LISTOPAD 2024 W NASZEJ SZKOLE

„Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną.
 Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci.
Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi.
 Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”.

/Święty Jan Paweł II /

Szkoła Podstawowa im. o. W. Witkowskiego Redemptorysty w Karwodrzy

1. Godne uwagi:

11 listopada przypada 106. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę to Narodowe Święto Niepodległości.
W tym dniu 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki

i życia społecznego, często będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.

Od 1989 roku 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. W całej Polsce organizowane są uroczyste obchody Święta Niepodległości. Odbywają się biegi niepodległościowe, patriotyczne koncerty i inne wydarzenia, które sprawiają, że Polacy tłumnie wychodzą z domów, by cieszyć się z niepodległości. Tradycją związaną z 11 listopada jest wywieszanie flag i udział w uroczystych obchodach. Pamiętajmy o wywieszeniu flagi państwowej również w naszych domach dając świadectwo polskości, naszej narodowej dumy i patriotyzmu. W naszej szkole uczcimy 106. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę okolicznościowymi gazetkami w salach lekcyjnych i na korytarzu szkolnym, pogadankami na lekcjach wychowawczych oraz uroczystą akademią.

„Niepodległa do hymnu”– to wydarzenie zapoczątkowane w 2018 roku w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku przypada już 7. edycja tej akcji. Biorąc udział w tym wydarzeniu, chcemy przenieść tę nową tradycję na kolejne stulecie i dać możliwość zaśpiewania hymnu wspólnie z bliskimi, przyjaciółmi, sąsiadami, wszystkimi Polakami. Uczcijmy najważniejsze święto i wyślijmy w świat sygnał, że potrafimy zjednoczyć się w tak wyjątkowym dniu dla naszej Ojczyzny! Uczcijmy razem fakt, że 106 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Zaśpiewajmy razem „Mazurka Dąbrowskiego”! Pokażmy, że jesteśmy jedną biało-czerwoną rodziną!

– „Szkoła do hymnu”
 to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, która rozpoczęła się w 2018 r. Polega na wspólnym  odśpiewaniu hymnu narodowego w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11.W naszej szkole też weźmiemy udział w tej akcji! Startujemy 8 listopada 2024 apelem, podczas którego w postawie na baczność  zaśpiewamy 4 zwrotki hymnu.

– Nasza szkoła przystąpiła do akcji: „Szkoła Pamięta”  ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Opis działań związanych z akcją zostanie zamieszczony na stronie szkoły.

20 listopada co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Dokumentem opisującym prawa dzieci jest ratyfikowana w Polsce w 1991 roku „Konwencja o prawach dziecka” przyjęta dwa lata wcześniej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.  Na mocy tego dokumentu dzieciom na całym świecie przysługują takie same prawa. Strażnikiem Konwencji o prawach dziecka jest UNICEF. To organizacja działająca na rzecz dzieci, zaangażowana w zapewnienie ochrony dzieciom najbardziej poszkodowanym: ofiarom wojen, katastrof, skrajnego ubóstwa, wszelkich form przemocy i wykorzystywania oraz dzieciom
z niepełnosprawnością. Bo każde dziecko ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.
Symbolem tej  organizacji jest kolor niebieski. Dlatego zachęcamy wychowawców, nauczycieli  i uczniów do założenia 20 listopada tj.  ŚRODA, ubrań
w kolorze niebieskim lub elementu niebieskiego.

– 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Hallo World Day to święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Jego idea do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy. Obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień w Polsce, choć nie mają charakteru oficjalnego święta państwowego, przyczyniają się do promocji pozytywnych wartości społecznych i budowania kultury wzajemnego szacunku. Jest to okazja do przypomnienia o sile prostych gestów życzliwości w codziennym życiu.

W naszej szkole przyjdziemy w tym dniu w ubraniach koloru żółtego lub założymy dowolny żółty element garderoby (żółty to kolor radości i optymizmu). Każda klasa przygotuje  na drzwiach swoich sal lekcyjnych jakieś pozdrowienie, podziękowanie lub życzenia.

Imieniny Katarzyny, tzw. Katarzynki (25 listopada) i Andrzeja, tzw. Andrzejki (30 listopada. W wieczory poprzedzające oba te dni przepowiadane są najsłynniejsze wróżby. I tak w wigilię św. Katarzyny – 24 listopada –  wróżą sobie kawalerowie, natomiast w przeddzień święta Andrzeja – 29 listopada – panny.

Obecnie zarówno młodzież, dorośli jak i dzieci bawią się na imprezach andrzejkowych wspólnie. Wróżby nie są wyrocznią, której należy ślepo ufać i oczekiwać spełnienia, lecz dobrą zabawą i okazją do wspólnych spotkań.

– OSP w Karwodrzy zbiera elektrośmieci  mając szansę pozyskania dodatkowych środków na swoją działalność, zrobienia czegoś dobrego dla środowiska oraz szerzenia proekologicznej postawy wśród lokalnej społeczności. Zebrane sprzęty  trafią do recyklingu w zakładzie przetwarzania elektroodpadów, a wynagrodzenie trafi do OSP. Program niesie korzyści zarówno dla środowiska jak i uczestników.  Zapraszamy do zbiórki zepsutego sprzętu. Biorąc udział w tej akcji posprzątamy garaże
i piwnice oraz wspomożemy działalność naszych strażaków.

2. Ważne terminy

  • Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w uroczystościach związanych z Narodowym Świętem Niepodległości:

– 8 listopada – VI Niepodległościowa Noc w Muzeum Miejskim w Tuchowie w godz. 17: 00 do 21:00 w Tuchowie

– 10 listopada – XXV Zlot Niepodległościowy Łowczówek 2024 o godz. 11:00 oraz Wieczór niepodległościowy z Sanktuaryjną     Orkiestrą Dętą w Bazylice Mniejszej w Tuchowie o godz. 17:00

11 listopada – Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Tuchowie o godz. 10:30

  • 26  listopada /wtorek/ o godz. 17:00 odbędzie się zebranie z rodzicami.
  • 29 listopada /piątek/ Samorząd Uczniowski wraz ze świetlicą szkolną zorganizuje wróżby andrzejkowe.

3. W ramach przypomnienia:

– W obecnym roku szkolnym nauczyciele są do dyspozycji rodziców i uczniów wg harmonogramu dyżurów znajdujących się na stronie szkoły. Zachęcamy rodziców i uczniów do indywidualnych spotkań.

– Rada Rodziców uchwaliła wysokość dobrowolnej składki – 40  zł od rodziny.

– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na facebooku i na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony to: spkarwodrza.pl

Dyrektor i Rada Pedagogiczna

Szkoły Podstawowej w Karwodrzy