Marzec 2020 w naszej szkole

Szkoła Podstawowa im. o. W. Witkowskiego Redemptorysty w Karwodrzy

„Duszą modlitwy jest post, a życiem postu miłosierdzie. 
Kto się więc modli, niech pości, a kto pości, niech spełnia uczynki miłosierdzia,  niech wysłucha proszącego, który chce być słyszany”.   
/św. Piotr Chryzolog/

1. Godne uwagi:

  • 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Historia tego święta zaczęła się 28 lutego 1909 roku w USA. Międzynarodowe zgromadzenie kobiet pod przewodnictwem Klary Zetkin, rok później w Kopenhadze ogłosiło ustanowienie Międzynarodowego Dnia Kobiet. Na początku symbolizowało to walkę kobiet o równouprawnienie  w życiu publicznym i otrzymywało różne daty w poszczególnych krajach. Powszechnie obchodzono je od 1911 roku, a od 1914 roku ujednolicono datę, wybierając 8 marca. Obecnie Dzień Kobiet  jest  wyrazem szacunku dla kobiet i ich długiej walki  o równouprawnienie. Z okazji tego święta męska część społeczności szkolnej składa serdeczne życzenia wszystkim Dziewczętom, Koleżankom, Paniom, Mamom, Ciociom i Babciom:                                                            

„Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen. Wszystkie Kobiety Panie i Matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.  Więc Im wszystkim życzymy szczęścia i radości, mało smutku i dużo miłości.”

  • 2 kwietnia o godz. 21.37 /czwartek/ przypada 15. rocznica śmierci naszego Wielkiego Rodaka Świętego Jana Pawła II.  Papież zmarł w wieku 84 lat. Przy łożu Ojca Świętego umierającego w papieskich apartamentach byli jego najbliżsi współpracownicy. Zgodnie z tradycją towarzysząca pochówkom papieży, do trumny z ciałem Jana Pawła II włożono – zapieczętowany w specjalnej metalowej tubie – napisany po łacinie jego krótki życiorys. Początek tego dokumentu, zwanego „rogito”, brzmi: „W świetle Chrystusa zmartwychwstałego, 2 kwietnia roku Pańskiego 2005, o godzinie 21:37 wieczorem, gdy sobota dobiegała kresu i weszliśmy już w Dzień Pański w Oktawie Wielkanocy i Niedzielę Bożego Miłosierdzia, umiłowany Pasterz Kościoła Jan Paweł II przeszedł z tego świata do Ojca. Jego odejściu towarzyszył modlitwą cały Kościół, zwłaszcza młodzież”.  Na dwa dni przed śmiercią Jan Paweł II zawierzył Kościół i świat Bożemu Miłosierdziu. W specjalnym telegramie z 31 marca 2005 r. na uroczystość Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach napisał m.in. „Pragnę ponownie zawierzyć tej Miłości Kościół i świat, wszystkich ludzi na całym okręgu ziemi, a także siebie samego w mojej słabości”. Telegram został odczytany w sanktuarium nazajutrz po śmierci papieża, w niedzielę  3 kwietnia.   Pamiętajmy o wartościach, których uczył nas Święty naszych czasów.

2. Ważne terminy:

  • 6 marca uczniowie wzięli udział w nowoczesnej formie kształcenia w kinie sferycznym
  • 11 marca 6 uczennic naszej szkoły weźmie udział w Gminnym Konkursie Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” w Domu Kultury w Tuchowie
  • 12 marca – dla osób biorących udział w szkolnym konkursie „Mój wymarzony lizak” – odbędzie się wycieczka do Muzeum Lizaka w Jaśle
  • 18 marca odbędzie II Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej w Tuchowie
  • Od 5 marca do 7 kwietnia SK Caritas i SK Wolontariatu będzie prowadzić zbiórkę funduszy w ramach akcji  „Jałmużna Wielkopostna 2020”.  Jałmużna Wielkopostna  to ekumeniczna akcja charytatywna, której celem jest zwrócenie uwagi na los osób starszych, uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby seniorów oraz ich wsparcie dzięki datkom zbieranym do skarbonek i przekazywanym wpłatom. Jest akcją prowadzoną w duchu solidarności międzypokoleniowej. Hasło tegorocznej zbiórki brzmi: „Dar juniora dla seniora”. Do „Jałmużny” można również się dołączyć wysyłając charytatywny SMS z hasłem POMAGAM pod numer 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT) lub dokonując wpłaty do tzw. „Wirtualnej Skarbonki”, czyli na konto Caritas Polska z dopiskiem „Jałmużna Wielkopostna”. Jak co roku w szkole  prowadzona będzie również zbiórka żywności na rzecz potrzebujących. Prosimy wszystkich o aktywne włączenie się do tych akcji.
  • po 20 marca w szkole będzie zorganizowany „Dzień Ziemi”.

3. W ramach przypomnienia:

– Zgodnie z przyjętym Szkolnym Systemem Wspierania Rodziców  w każdą pierwszą środę miesiąca od godziny 16 00 do 17 00  odbywają się konsultacje indywidualne dla zainteresowanych Rodziców. Zachęcamy do spotkań  z nauczycielami poszczególnych przedmiotów  oraz wychowawcami.

– Rada Rodziców przypomina o dobrowolnej składce – 25 zł od rodziny.

– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony to: spkarwodrza.pl

Dyrektor i Rada Pedagogiczna

Szkoły Podstawowej  w Karwodrzy