Dzień Edukacji Narodowej 2017

W tym roku dzień ten wypada w sobotę. Uczniowie naszej szkoły postanowili uczcić święto nauczycieli i pracowników oświaty w piątek (13X) uroczystą akademią. W części oficjalnej głos zabrała  Dyrektor Szkoły Podstawowej Ewa Sawicka, która powitała zebranych i złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Następnie przybliżyła historię Komisji Edukacji Narodowej. Ważnym punktem uroczystości było podziękowanie za trud wkładany każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń oraz wręczenie Nagród Dyrektora wyróżnionym pracownikom szkoły.

   Część artystyczną rozpoczęli reprezentanci Samorządu Uczniowskiego, którzy rozdali  nauczycielom i pracownikom  szkoły kwiaty i zaprosili na ślubowanie uczniów klasy czwartej. Na zakończenie koło teatralne wraz z przedstawicielami poszczególnych klas   zaprezentowało zebranym humorystyczne przedstawienie pt. „Skąd wziął się nauczyciel na świecie”. W ten sposób w naszej szkole wyrażono podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów i jej pracowników.

    Święto obchodzone 14 X nazywane było jeszcze do 1982 roku Dniem Nauczyciela. W 1972 roku ustalono, że święto nauczycieli będzie odbywało się w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej (14 X 1773r.) Wcześniej – od 1952 roku – nauczyciele świętowali 20 listopada. Wraz z pojawieniem się Karty Nauczyciela wszystko zostało uporządkowane. Od 1982 roku święto zwane dotąd Dniem Nauczyciela zmieniło nazwę na Dzień Edukacji Narodowej. Tego dnia świętują nie tylko nauczyciele, ale wszyscy pracownicy oświaty. W tym dniu nie ma normalnych zajęć lekcyjnych, w wielu szkołach organizowane są uroczyste akademie, odbywają się przedstawienia przygotowane przez uczniów dla pracowników oświaty. Przedstawienia, kabarety… Na scenie może być prezentowana adaptacja „Śpiącej Królewny”, mogą być także parodie nauczycieli. A jeśli nie w szkole, to gdzie? Popularne są wspólne wyjścia do galerii sztuki, do kina, na koncerty, wyjazdy na wycieczki. Możliwości spędzenia tego dnia jest naprawdę wiele. Zajęcia zazwyczaj trwają krócej niż normalnie. Osobnym świętem jest Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony (również w Polsce) 5 października. Temu wydarzeniu patronuje UNESCO.

mgr Bernadeta Szot