LISTOPAD 2020 W NASZEJ SZKOLE

„Niech wspaniałe świadectwa miłości Ojczyzny, bezinteresowności
i heroizmu jakich mamy wiele w naszej historii,będą wyzwaniem do zbiorowego poświęcenia wielkim narodowym celom. ”
/Święty Jan Paweł II/

1. Godne uwagi:

11 listopada przypada 102. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Ważnym elementem powojennego ładu było utworzenie niepodległego państwa polskiego. W 1795 roku Polska zniknęła z map Europy, podzielona między trzy kraje zaborcze – Austrię, Prusy i Rosję. Ciemiężony przez zaborców naród polski kilkukrotnie zrywał się do walki o wolność. Bezskutecznie. Dopiero po 123 latach niewoli, 11 listopada 1918 roku ogłoszono ustanowienie państwa polskiego w granicach uwzględniających uwarunkowania historyczne. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało młodym Polakom przywiązanie do języka i kultury narodowej.

Dzisiaj dla nas  jest to dzień świąteczny i uroczysty. Pamiętajmy o wywieszeniu flagi państwowej w naszych domach. Niech będzie to wyraz patriotycznej solidarności narodowej. Nie zapomnijmy także o tych, którzy zginęli, walcząc  za Polskę.

– „Niepodległa do hymnu” – w tym roku  ta akcja  po raz kolejny będzie jednym z pierwszoplanowych sposobów łączenia Polek i Polaków, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, przy wspólnym świętowaniu Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W trudnym dla wszystkich czasie pandemii nie zawsze możemy spotkać się razem, a śpiewanie w większym gronie może okazać się niemożliwe. Nie oznacza to jednak, że tegoroczny 11 listopada nie zabrzmi dźwiękami „Mazurka Dąbrowskiego”.
Zachęcamy, by nawet w domu w samo południe przypomnieć sobie o sukcesie, jakim było odzyskanie niepodległości w 1918 roku i w sposób symboliczny wspólnie świętować – wystarczy włączenie wybranego radia lub telewizji.  W południe 11 listopada „Mazurek Dąbrowskiego” wybrzmi na antenach najważniejszych polskich stacji radiowych i telewizyjnych, dzięki czemu możliwe będzie przyłączenie się do akcji „Niepodległa do hymnu”.

Andrzejki i katarzynki.  W dobie globalizacji jesteśmy zalewani falą świąt, które nie są w żaden sposób związane z naszą rodzimą tradycją, a często polegają tylko na napędzaniu „potrzeb zakupowych”. Tymczasem w polskim kalendarzu istnieje wiele kart, które zdecydowanie warto odkurzyć, chociażby po to, aby pokazać naszym dzieciom zwyczaje kultywowane przez dziadków i pradziadków. Jednym z takich świąt są andrzejki.

Andrzejki, jędrzejówki, jędrzejki były obchodzone w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Z biegiem czasu stały się głównie pretekstem do brania udziału w imprezach tanecznych, które z ich dawną formą mają niewiele wspólnego. Tradycja andrzejkowych wieczorów sięga zamierzchłych czasów. Pierwsze pisemne wzmianki o tym święcie pochodzą z XVI wieku. Warto dodać, że obrzędy z nimi związane daleko wykraczają poza znane nam lanie wosku i tańce.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wszystkie polskie dziewczęta na wydaniu wiedziały, że w imieniny św. Andrzeja mają szansę dowiedzieć się, jak ułoży im się życie uczuciowe. O ile dziś to walentynki uważamy na święto zakochanych, o tyle kilka dekad temu to św. Andrzej patronował pragnącym  miłości pannom, zaś patronką chętnych do ożenku kawalerów była św. Katarzyna (24/25 listopada). Z biegiem czasu andrzejki wchłonęły obchody katarzynek, a chłopcy zaczęli świętować razem z dziewczętami.

21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jego celem jest promocja życzliwości i czynienia dobra na różnych płaszczyznach, wzbudzanie w ludziach pozytywnych emocji, zachęcenia do dialogu międzypokoleniowego, a także wyrażanie protestu przeciwko antypatii, nienawiści i braku tolerancji.

Jak powinniśmy obchodzić ten dzień?

Najlepiej uśmiechnąć się do drugiego człowieka, powiedzieć miłe słowo. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy innym, wraca do nas z nawiązką.

Co charakteryzuje człowieka życzliwego?

Słownikowa definicja informuje, że to osoba nastawiona przychylnie, przyjaźnie, dobra i serdeczna.

Co składa się na życzliwość?

Wystarczy uśmiech, miłe słowo i ciepłe spojrzenie. Słowa: „Dziękuję za to że jesteś…”, „Wszystkiego dobrego…” czy „Miłego dnia” – to proste, znane wszystkim zwroty, dzięki którym możemy mieć pewność, że wywołają radość i uśmiech u innych.

– Uczennice klasy V – Agata Czapla oraz Amelia Małek zajęły Ex æquo I miejsce w konkursie na animację w programie Scratch. Konkurs odbył się w ramach inicjatywy „Zaprogramuj swoją opowieść” zorganizowanej przez Fundację Wspierania Edukacji i Kultury „Synergia” podczas Europejskiego Tygodnia Kodowania.

2. W ramach przypomnienia:

– Zgodnie z przyjętym Szkolnym Systemem Wspierania Rodziców w każdą pierwszą środę miesiąca od godziny 16 00 do 17 00 odbywają się konsultacje indywidualne dla Rodziców uczniów. Zachęcamy do spotkań z nauczycielami uczącymi oraz wychowawcami.

– Rada Rodziców uchwaliła wysokość dobrowolnej składki – 30 zł od rodziny.

– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony to: spkarwodrza.pl

Dyrektor i Rada Pedagogiczna