KWIECIEŃ 2022 W NASZEJ SZKOLE

„Pamięć jest spoiwem każdej ludzkiej wspólnoty. Pamięć narodowa jest spoiwem narodu.

Tak było, jest i tak będzie dopóki istnieć będzie ten szczególny rodzaj społeczności mający oparcie w ojczyźnie

i zanurzony we własnej kulturze, dzięki której odróżnia się od innych narodów”
/Święty Jan Paweł II/

1. Godne uwagi:

  • Kwiecień to miesiąc pamięci narodowej. W tym wiosennym miesiącu miało miejsce wiele ważnych, często dramatycznych wydarzeń z historii Polski. Należy o nich pamiętać i oddać hołd bohaterom, ginącym za wolność i niepodległość Polski. Ten czas przywodzi na myśl wojenną okupację, deportacje Polaków na Syberię i do Kazachstanu, tragedię polskich oficerów, którzy zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu, Kozielsku Ostaszkowie i w innych miejscach.

Trzynastego kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku mija kolejna rocznica okrutnego rozkazu Stalina i innych przywódców Wszechrosyjskiej Komunistycznej Partii (bolszewików) zamordowania pozostających w rękach sowieckich polskich jeńców wojennych i więźniów politycznych. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku. Zbrodnia katyńska objęła ponad 19 tysięcy, przetrzymywanych na terytorium Związku Sowieckiego, polskich oficerów, wybitnych dowódców i strategów, policjantów, urzędników, uczonych, profesorów wyższych uczelni, artystów, lekarzy, nauczycieli, prawników. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Była to haniebna zbrodnia na polskiej inteligencji, która wyszła na jaw dopiero po kilkudziesięciu latach.

Dziesiątego kwietnia 2010 roku miała miejsce katastrofa smoleńska, w której zginął Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z 95 osobami udającymi się do Katynia. Tego dnia na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu delegacja państwowa miała wziąć udział w upamiętnieniu 70. rocznicy popełnionej tam zbrodni. Wydarzenie to, obok zbrodni katyńskiej, stanowi symbol tragicznych kart polskiej historii. Uczestnicy tego lotu na zawsze pozostaną żywi w naszej pamięci.

Nasz wielki rodak – Jan Paweł II, który odszedł 2 kwietnia 2005 roku, pisał: „Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, którego sąsiedzi wielokrotnie skazywali na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród – nie biorąc za podstawę przetrwania jakichkolwiek innych środków fizycznej potęgi, jak tylko własną kulturę, która okazała się w tym przypadku potęgą większą od tamtych potęg”.

Pamiętajmy, że podtrzymywanie polskiej historii jest naszym obowiązkiem, tak wobec przeszłych, jak i przyszłych pokoleń.

  •  SK Caritas oraz SK Wolontariatu dziękuje za prowadzone akcje wielkopostne: zbiórkę żywności  w sklepie SPAR oraz dobrowolne ofiary pieniężne „Jałmużna Wielkopostna 2022” czy pomoc dla Ukrainy. Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom  szkoły,  którzy  włączyli się do tych akcji i pamiętajmy, że Ukraina nadal potrzebuje pomocy.
  • 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi – w roku 2022 przypada 52 rocznica obchodów.  Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą.

Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.

Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.

22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Natomiast kilka miesięcy później powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Dzięki tym działaniom podpisano wiele aktów prawnych, które miały na celu ochronę zagrożonych gatunków, a także walkę o zrównoważone środowisko.

W ramach obchodów Dnia Ziemi, odbywa się wiele wydarzeń towarzyszących, m.in., konferencje, akcje sprzątania świata, w szkołach uroczyste apele, konkursy, wykonuje się okolicznościowe plakaty i gazetki. Celem wydarzeń jest: promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności, uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu. To także sposobność do zwiększania świadomości wpływu, jaki wywieramy na przyrodę i efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody oraz globalne ocieplenie.

Mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie.
Oto kolka sposobów na to, co dobrego możemy zrobić dla środowiska:

–  zaplanujmy dzień bez samochodu – gdy tylko jest to możliwe, zostawiajmy auto w garażu, korzystajmy częściej z roweru czy komunikacji miejskiej, poruszajmy się pieszo.

– gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy, zamiast wyrzucać.

– segregujmy śmieci – pamiętajmy, że tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi, dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach.

– robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą. Woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat!

Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i odpowiada za utrzymanie dobrostanu błękitnej planety!

  • 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzień proklamowany został w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich UNESCO zachęca uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także wydawców i bibliotekarzy – nas wszystkich, do dzielenia się pasją do literatury i wyrażania miłości do czytania za pośrednictwem stron w mediach społecznościowych, takich jak np.: #WorldBookDay

Szczególnego znaczenia nabiera także sieć bibliotek cyfrowych, dająca dostęp do milionów książek, w tym także literatury fachowej, niezbędnej do pracy – bez wychodzenia z domu. Jedną z najwcześniej powstałych jest zainicjowana przez UNESCO i Bibliotekę Kongresu USA Światowa Biblioteka Cyfrowa (World Digital Library), pozwalająca sięgnąć bezpłatnie po ponad 19 tysięcy materiałów z ponad 200 krajów.

Znaczącą rolę w promocji książki i czytelnictwa odgrywa także Sieć miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury. Należą do niej dwa polskie miasta; Kraków (od 2013 r.) i Wrocław (od 2019 r.).

2. Ważne terminy:

  • 6  kwietnia /środa/ o godzinie 1630  odbędzie sięzebranie z rodzicami. Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców na

spotkania z wychowawcami. Podczas zebrania przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła Wolontariatu będzie prowadzona  zbiórka pieniędzy dla Hospicjum Domowego w Tarnowie w ramach akcji „Pola Nadziei”.

  • 14 do 19 kwietnia  – wiosenna przerwa świąteczna.
  • 1 maja- Święto Pracy oraz 18.  rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej
  • 2 maja –  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Wywieśmy flagi, wyeksponujmy je, podkreślając przez to swoją przynależność do Ojczyzny.
  • 3 maja –  231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja a także święto Matki Bożej Królowej Polski.
  • 3 maja (wtorek) to dzień ustawowo wolny od nauki i pracy.

2. W ramach przypomnienia:

– Zgodnie z przyjętym Szkolnym Systemem Wspierania Rodziców  w każdą pierwszą środę miesiąca od godziny 16 00 do 17 00  odbywają się konsultacje indywidualne dla zainteresowanych Rodziców. Zachęcamy do spotkań  z nauczycielami poszczególnych przedmiotów  oraz wychowawcami.

– Rada Rodziców przypomina o dobrowolnej składce – 30 zł od rodziny.

– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na facebooku oraz na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony: spkarwodrza.pl

Na zbliżające się Święta Wielkanocne pragniemy złożyć wszystkim Rodzicom  i Uczniom najserdeczniejsze życzenia:

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei. Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i drugiego człowieka.

Życzymy więc Wszystkim:

Radości, która dostrzega piękno małych rzeczy,

Nadziei, która nie gaśnie, kiedy marzenia wydają się być dalekie,

Pokoju, który koi kiedy wszystko wyprowadza z równowagi,

Wiary, która daje oparcie, kiedy bezradność przeraża.

Aby Święta Wielkanocne przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.

Dyrektor i Rada Pedagogiczna

Szkoły Podstawowej w Karwodrzy