Luty 2023 w naszej szkole

„Miłość jest siłą, która nie narzuca się człowiekowi od zewnątrz,

 lecz rodzi się w jego wnętrzu, w jego sercu, jako jego najbardziej wewnętrzna własność.“    

/Jan Paweł II/

1. Godne uwagi:

·  1 lutego 2023 r. rozpoczęliśmy II półrocze. To kolejny etap wysiłku uczniów w zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności. Dopilnujmy, aby nie był to czas stracony. Postarajmy się, by uzyskać najwyższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz wypracujmy  lepsze oceny z poszczególnych przedmiotów jak i zachowania na koniec bieżącego roku szkolnego. 

  • lutego 2023 r. obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Rozwój możliwości, jakie stwarza cyberprzestrzeń, niesie mnóstwo korzyści, ale też rozszerza katalog zagrożeń – stare zostają, nowe dochodzą, niektóre się nasilają, inne osłabiają. Oznacza to, że rodzice i nauczyciele czy inni opiekunowie muszą być czujni, bo choć młode pokolenie błyskawicznie oswaja się z nowinkami technologicznymi, to często nie wie, co jest bezpieczne, a co nie.
  • 14 lutego świętowaliśmy walentynki. Tego dnia wielu uczniów naszej szkołyzałożyłoczerwony strój i przesłało swoim koleżankom i kolegom życzenia walentynkowe. Samorząd Uczniowski oraz Pani bibliotekarka zadbali o miłą atmosferę tego dnia. Nazwa święta pochodzi od imienia świętego Walentego, który był uważany za obrońcę przed ciężkimi chorobami. Jednak bardziej św. Walenty jest znany jako patron zakochanych. Zakochani wyczekują tego dnia, spędzają wspólnie czas, celebrują swoją miłość, obdarowują się drobnymi upominkami, wręczają sobie kartki z miłosnymi wierszykami. Pierwsze wzmianki o walentynkach pojawiły się już w epoce renesansu. Zwyczaj okazywania sobie miłości powstał najprawdopodobniej na zachodzie oraz południu Europy. Uważa się, że to Rzymianie jako pierwsi obchodzili święto zakochanych. Za rozpowszechnienie obchodzenia święta zakochanych odpowiedzialni są Brytyjczycy. Do Polski walentynki dotarły późno, bo dopiero w latach 90. ubiegłego wieku.

Miłość przejawia się w prostych czynach i gestach, powstało na jej temat wiele wierszy, oparto na niej mnóstwo książek, piosenek czy filmów. O wielkiej miłości marzy wiele ludzi, dlatego walentynki cieszą się wielkim zainteresowaniem. Miasta i  sklepy w tym okresie są przyozdobione sercami i kwiatami.

Oto ciekawostki powiązane z walentynkami:

-William Szekspir wspomniał o święcie zakochanych w „Hamlecie”,

– Zwyczaj wysyłania sobie miłosnych kartek powstał w Wielkiej Brytanii,

– Walentynki w Czechach obchodzi się dwa razy w roku  (14 lutego oraz 1 maja). Zakochani masowo zawieszają kłódki na   moście  Karola – wierząc, że dzięki temu  ich miłość będzie wieczna,

– W Japonii to kobiety obdarowują mężczyzn prezentami,

–  W Stanach Zjednoczonych w walentynki sprzedaje się około 200 milionów róż.

Walentynki 2023
  • 16  lutego przypada tłusty czwartek znany także jako zapusty, dzień ten rozpoczyna ostatni tydzień karnawału.

W kalendarzu chrześcijańskim to ostatni czwartek przed wielkim postem (czyli 52 dni przed Wielkanocą).. W Polsce tego dnia dozwolone jest objadanie się, a kalorie nie mają najmniejszego znaczenia, w myśl staropolskiego przysłowia: „Wszelkie diety dziś na boku, Tłusty Czwartek jest raz w roku”.

Najpopularniejszymi smakołykami, po które sięgają Polacy, są pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Na Warmii z kolei, zamiast pączków, można skosztować tzw. anielskich ruchańców. Ta nazwa wywodzi się od miejscowości, w której są smażone, czyli od Aniołowa a także od ruszania się ciasta w czasie wypieku. Ciasto wsadzone na rozgrzany olej skwierczy i tańczy. Stąd ta śmieszna nazwa. Ruchańce są przepyszne i mają delikatne,  sprężyste i puszyste ciasto oraz chrupiącą skórkę.

W Małopolsce tłusty czwartek niegdyś nazywano „babskim combrem” co wiąże się z bardzo ciekawą legendą. Według niej   nazwa ta wywodzi się od nazwiska krakowskiego burmistrza Combra. Był on zły i niedobry szczególnie wobec kobiet, które były znienawidzone przez niego przez głośne handlowanie na Krakowskim Rynku. Według legendy Comber tuż przed środą popielcową zachorował i zmarł. Ta informacja szybko obiegła Kraków, co uszczęśliwiło wielu jego mieszkańców – szczególnie kobiety, które postanowiły co roku świętować ten dzień – stąd też i nazwa „babski comber”.

  • 23 lutego będziemy obchodzić Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Artykuł na ten temat ukaże się w zakładce pedagoga w późniejszym terminie. Zachęcamy do przeczytania.
  • W czasie ferii na hali MOSiR w Tuchowie odbyły się XIII Dziecięce Igrzyska Sportowe. Podczas tych Igrzysk uczniowie naszej szkoły zajęli III miejsce /na 11 biorących udział drużyn/ w Turnieju Halowej Piłki Nożnej.

2. Ważne terminy:

  • 27 lutego /poniedziałek/ odbędzie się podsumowanie akcji „Ferie z książką” w ramach promocji biblioteki szkolnej

i czytelnictwa wśród uczniów

  • 3 marca odbędzie się V Pieszy Rajd Szlakiem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanym przez Szkołę Podstawową w Siedliskach /bliższe informacje będą podane w późniejszym terminie/.

3. W ramach przypomnienia:

– W obecnym roku szkolnym nauczyciele są do dyspozycji rodziców i uczniów wg harmonogramu dyżurów znajdujących się na stronie szkoły. Zachęcamy rodziców i uczniów do indywidualnych spotkań.

– Rada Rodziców przypomina o dobrowolnej składce – 40 zł od rodziny.

– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony to: spkarwodrza.pl

Dyrektor i Rada Pedagogiczna

Szkoły Podstawowej  w Karwodrzy