Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

21 marca to pierwszy Dzień Wiosny, ale  także od 2005 roku Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie. Wybór tego dnia to nie przypadek. To dzień narodzin świata przyrody po zimie, ale to również symbol istoty zaburzenia. Osoby z zespołem Downa charakteryzuje dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze naszego zapisu genetycznego DNA. 

Symbolem tego Dnia stały się kolorowe skarpetki i oznaczają „kocham Cię takim jakim jesteś”. Kto nosi kolorowe skarpetki wyróżnia się w tłumie, ale jednocześnie wysyła sygnał, że bycie „innym” nie oznacza nic złego.
           Osoby z zespołem Downa mają potrzeby takie same jak inni ludzie na całym świecie. Śmieją się, gdy są szczęśliwi a skrzywdzeni płaczą i są smutni. Do szczęśliwego życia potrzebują miłości, opieki
i zainteresowania. Potrzebują od rodziców i opiekunów specjalnej troski oraz stymulacji, aby osiągać kolejne stopnie rozwoju umysłowego i fizycznego zgodnie z ich możliwościami. Wymaga to od rodziców więcej czasu i pracy, a od nauczycieli wyjątkowych kompetencji pedagogicznych i predyspozycji zawodowych.

Z okazji tego Dnia na całym świecie odbywają się spotkania, których celem jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa oraz propagowanie integracji.

21 marca /wtorek/ wszyscy dołączamy do Zespołu Kolorowych Skarpetek i wspieramy osoby chorujące na trisomię 21  /zespół Downa/. Ta akcja ma na celu przełamywanie stereotypów związanych z wadą genetyczną. Zachęcamy wszystkich  uczniów do założenia kolorowych skarpetek.

Pedagog szkolny: Anna Zaucha