LISTOPAD 2019 W NASZEJ SZKOLE

„Każde pokolenie powinno zdawać sobie sprawę,
iż wolność nie polega na tym, żeby robić, co nam się żywnie podoba, ale  na  prawie do robienia tego, co należy.”
/Święty Jan Paweł II/

1. Godne uwagi:

11 listopada przypada 101. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało  młodym pokoleniom Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Dzisiaj dla nas  jest to dzień świąteczny i uroczysty. Pamiętajmy o wywieszeniu flagi państwowej w naszych domach. Niech będzie to wyraz patriotycznej solidarności narodowej. Nie zapomnijmy także o tych, którzy zginęli, walcząc za Polskę.

– Dnia 10 listopada /niedziela/ na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku odbędą się Powiatowe Obchody Święta Niepodległości powiązane ze 105. rocznicą Bitwy pod Łowczówkiem. Jak najliczniej weźmy udział w tych patriotycznych uroczystościach  o godz. 1100.  Odbędzie się tam już  XXI  Zlot Niepodległościowy „Łowczówek 2019″. Podczas tej uroczystości naszą szkołę reprezentować będzie Poczet Sztandarowy.

W naszej szkole uczcimy 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę okolicznościowym apelem 8 listopada /uczniów obowiązuje szkolny strój galowy/ oraz wyjazdem na cmentarz do Łowczówka, gdzie odbędzie się lekcja historii na żywo, a po niej wspólne ognisko ze śpiewem pieśni patriotycznych. Wyjazd uzależniony będzie od warunków atmosferycznych.

 Andrzejki i katarzynki.  W dawnych czasach andrzejki odprawiane były w wigilię dnia św. Andrzeja, czyli 29 listopada, a katarzynki w wigilię dnia św. Katarzyny – 24 listopada. Świętowano radośnie i z wypiekami na policzkach. Wróżąc sobie z wosku, kołków w płocie, karteczek pod  poduszką,  ścieżki z butów, czy przez przewidywanie przyszłości z fusów po kawie. Wróżby chłopców były mniej liczne i mniej popularne niż wróżby dziewcząt. Obecnie zarówno młodzież, jak i dzieci bawią się na imprezach andrzejkowych wspólnie. Wróżby nie są dziś wyrocznią, której należy ślepo ufać i oczekiwać spełnienia, lecz dobrą zabawą i okazją do wspólnych spotkań i radości.

– Zakończyliśmy zbiórkę funduszy na stypendia dla uzdolnionej młodzieży w ramach Fundacji  „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.  Trwa akcja „Pomóż i Ty”. Zachęcamy Wszystkich do  włączenia  się w organizowane w szkole akcje charytatywne. 

– Chętnych wolontariuszy zapraszamy do pracy w DPS w Karwodrzy, DPJ w Tuchowie i we Wspólnocie Nadzieja w Tuchowie.

– Informujemy, że na zebraniu z rodzicami uczniów we wrześniu została wybrana nowa Rada Rodziców Szkoły Podstawowej                    w Karwodrzy.

2. Ważne terminy

  • 8 listopada /piątek/ uczniowie klas:  IV i V wyjadą na wycieczkę do Muzeum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.
  • 13 listopada /środa/ odwiedzi nas podróżnik, który opowie o krajach arabskich.
  • 21  listopada /czwartek/ o godz. 16 30 odbędą się spotkania Rodziców z wychowawcami klas.
  • 28 listopada /czwartek/ Samorząd Uczniowski zorganizuje wróżby i zabawę andrzejkową w ramach zajęć świetlicowych.

3. W ramach przypomnienia:

– Zgodnie z przyjętym Szkolnym Systemem Wspierania Rodziców w każdą pierwszą środę miesiąca od godziny 16 00 do 17 00 odbywają się konsultacje indywidualne dla Rodziców uczniów. Zachęcamy do spotkań z nauczycielami uczącymi oraz wychowawcami.

– Rada Rodziców uchwaliła wysokość dobrowolnej składki – 25 zł od rodziny.

– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony to: spkarwodrza.pl

Dyrektor i Rada Pedagogiczna

Szkoły Podstawowej w Karwodrzy