka do Tarnowa i Wierzchosławic

30 listopada 2018 r. w 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości opiekunowie z grupą uczniów z klasy VI i VII postanowili odwiedzić w naszym regionie miejsca związane z wybranymi bohaterami zasłużonymi dla naszej ojczyzny. Termin wyjazdu nie był przypadkowy, ponieważ ten dzień, był ostatnim dniem miesiąca, w którym Polska odzyskała niepodległość.

Przygodę z przeszłością rozpoczęliśmy już w busie, słuchając opowieści przewodnika na temat mijanych miejscowości i obiektów. Pierwszą postacią, o której opowiedział nam prowadzący wycieczkę był to, gen. J. Bem. Słuchając barwnej opowieści o bohaterze trzech narodów, podziwialiśmy zarazem jego Mauzoleum w Parku Strzeleckim w Tarnowie. Kontynuując naszą wyprawę udaliśmy się do rodzinnej miejscowości W. Witosa, trzykrotnego premiera państwa polskiego okresu międzywojennego. Niepodległość, patriotyzm oraz budowanie silnego państwa polskiego Wincenty Witos uważał za rzeczy najważniejsze. W Wierzchosławicach podsumowaliśmy zdobyte wiadomości o J. Bemie i po zapoznaniu się z biografią W. Witosa, zwiedziliśmy rodzinną chatę, w której Wincenty przyszedł na świat oraz tą, w której żył ze swoją rodziną. Po powrocie do Tarnowa obejrzeliśmy pomniki poznanych bohaterów i ich związek z tym miastem, a następnie udaliśmy się do Muzeum Okręgowego na zajęcia warsztatowe w ramach BONU KULTURY. Mieliśmy możliwość odbyć fascynującą podróż do przeszłości. Dzięki niej wiele nauczyliśmy się o czasach minionych, ale także o nas samych, tu i teraz.

Warsztaty muzealne poświęcone były potędze husarii i objęły okres historyczny wojen Rzeczypospolitej Obojga Narodów z Imperium Osmańskim, ze szczególnym uwzględnieniem panowania Jana III Sobieskiego i Odsieczy Wiedeńskiej.

W czasie zwiedzania wystawy pt.„W kontuszu i przy szabli” poznaliśmy polską kulturę szlachecką.

W zbrojowni myśliwskiej wysłuchaliśmy opowieści o broni palnej używanej dla rekreacji oraz podczas polowań i sportu, a także oglądaliśmy oręż służącą do samoobrony i pojedynków.

W Sali Rady podziwialiśmy ekspozycję porcelany i szkła.

W Sali Pospólstwa przewodniczka zapoznała nas z Galerią Portretu Staropolskiego. Jest to
nazwa największego i reprezentacyjnego pomieszczenia ratusza, pochodzi od funkcji jaką dawniej pełniła. Zgromadzeni w niej mieszczanie obradowali nad ważnymi sprawami miasta. Obecnie zgromadzone są w niej portrety staropolskie z okresu od XVI do XVIII w., określane jako „portret Sarmacki”. Pokazany na wystawie zespół portretów, jest jednym z najliczniejszych i najcenniejszych w Polsce.

Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzymał hełm husarski do wykonania w szkole na lekcji historii. Przewodnik wycieczki podsumował pracę zespołów oraz jej realizację w formie konkursu i nagrodził tych, którzy przyswoili największą ilość wiadomości.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za godną postawę i aktywność oraz wiedzę podczas trwania wycieczki.