„Akademia Mr Kleks”

12 czerwca 2019 r. uczniowie klas 4,5,6,7 SP wraz z opiekunami, w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, obejrzeli spektakl pt. „Akademia Mr Kleks” oparty na motywach znanej lektury Jana Brzechwy – „Akademia Pana Kleksa”.

Przedstawienie jest nowatorską adaptacją, bo oprócz aktorów wystąpili w niej młodzi, utalentowani adepci sceny hip-hopowej, rapowej i street-dance.

Znane uczniom treści z lektury zostały przedstawione w formie rymowanej, współczesnym  „hip-hopowym” językiem, a widzowie mogli rozpoznać postacie (m.in. Pana Kleksa, Adasia, szpaka Mateusza, Doktora Paj – Chi – Wo, Golarza Filipa) oraz przeżywane przez nie przygody (np. nauka w akademii, dostarczanie Paku Kleksowi piegów, ugryzienie księcia Mateusza przez wilka i uleczenie go przez Doktora Paj – Chi – Wo, sen o siedmiu szklankach, zbieranie guzików przez Mateusza).Wydarzeniom tym towarzyszyły sceny z energetycznym tańcem i niezwykłą siłą malowniczych obrazów oraz dźwięków muzyki.

Według twórców tego niezwykłego spektaklu „Akademia Mr Kleks” to opowieść dla młodzieży i dorosłych, o tym, jak być wolnym, kolorowym, ale i świadomym, że życie składa się z dobra i zła, a znaczącym przesłaniem jest to, że każdy bohater (uczeń) pokazuje swój talent i przechodzi proces dojrzewania w szkole życia Pana Kleksa.