LUTY 2020 W NASZEJ SZKOLE

Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej.
Ci, co żyją miłością, widzą głębiej.
 Ci, co żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle.

/LotharZenetti/

1. Godne uwagi:

  • 10 lutego 2020 r.  – rozpoczęliśmy II półrocze. To kolejny czas wysiłku uczniów w zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności. Dopilnujmy, aby nie był to czas stracony. Dołóżmy starań, by uzyskać najwyższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz wypracujmy  lepsze oceny z poszczególnych przedmiotów jak i zachowania na koniec roku.
  • 11 lutego 2020 r. przypada  Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasło  tegorocznych obchodów brzmi: „Działajmy razem!”  

      W Polsce to już 16. edycja akcji, która powstała z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i obecnie obchodzona jest nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach. Głównym celem DBI jest promowanie bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież oraz edukowanie rodziców i nauczycieli w temacie cyberbezpieczeństwa. Tegoroczne hasło DBI ma przypominać, że zapewnienie bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież z to jest wspólna troska zarówno opiekunów i nauczycieli, ale także dostawców treści i usług internetowych oraz wielu podmiotów takich jak NASK /Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa/, mających realny wpływ na podnoszenie bezpieczeństwa w sieci.

  • 14 lutego obchodzimy walentynki –  to coroczne święto zakochanych. Nazwa pochodzi od św. Walentego, patrona wszystkich zakochanych. Kim był św. Walenty? Walenty był duchownym, a z wykształcenia lekarzem. Żył w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz zabronił młodym mężczyznom w wieku 18-37 lat zawierać związków małżeńskich. Uważał, że najlepsi żołnierze, to ci którzy nie mają żon i dzieci. Walenty złamał ten zakaz i udzielał ślubów żołnierzom. Został za to wtrącony do więzienia. Tam zakochał się w niewidomej córce strażnika. Legenda mówi, że dzięki miłości dziewczyna odzyskała wzrok. Gdy cesarz się o tym dowiedział, skazał Walentego na karę śmierci. Egzekucji dokonano 14 lutego 269 roku.
  • 20 lutego będziemy obchodzić tłusty czwartek. Geneza tłustego czwartku sięga średniowiecza. Na kilka dni przed rozpoczęciem Wielkiego Postu możni musieli pozbyć się ze spiżarni słodyczy, owoców i cukru. Produkty te zepsułyby się podczas postu, ponieważ zjedzenie ich w tym okresie byłoby grzechem. Nie chcąc zmarnować jedzenia władcy oraz rycerze suto zastawiali stoły. W średniowieczu pojawiły się też pierwsze pączki. Robiono je z ciasta chlebowego, nadziewano słoniną i smażono. Pączki podobne do współczesnych pojawiły się dopiero w XVI wieku. Wówczas do bułek zaczęto wkładać słodkie dodatki, np. migdały. Smakołyku nie dodawano jednak do wszystkich porcji. Ten, kto znalazł słodką niespodziankę, miał cieszyć się szczęściem przez cały rok. Warto zaznaczyć, że wartość kaloryczna jednego pączka to około 300 kcal. Po jego zjedzeniu trzeba co najmniej 30 minut biegać.

2. Ważne terminy:

  • 14 lutego Samorząd Uczniowski zorganizuje  audycję walentynkową nadawaną  przez radiowęzeł szkolny. Rozdawana      będzie poczta walentynkowa. Przypominamy o „obowiązkowym” czerwonym stroju.
  • 21 lutego – Szkolny Konkurs Pięknego Czytania /finał konkursów klasowych/ z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
  • 26 lutego w szkole odbędzie się historyczny pokaz pt. ”Wrzesień 39”, który przeprowadzi grupa artystyczna Rekonstrukto. W trakcie pokazu zostanie przedstawiona historia wybuchu II wojny światowej.
  • W dniach 2, 3 i 4 marca 2020 r. w Bazylice Mniejszej w Tuchowie zostaną przeprowadzone Rekolekcje Wielkopostne dla uczniów szkoły podstawowej.  Rekolekcje poprowadzi Ojciec Grzegorz Gut – redemptorysta. 

        Uczniowie klas VII i VIII będą uczestniczyć w spotkaniach modlitewnych w Sanktuarium NNMP w Tuchowie a uczniowie klas: IV, V i VI w Kościele św. Jakuba w Tuchowie.                  

3. W ramach przypomnienia:

– Zgodnie z przyjętym Szkolnym Systemem Wspierania Rodziców  w każdą pierwszą środę miesiąca od godziny 16 00 do 17 00  odbywają się konsultacje indywidualne dla zainteresowanych Rodziców. Zachęcamy do spotkań  z nauczycielami poszczególnych przedmiotów  oraz wychowawcami.

– Rada Rodziców przypomina o dobrowolnej składce – 25 zł od rodziny.

– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony to: spkarwodrza.pl

Dyrektor i Rada Pedagogiczna

Szkoły Podstawowej  w Karwodrzy