Marzec 2021 w naszej szkole

„Post kształci serce, oczyszcza ciało, wykorzenia grzechy, zasiewa cnoty,

„Post kształci serce, oczyszcza ciało, wykorzenia grzechy, zasiewa cnoty, ale jednak gdy zabraknie orzeźwiających wód miłosierdzia, poszczący nie zbierze owoców. Gdy pości miłosierdzie, pości i twoja rola”.
/św. Piotr Chryzolog/

Szkoła Podstawowa im. o. Władysława Witkowskiego Redemptorysty w Karwodrzy

1. Godne uwagi:

  • 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Dziś jest to święto radosne, czasami krytykowane jako przeżytek socjalizmu, ale zawsze będące okazją do świętowania i zabawy. Mało kto pamięta, że dzień ten jest obchodzony na pamiątkę strajku robotnic jednej z nowojorskich fabryk w 1908 roku. Celem strajku było domaganie się godnych warunków pracy (w tym skrócenia dnia pracy), wynagrodzenia równego z mężczyznami oraz praw wyborczych. Obecnie Dzień Kobiet jest wyrazem szacunku dla kobiet i ich długiej walki o równouprawnienie. W tym dniu niemal każdego mężczyznę stać na miły gest i drobny upominek.

Z okazji tego Święta męska część społeczności szkolnej składa serdeczne życzenia wszystkim Dziewczętom, Koleżankom, Siostrom, Paniom, Mamom, Ciociom i Babciom:

Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy, i pierwszy promień bliskiej wiosny.
Dzień bez kłopotów i bez trosk, dużo radości. Dla mamy, pani, dla dziewczynek,
w domu i w szkole, na wycieczce, każdego dnia dobry uczynek –
to jest od chłopców drobny upominek.

By czasu starczyło na wszystko, szczęście dopisywało mimo wszystko, w sukcesy obrodziło,

a to co dobre na lepsze się zmieniło”.

  • 2 kwietnia o g. 21.37 /czwartek/ przypada 16. rocznica śmierci naszego Wielkiego Rodaka Świętego Jana Pawła II.

Odszedł Ojciec Święty Jan Paweł Wielki, Ojciec nas wszystkich. Odszedł Wielki Polak, Wielki Człowiek. W naszych sercach pozostanie jednak na zawsze! Obyśmy tylko potrafili niestrudzenie czerpać z Jego nauk…
Ponad 25 lat Jan Paweł II zachwycał ludzi na całym świecie swoim niezwykle ciepłym, serdecznym poczuciem humoru. Jego celne puenty, zabawne powiedzonka oraz szczodrze rozdawane uśmiechy zjednywały mu wielbicieli nie tylko wśród członków Kościoła katolickiego, ale też wśród wyznawców innych religii oraz ludzi niewierzących.

Od pierwszych chwil po wyborze na tron Piotrowy Jan Paweł II zdobywał miliony ludzkich serc. Wierni czekali na jego żarty, które można było usłyszeć nie tylko podczas mniej oficjalnych spotkań, ale też w trakcie uroczystych homilii. Zawsze jednak po chwilach żartów papież nawoływał słuchaczy do skupienia i wsłuchania się w słowa Ewangelii.

Dowcip Jana Pawła II był pozbawiony ironii czy cynizmu. Nigdy nie ranił, a zawsze wzmacniał i podnosił na duchu. Dawał nadzieję na lepsze jutro, okazywał radość człowieka połączonego z Bogiem oraz pomagał zapomnieć o bólu i codziennych kłopotach. Schorowany papież z dystansem traktował starzenie się, dając świadectwo swojej siły duchowej i niezmąconego poczucia humoru.

2. Ważne terminy:

  • 4 marca uczniowie naszej szkoły będą uczestniczyć wIII Pieszym (wirtualnym) Rajdzie Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Siedlisk. Bohater naszej szkoły w tym roku Jest porucznik Franciszek Majewski ps. „Słony”.
  • 18 lutego weszliśmy w okres Wielkiego Postu. SK Caritas i SK Wolontariatu zachęca wszystkich uczniów do wzięcia udziału w corocznej akcji „Jałmużna Wiekopostna 2021”. W czasie pandemii prosimy, aby przeprowadzić tę akcję w domu. Każdy indywidualnie wg własnego sumienia. Podkreślamy, że jest to kolejne działanie w ramach projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” realizowanego w naszej szkole już od lat. Rezygnując z różnych przyjemności w czasie postu, odłóżcie małą nawet kwotę na rzecz drugiego człowieka. W tym roku głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi społecznej na los osób starszych i cierpiących w czasie pandemii oraz ich wsparcie dzięki datkom zbieranym do skarbonek oraz przekazywanym wpłatom. Tegoroczna zbiórka przebiegapod hasłem „Czas Miłosierdzia”. Pieniądze wrzucane są do papierowych skarbonek, które są do odebrania w Parafiach /porozmawiajcie o tym z Ojcem Pawłem na religii/. Do „Jałmużny” można również dołączyć, wysyłając charytatywny SMS o treści SENIOR pod numer 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT) lub dokonując wpłaty do tzw. „Wirtualnej Skarbonki”, czyli na konto Caritas Polska z dopiskiem „Senior”. Jak zawsze prowadzona będzie również zbiórka żywności. Jednak ze względu na sytuację epidemiczną w tym roku dary prosimy składać do kosza w sklepie SPAR w Tuchowie. Weźmy chętnie udział w tych akcjach.
  • 1 do 6 kwietnia – wiosenna przerwa świąteczna.

3. W ramach przypomnienia:

– W ramach Szkolnego Systemu Wspierania Rodziców raz w tygodniu wychowawcy klas odbywają dyżury on-line w terminach (dni i godziny) zaproponowanych Rodzicom uczniów i przekazanych za pośrednictwem e-dziennika.

– Rada Rodziców przypomina o dobrowolnej składce – 30 zł od rodziny.

– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony to: spkarwodrza.pl

Na zbliżające się Święta Wielkanocne pragniemy złożyć wszystkim Rodzicom i Uczniom najserdeczniejsze życzenia:

Niech radosne Alleluja będzie dla Was ostoją zwycięskiej miłości i niezłomnej wiary.
Niech pogoda ducha towarzyszy Wam w trudzie każdego dnia,
a radość serca w czasie zasłużonego odpoczynku.

Niech zmartwychwstały Chrystus wspiera Was swymi łaskami

i da Wam moc pokonywania codziennych trudności życia.

Dyrektor i Rada Pedagogiczna

Szkoły Podstawowej w Karwodrzy