23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Depresja polega na zaburzeniach nastroju i emocji. Na jej rozwój wpływa postęp społeczny i cywilizacyjny. Dotyka nie tylko dorosłych ale także dzieci i młodzież.

Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach.

Ważnym krokiem w profilaktyce zdrowia psychicznego jest świadomość, że depresja jest chorobą. Nie powinna być tematem tabu ani powodem do stygmatyzacji. Rozpoczęcie leczenia na wczesnym etapie wpłynie na sprawniejsze wyjście z choroby.

NA DEPRESJĘ NIE POMOGĄ DOBRE RADY!

 Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku o depresji. Oto link:  https://youtu.be/cqM1HSckt5s

Z okazji Dnia Walki z Depresją warto zadbać o siebie i bliskich. Pamiętajmy jednak, że o zdrowie psychiczne powinniśmy się troszczyć każdego dnia. Tak jak dbamy o ciało, tak powinniśmy dbać też o umysł. Problemy wiązane ze zdrowiem psychicznym mogą mieć znaczący wpływ na nasze funkcjonowanie i radość z życia. Słabe zdrowie psychiczne może prowadzić do problemów z nauką, pracą, relacjami
i samopoczuciem.

Jak możemy o siebie zadbać? Sposobów na pielęgnowanie stanu psychicznego jest sporo. Do jego poprawy mogą przyczynić się ćwiczenia fizyczne, dobre odżywianie, praktykowanie uważności i technik radzenia sobie ze stresem, zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu, utrzymywanie kontaktu z bliskimi i szukanie profesjonalnej pomocy w razie potrzeby.

Jeśli dostrzegasz u siebie objawy depresji (albo inne niepokojące sygnały) – nie zwlekaj, przyjdź – czekamy na Ciebie!  W szkole możesz zgłosić się do psychologa, pedagoga specjalnego lub pedagoga szkolnego. Razem zastanowimy się, co robić dalej. 

Tuchów zadbał o propagowanie Dnia Walki z Depresją. Informacje o wydarzeniach w dniu 23 lutego 2023 można znaleźć na plakatach w szkole oraz na stronie Tuchowa. Skorzystajcie chociaż z jednego wydarzenia wspólnie z Rodzicami!!!

Anna Zaucha –  pedagog szkolny