Kamienie na szaniec

15 października 2018 r. uczniowie klas: 3 gim. oraz 7 i 8 SP obejrzeli spektakl teatralny zrealizowany na podstawie powieści „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

Przedstawienie było połączeniem wywiadu, gry aktorskiej, prezentacji archiwalnych zdjęć, fragmentów filmu „Akcja pod Arsenałem” oraz gry świateł i sugestywnej muzyki w nowoczesnej aranżacji.

W kolejnych scenach widzowie poznawali okoliczności napisania powieści i przede wszystkim losy trzech przyjaciół ze szkoły oraz późniejszej działalności konspiracyjnej – Jana Bytnara „Rudego”, Aleksego Dawidowskiego „Alka” i Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”.

Chłopcy walczyli z okupantem, biorąc udział w akcjach sabotażowych i dywersyjnych, takich jak m.in. zmienianie niemieckich flag na polskie, aby uczcić rocznice narodowe, czy odbijane więźniów z transportu. W tę ostatnią akcję zaangażowali się Alek i Zośka, aby uwolnić Rudego przewożonego z przesłuchań do więzienia. Niestety, skatowany Janek i ranny Aleksy zmarli po kilku dniach. Osamotniony Tadeusz walczył nadal z okupantem oraz spisał wspomnienia o przyjaciołach. Po kilku miesiącach i on zginął po akcji pod Sieczychami.

Życie trzech przyjaciół było bardzo krótkie i tragiczne. Wojna spowodowała, że musieli przejść przemianę z licealistów w dorosłych, a z dorosłych w herosów.

Opowieść o bohaterach „Kamieni na szaniec” przez swoją prostotę oddziałuje na widzów, cisza panująca wśród publiczności oddaje jej przeżycia – według reżysera „To największy hołd złożony bohaterom opowieści”.