ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU przypada 2 kwietnia. W tym roku  przebiegał będzie pod hasłem:


„Nie zarażę Cię autyzmem, ale mogę optymizmem”

Światowy Dzień Autyzmu został ustanowiony przez ONZ. Jego celem jest podnoszenie świadomości ludzi na temat zaburzeń związanych ze spektrum Autyzmu. Organizatorzy dbają o to, aby w większości państw i miast w tym dniu najważniejsze budynki zostały podświetlone na niebiesko. Akcja ta nazywa się „Light in up blue” i ma na celu ukazanie wsparcia i jedności z osobami cierpiącymi na Autyzm oraz ich rodzinami. W tym dniu odbywa się szereg wykładów oraz spotkań ze specjalistami takimi jak psychologowie, pedagodzy, terapeuci IS (Integracji Sensorycznej), logopedzi oraz dietetycy itd.
Jest to dzień, w którym każdy z nas może okazać wsparcie i pomoc osobom, które najbardziej jej potrzebują. W tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski, który daje osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie.
 Włączmy się  w globalną akcję „Zaświeć się na niebiesko”. Najprostszym sposobem jest dodanie tego dnia niebieskiego koloru do ubrania 3  kwietnia – poniedziałek, /2 kwietnia to niedziela/. Każdy z Nas może wyrazić swoją solidarność.

Autyzm nie wiąże się z niepełnosprawnością umysłową, a wręcz przeciwnie – często są to osoby z ponadprzeciętną inteligencją. Osoby autystyczne inaczej odbierają dźwięk, światło, obraz, smak, zapach, ból czy dotyk. Tworzą swój wewnętrzny świat, w którym dobrze się czują. Mają problemy z wyrażaniem emocji, budowaniem relacji międzyludzkich, komunikowaniem się z otoczeniem.

Nie wszyscy jesteśmy tacy sami. Nie musimy być. Różnorodność jest bogactwem. Szanujmy to.

Pamiętajmy, że oni są wśród nas:

 BARDZIEJ spostrzegawczy,

 BARDZIEJ analityczni,

 ZBYT dosłowni,

 ZA BARDZO szczerzy,

 czasem ZBYT uparci.

 Nie są INNI. Są BARDZIEJ.

Niech w ten jeden dzień w naszej szkole będzie nam niebiesko, aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem.

„NIE BĄDŹ ZIELONY W TEMACE AUTYZMU BĄDŹ 3 KWIETNIA NIEBIESKI

Pedagog szkolny: Anna Zaucha