W tym roku dziesiąty raz przystępujemy do realizacji projektu „MIEĆ WYOBRAŹNIĘ MIŁOSIERDZIA” /XIII edycja/. Nasz szkolny projekt zatytułowaliśmy: „Kawałek nieba jest w każdym pomocnym czynie”. Inspiracją tegorocznego projektu są słowa Ojca Phila Bosmansa, flamandzkiego pisarza oraz kapłana katolickiego ze Zgromadzenia Misjonarzy z Montfort, autora wielu poczytnych wierszy i aforyzmów dotyczących cierpienia, samotności i odczuwania. Jedne z nich brzmią:
„Kawałek nieba jest w każdym uśmiechu, w każdym życzliwym słowie, i przyjaznym geście, w każdym pomocnym czynie. Kawałek raju jest w każdym sercu, które stanowi zbawienny port dla nieszczęśliwego. W każdym domu z chlebem, winem i serdecznym ciepłem. Bóg włożył swoją miłość w twoje ręce, jak klucz do raju”. Powyższe słowa znajdują potwierdzenie w zaangażowaniu uczniów naszej Szkoły we wszelkie dotychczas prowadzone akcje na rzecz nie tylko potrzebujących rodaków w kraju i poza jego granicami, ale i ludzi innych narodowości. O tym zaangażowaniu świadczy fakt, że jednym z zadań statutowych instytucji reprezentujących społeczność uczniowską Szkoły tj.: Samorządu Uczniowskiego, SK Caritas i SK Wolontariatu, jest działalność charytatywna, nad którą czuwają, inspirując młodzież, ich opiekunowie.
Pomoc kierujemy do rodzin wielodzietnych, ubogich i zaniedbanych
wychowawczo z naszego regionu, kraju jak i spoza jego granic. Nasze działania
obejmą też osoby niepełnosprawne, samotne, chore, uzależnione oraz przebywające
w domach pomocy.
Osoby żyjące w tych rodzinach czy
społecznościach, szczególnie dzieci, nie ponoszą odpowiedzialności za swoją
ciężką sytuację. Są bezradne i nie potrafią zrozumieć, dlaczego los jest dla
nich tak okrutny. Często stają się zagubione i wyobcowane, odrzucane przez swoich
rówieśników z powodu złej kondycji rodziny, w której przyszło im żyć. Dlatego
dołożymy wszelkich starań, aby nasi podopieczni mieli godne i szczęśliwe życie.
Wszyscy
wiemy, że warto pomagać innym, bo wtedy pomagamy także sobie wyrabiając w sercu
wrażliwość na drugiego człowieka. Bo dobro, które czynimy powraca do nas w różnych
momentach codziennego życia.
Ludzie potrzebujący pomocy byli, są
i będą wokół nas. Wolontariat to zapotrzebowanie na czynną miłość do osoby
w zwykłej codzienności, na obecność, zainteresowanie, udzielanie
konkretnej pomocy.
Jest to dzielenie się sobą z innymi, swoim czasem, zdolnościami, umiejętnościami, wykonywanie pracy na rzecz drugich. Zadaniem wolontariatu jest docieranie do ludzi potrzebujących, rozpoznawanie ich potrzeb, szukanie sposobów organizacyjnych, prawnych i finansowych ich rozwiązania. Motywacją tej działalności jest chęć czynienia dobra, pomagania innym, zdobywania nowych doświadczeń.
Stykanie się z ludzką bezradnością, dostrzeganie potrzeb innych ludzi oraz osobiste angażowanie się w udzielanie pomocy kształtuje postawę altruistyczną, motywuje do zwalczania obojętności społecznej, rozwija osobowość młodego człowieka.