GRUDZIEŃ 2020 W NASZEJ SZKOLE

„Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym.”
/Św. Jan Paweł II/

                        Szkoła Podstawowa im. o. Władysława Witkowskiego Redemptorysty w Karwodrzy

1. Godne uwagi:

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – jest to święto wszystkich ludzi dobrej woli, którzy bardzo chętnie poświęcają swój czas na prace społeczne oraz dla osób potrzebujących. Święto to zostało ustanowione na mocy rezolucji przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z 17 grudnia 1985 roku i jest wyrazem oficjalnego docenienia pracy wolontarystycznej.

Wszystkim Naszym Wolontariuszom w dniu ich święta pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia a także podziękować za bezinteresowną pomoc, trud włożony w służbę drugiemu człowiekowi oraz za każdy uśmiech podarowany naszym Podopiecznym.

Kochani! Życzymy Wam spełnienia marzeń, radości w sercu, realizacji zamierzonych celów,

satysfakcji w życiu osobistym a przede wszystkim tego, aby każdy dobry uczynek, każdy uśmiech i dobre słowo wracało do Was i dawało Wam siłę.

W  tym roku w szkole nie zorganizujemy akcji „Świąteczne dzieło pomocy ubogim”, ale możemy pomóc ubogim – w sklepie „SPAR” w Tuchowie wystawiony jest kosz „Caritas” na dary żywnościowe. Przy okazji zakupów  włóżmy do niego nasz „dar serca”.

 6 grudnia przypadają mikołajki – w całej Polsce utarło się, że to w nocy z 5 na 6 grudnia odwiedza nas Mikołaj.

Mikołaj urodził się w bardzo bogatej i pobożnej rodzinie, w mieście Patara nad Morzem Śródziemnym, w rzymskiej prowincji Licji – dzisiaj jest to kraina w Turcji. Według tradycji chrześcijańskiej św. Mikołaj był biskupem Miry. Jest pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom.

Mikołaj wyróżniał się pobożnością i dobrocią wobec bliźnich. Będąc już dorosłym człowiekiem, dzielił się swoim bogactwem z wszystkimi potrzebującymi, a z pomagania innym nie zrezygnował również wtedy, gdy został już mianowany na biskupa. Hojną ręką rozdawał jałmużnę, nocą zostawiał przed domami biedoty woreczki z pieniędzmi.

W Polsce zwyczaj odwiedzania domów przez Mikołaja był znany  już w XIX wieku. Święty odwiedzał domy razem z aniołkiem i rogatym diabłem, przepytywał dzieci z pacierza i pytał rodziców o ich zachowanie. Grzecznym dzieciom wręczał łakocie, a tym złym dawał rózgi. Obecnie coraz bardziej popularne jest także wręczanie sobie wzajemnie prezentów w grupach rówieśniczych, sąsiedzkich czy w rodzinach.

Jedno, co w osobie św. Mikołaja pozostało niezmienione, to jego wielka dobroć, szczodrość i ogromna miłość do dzieci. Do tej pory głównym posłannictwem św. Mikołaja jest nieść radość i szczęście wszystkim, sprawiać cuda i czynić dobro.

W tych trudnych czasach nie zapomnijmy o tej tradycji, szczególnie w rodzinie, wśród przyjaciół i samotnych.

10 grudnia obchodzony jest Dzień Praw Człowieka (ang. Human Rights Day) – to święto ustanowione w 1950 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, w której zawarte są fundamentalne wartości: „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw, a każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby”. Choć od ustanowienia tego dnia  minęło 70 lat, wciąż są kraje, w których godność ludzka nie jest szanowana. Szczególną uwagę w tym dniu poświęca się walce z prześladowaniami politycznymi, głodem i ubóstwem.

13 grudnia, w niedzielę, odbędzie się  Misyjny Jarmark z Aniołami, organizowany przez Redemptorystowkie Stowarzyszenie Przyjaciół Misji. W tym roku będziemy mogli pomóc biednym ludziom w Boliwii, którzy z powodu pandemii są pozbawieni środków do życia, czy możliwości leczenia. Weźmy udział w tej corocznej akcji z zachowaniem szczególnych środków ostrożności /DDM  Dezynfekcja – Dystans – Maseczka/. 

17 grudnia  w Polsce obchodzony jest Dzień bez Przeklinania. Istotą tego dnia jest powstrzymanie się od słów wulgarnych i powszechnie uznanych za obraźliwe. Język polski jest bardzo bogaty w przekleństwa i jest ich całe mnóstwo. Określają czyny, osoby, ale przede wszystkim emocje. Na co dzień trudno znaleźć osoby, które powstrzymują się od używania słów wulgarnych. 

Rozmawiajmy w naszych domach  o współczesnej narastającej wulgaryzacji języka, o przekleństwach – przerywnikach wypowiedzi – traktowanych jak przecinek. Uświadommy szczególnie dzieciom i młodzieży, że używanie wobec innej osoby obraźliwych określeń i przekleństw jest formą przemocy obliczoną na zastraszenie i poniżenie innych. Nie wyrażajmy na to zgody! Zwracajmy grzecznie uwagę ludziom, którzy przeklinają w przestrzeni publicznej lub w naszej obecności. Wspólnie zobowiążmy się, że nie tylko tego dnia, ale przez cały rok (a nawet przez całe życie!) nie będziemy przeklinać, bo używanie wulgaryzmów  nie świadczy dobrze o naszym poziomie umysłowym i naszej kulturze, nawet jeśli aktualnie jest „w modzie”.

Przed nami Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. W Polsce to święta, które szczególnie celebrujemy. Dużą wagę przykładamy do  Wigilii, która uznawana jest za najbardziej wyjątkową noc w roku. Dawniej przypisywano jej nawet znaczenie magiczne, czego dowodem są tradycje wigilijne, które kultywujemy do dzisiaj. Przypomnijmy kilka z nich – resztę odkryjcie sami pytając starszych lub informacje o nich znajdźcie  w Internecie.


Zgodnie z tradycją sygnałem do rozpoczęcia wigilijnej kolacji jest pierwsza gwiazdka.

Dwanaście potraw

Tradycyjnie na wigilijnym stole powinno znaleźć się dwanaście potraw. Dawniej ilość spożywanych podczas Wigilii dań była  zależna od zasobności portfela. Było ich siedem, dziewięć lub jedenaście. Poza tym wierzono, że takie liczby przyniosą szczęście na cały rok. Obecnie na naszych wigilijnych stołach stawiamy dwanaście potraw, które symbolizują apostołów.

Siano pod wigilijnym obrusem

Symbolizuje ono betlejemską stajenkę, miejsce narodzin Jezusa. Dawniej nie wyobrażano sobie, aby na wigilijnym stole leżał obrus innego koloru niż biały. Jest to symbol czystości Marii. Dziś ten zwyczaj nie jest tak surowo przestrzegany.

Dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole

Wolne nakrycie przy stole to  tradycja, która każe nam pamiętać o wszystkich samotnych osobach. Oznacza to także, że jesteśmy gotowi zaprosić do stołu każdego, kto w ten wieczór zapuka do naszych drzwi. Puste nakrycie daje również wyraz pamięci o bliskich, którzy nie mogli z nami spędzić świąt lub odeszli na zawsze.

Dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń

Do najważniejszych tradycji wigilijnych należy dzielenie się opłatkiem, który jest symbolem pojednania i przebaczenia. Do wigilijnego stołu nie mogą zasiadać osoby, które są ze sobą skłócone. Ten niewielki gest pokazuje, że ludzie darzą się uczuciem, nie żywią do siebie urazy i czują się ze sobą zjednoczeni. Wigilijnemu opłatkowi przypisywano także magiczne właściwości. Miał chronić obejście przed wpływem złych mocy, a domownikom zapewniać szczęście. Podanie opłatka zwierzętom gospodarskim chroniło je przed chorobą i rzuconym urokiem. Do tego celu służył  kolorowy opłatek.

Ubieranie choinki

W wielu domach choinkę ubiera się właśnie w Wigilię. Chociaż to bardzo powszechny zwyczaj, to nie należy do polskich tradycji wigilijnych. Przystrajanie choinki to zwyczaj niemiecki, swoimi korzeniami sięgający czasów pogańskich, symbolizuje nowe, odradzające się życie. W naszym kraju przyjął się dopiero pod koniec dziewiętnastego wieku, ale jedynie w domach mieszczańskich i szlacheckich. W wiejskich domach, zamiast choinki ustawiano w domu snopy zboża lub gałązki drzewa.
Ozdoby, które zawieszamy na choince mają konkretne znaczenie: gwiazda umieszczana na czubku oznacza gwiazdę betlejemską, bombki symbolizują rajskie owoce, a łańcuchy miały przypominać o grzechu i jednocześnie cementować rodzinne więzi.

Kolędowanie
Polską tradycją są również kolędy. Te najbardziej znane to „Wśród nocnej ciszy”, „Cicha noc” (mimo, że nie jest to polska kolęda), „Bóg się rodzi”, „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem” czy „Oj maluśki, maluśki”, „Dzisiaj w Betlejem”, „W żłobie leży”, „Gdy się Chrystus rodzi” oraz „Jezus Malusieńki”.

2. Ważne terminy:

– Zimowa przerwa świąteczna trwa w szkołach od 23 do 31 grudnia br. Jest to dla uczniów czas wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

– Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 listopada 2020 r. ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r.

3. W ramach przypomnienia:

– W ramach Szkolnego Systemu Wspierania Rodziców raz w tygodniu wychowawcy klas odbywają dyżury on-line w terminach (dni i godziny) zaproponowanych Rodzicom uczniów i przekazanych za pośrednictwem e-dziennika.

– Rada Rodziców przypomina o dobrowolnej składce – 30 zł od rodziny.

– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy.  Adres strony to: spkarwodrza.pl

Wszystkim Rodzicom i Uczniom pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku:

W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok

żegnamy minione miesiące i pełni nadziei spoglądamy w przyszłość.

Pragniemy, abyście przeżyli niepowtarzalne świąteczne chwile w pokoju i wzajemnej bliskości.

Tajemnica Bożego Narodzenia niech wzbogaci Was łaską, napełni pokojem i radością,

a blaskiem swym niech oświeca wszystkie dni nadchodzącego roku.

Dyrektor i Rada Pedagogiczna

Szkoły Podstawowej w Karwodrzy