HistoryLand i Muzeum Witrażu w Krakowie

5 grudnia 2017 r. uczniowie klasy 3 gimnazjum wyjechali na wycieczkę do Krakowa. Niewątpliwą atrakcją dla wielu uczniów była już podróż pociągiem ze stacji Tuchów do Krakowa Głównego.

Po dotarciu na miejsce z dworca PKP przeszliśmy przed Barbakan, a następnie na śniadanie. Następnie ulicą Floriańską udaliśmy się w stronę Rynku Głównego. Po drodze podziwialiśmy zabytkowe budynki (np. dom Jana Matejki, kawiarnię „Jama Michalika”) i świątecznie udekorowane wystawy sklepów. Po dojściu na Rynek wysłuchaliśmy hejnału wygrywanego z wieży Kościoła Mariackiego, kościół z zewnątrz i jego wnętrze, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, przejeżdżające dorożki, spacerujące gołębie oraz liczne pamiątki z dziedziny rękodzieła i kulinariów, które mogliśmy też zakupić w wielu straganach.

Kolejną atrakcją było oglądanie w dawnym budynku PKP wystawy „HistoryLand – interaktywne centrum odkrywania historii Polski i Polaków”, na którą składają się, rozlokowane na ponad 2500 m2, makiety słynnych zabytków i miejsc zbudowane w całości z klocków Lego oraz elementów modelarskich. Pierwsza ekspozycja pomogła nam cofnąć się w czasie aż do kultury Prasłowian i zajrzeć do osady w Biskupinie. Następnie mogliśmy się znaleźć w samym sercu starcia między wojskami Korony i Zakonu Krzyżackiego pod Grunwaldem oraz obserwować okręty walczące w trakcie bitwy morskiej pod Oliwą. Kolejne makiety przedstawiały Sukiennice, Katedrę Wawelską, Wieżę Ratuszową, klasztor na Jasnej Górze (realne zdjęcia tej budowli mogliśmy też podziwiać „z lotu ptaka”). Ostatnie ekspozycje przedstawiały Westerplatte, gdzie właśnie wybuchła II wojna światowa, Stocznię Gdańską, oblężenie klasztoru oraz cmentarz wojskowy na Monte Cassino. Na zakończenie pobytu w tym niezwykłym miejscu mogliśmy budować własne budowle z małych i dużych klocków Lego.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Pracowni i Muzeum Witrażu, które kontynuuje tradycje Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński, perły młodopolskiego dziedzictwa artystycznego. Jest to najstarsze nieprzerwanie działające tego typu miejsce w Polsce, a ponadto wciąż mieści się w tym samym budynku zbudowanym specjalnie na potrzeby Zakładu w 1902 roku. Tylko w samym Krakowie obecnie można podziwiać ponad 200 zrealizowanych przez tę pracownię obiektów, w tym witraże na Wawelu czy w Bazylice Franciszkanów, a wiele innych znajduje się w kościołach w całej Polsce (również w Tuchowie). Podczas zwiedzania mogliśmy poznać kolejne etapy pracy nad witrażami (od projektowania, przez wykonywanie szablonów, dobór szkła, do wypalania), wziąć do ręki narzędzia i pędzle, pomalować na próbę witrażową twarz oraz obserwować mistrzów witrażowych przy pracy.

Wyjazd dostarczył nam niezapomnianych wrażeń i atrakcji.

Dziękujemy Pani Ewie Dudzie za zorganizowanie wycieczki oraz pani wychowawczyni – Katarzynie Kozioł i p. Agacie Moździerz za opiekę.

(więcej zdjęć z wycieczki na FB)