LUTY 2021 W NASZEJ SZKOLE

„Życzliwe słowa mogą być krótkie i łatwe do wymówienia, 
ale ich echa są naprawdę nieskończone”

/Matka Teresa z Kalkuty/

Szkoła Podstawowa im. O. Władysława Witkowskiego Redemptorysty w Karwodrzy

1. Godne uwagi:

1 lutego 2021 r. rozpoczęliśmy II półrocze. To kolejny czas wysiłku uczniów w zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności. Dopilnujmy, aby nie był to czas stracony. Dołóżmy starań, by uzyskać najwyższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz wypracujmy  lepsze oceny z poszczególnych przedmiotów jak i zachowania na koniec roku.  Epidemia koronawirusa wpływa nie tylko na nasze życiowe decyzje, ale też na zwykłe codzienne czynności. Wszystko wydaje się bardziej skomplikowane niż wcześniej, bardziej nieprzewidywalne i niestety – coraz częściej – bardziej przygnębiające. Jedną z najważniejszych trosk w tym trudnym czasie powinna być szczególna dbałość o kondycję psychiczną nas samych i naszych najbliższych. Wsparcie, życzliwość, otwartość na drugiego człowieka stały się pożądane bardziej niż kiedykolwiek

9  lutego 2021 r. przypada  Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasło  tegorocznych obchodów brzmi: „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”  W związku z trwającą pandemią COVID-19 i prowadzonym w szkołach nauczaniem zdalnym z wykorzystaniem wszelkich  środków technologii komputerowej, szczególną uwagę chcemy skupić na wykorzystaniu potencjału Internetu w promocji tematu bezpieczeństwa on-line, a także promocji korzystania z możliwości technologicznych dla wspierania edukacji dzieci i młodzieży oraz ich twórczego rozwoju.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do   zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa on-line oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. Zachęcamy rodziców do aktywnego uczestniczenia w internetowym życiu swoich dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności.

11 lutego będziemy obchodzić tłusty czwartek. Tłusty czwartek jest świętem ruchomym, a w kalendarzu chrześcijańskim wypada zawsze w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, czyli dokładnie 52 dni przed Wielkanocą. W 2021 roku Wielkanoc przypada 4 kwietnia, co oznacza że tłusty czwartek będziemy obchodzili właśnie 11 lutego.

W Polsce, zgodnie z tradycją, tłusty czwartek jest dniem, w którym możemy, a nawet powinniśmy się objadać słodkościami.

Najpopularniejsze potrawy na ten dzień to pączki i faworki, które w zależności od regionu nazywane są również chrustem lub   chruścikami. Symbolem tłustego czwartku są paczki, które tego dnia cieszą się ogromnym powodzeniem. Zgodnie z naszymi upodobaniami, pączki możemy jeść z różnym nadzieniem: marmoladą różaną, budyniem, dżemem truskawkowym, powidłami śliwkowymi, adwokatem, karmelem, bitą śmietaną  lub czekoladą.

Oprócz pączków i faworków, w tłusty czwartek na polskich stołach królują również inne słodkości. Do tych najbardziej   popularnych należą racuchy, bułeczki cynamonowe oraz gniazdka /w cukierni można je znaleźć pod nazwą „pączki wiedeńskie” lub „pączki hiszpańskie”/ zrobione z maślanego ciasta parzonego, smażonego  w głębokim tłuszczu. 

Tego dnia można się również skusić na eklerki, ptysie, oponki serowe czy jabłka w cieście naleśnikowym.

14 lutego obchodzimy walentynki –  to coroczne święto zakochanych. Nazwa pochodzi od św. Walentego, patrona wszystkich zakochanych. Walentynki 2021 będą wyglądały nieco inaczej niż dotychczas. Wszystkiemu  winna jest epidemia koronawirusa i obowiązujące w związku z nią obostrzenia. W tym roku zakochani nie wybiorą się do kina ani na romantyczną kolację do ulubionej restauracji. Można jednak zorganizować walentynki w domowym zaciszu. Wymaga to jednak nieco przygotowań.  Świętowanie walentynek niemal nieodłącznie wiąże się z wręczaniem drobnych lub bardziej okazałych upominków. Nie muszą to być przedmioty przesadnie kosztowne i wyszukane, gdyż liczy się gest i symboliczne znaczenie upominków. Ważne też są życzenia i wierszyki dla zakochanych, które można znaleźć w Internecie lub ułożyć samemu. Wybór należy do Was.

2. Ważne terminy:

  • 12 lutego zorganizujcie dla  swoich koleżanek i kolegów pocztę walentynkową on-line. Przypominamy                                         o „obowiązkowym” czerwonym stroju podczas lekcji zdalnych.
  • 21 lutego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina nam prostą prawdę – język to najważniejsze narzędzie, którego używamy na co dzień. W tym wyjątkowym dniu –  i nie tylko – ze szczególną dbałością pielęgnujmy nasz piękny język polski.

3. W ramach przypomnienia:

– W ramach Szkolnego Systemu Wspierania Rodziców raz w tygodniu wychowawcy klas odbywają dyżury on-line w terminach (dni i godziny) zaproponowanych Rodzicom uczniów i przekazanych za pośrednictwem e-dziennika.

– Rada Rodziców przypomina o dobrowolnej składce – 30 zł od rodziny.

– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony to: spkarwodrza.pl

Dyrektor i Rada Pedagogiczna
Szkoły Podstawowej  w Karwodrzy