„Życzliwe słowa mogą być krótkie i łatwe do wymówienia,
ale ich echa są naprawdę nieskończone”
/Matka Teresa z Kalkuty/
Szkoła Podstawowa im. O. Władysława Witkowskiego Redemptorysty w Karwodrzy
1. Godne uwagi:
1 lutego 2021 r. rozpoczęliśmy II półrocze. To kolejny czas wysiłku uczniów w zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności. Dopilnujmy, aby nie był to czas stracony. Dołóżmy starań, by uzyskać najwyższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz wypracujmy lepsze oceny z poszczególnych przedmiotów jak i zachowania na koniec roku. Epidemia koronawirusa wpływa nie tylko na nasze życiowe decyzje, ale też na zwykłe codzienne czynności. Wszystko wydaje się bardziej skomplikowane niż wcześniej, bardziej nieprzewidywalne i niestety – coraz częściej – bardziej przygnębiające. Jedną z najważniejszych trosk w tym trudnym czasie powinna być szczególna dbałość o kondycję psychiczną nas samych i naszych najbliższych. Wsparcie, życzliwość, otwartość na drugiego człowieka stały się pożądane bardziej niż kiedykolwiek
9 lutego 2021 r. przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!” W związku z trwającą pandemią COVID-19 i prowadzonym w szkołach nauczaniem zdalnym z wykorzystaniem wszelkich środków technologii komputerowej, szczególną uwagę chcemy skupić na wykorzystaniu potencjału Internetu w promocji tematu bezpieczeństwa on-line, a także promocji korzystania z możliwości technologicznych dla wspierania edukacji dzieci i młodzieży oraz ich twórczego rozwoju.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa on-line oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. Zachęcamy rodziców do aktywnego uczestniczenia w internetowym życiu swoich dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności.
11 lutego będziemy obchodzić tłusty czwartek. Tłusty czwartek jest świętem ruchomym, a w kalendarzu chrześcijańskim wypada zawsze w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, czyli dokładnie 52 dni przed Wielkanocą. W 2021 roku Wielkanoc przypada 4 kwietnia, co oznacza że tłusty czwartek będziemy obchodzili właśnie 11 lutego.
W Polsce, zgodnie z tradycją, tłusty czwartek jest dniem, w którym możemy, a nawet powinniśmy się objadać słodkościami.
Najpopularniejsze potrawy na ten dzień to pączki i faworki, które w zależności od regionu nazywane są również chrustem lub chruścikami. Symbolem tłustego czwartku są paczki, które tego dnia cieszą się ogromnym powodzeniem. Zgodnie z naszymi upodobaniami, pączki możemy jeść z różnym nadzieniem: marmoladą różaną, budyniem, dżemem truskawkowym, powidłami śliwkowymi, adwokatem, karmelem, bitą śmietaną lub czekoladą.
Oprócz pączków i faworków, w tłusty czwartek na polskich stołach królują również inne słodkości. Do tych najbardziej popularnych należą racuchy, bułeczki cynamonowe oraz gniazdka /w cukierni można je znaleźć pod nazwą „pączki wiedeńskie” lub „pączki hiszpańskie”/ zrobione z maślanego ciasta parzonego, smażonego w głębokim tłuszczu.
Tego dnia można się również skusić na eklerki, ptysie, oponki serowe czy jabłka w cieście naleśnikowym.
14 lutego obchodzimy walentynki – to coroczne święto zakochanych. Nazwa pochodzi od św. Walentego, patrona wszystkich zakochanych. Walentynki 2021 będą wyglądały nieco inaczej niż dotychczas. Wszystkiemu winna jest epidemia koronawirusa i obowiązujące w związku z nią obostrzenia. W tym roku zakochani nie wybiorą się do kina ani na romantyczną kolację do ulubionej restauracji. Można jednak zorganizować walentynki w domowym zaciszu. Wymaga to jednak nieco przygotowań. Świętowanie walentynek niemal nieodłącznie wiąże się z wręczaniem drobnych lub bardziej okazałych upominków. Nie muszą to być przedmioty przesadnie kosztowne i wyszukane, gdyż liczy się gest i symboliczne znaczenie upominków. Ważne też są życzenia i wierszyki dla zakochanych, które można znaleźć w Internecie lub ułożyć samemu. Wybór należy do Was.
2. Ważne terminy:
- 12 lutego zorganizujcie dla swoich koleżanek i kolegów pocztę walentynkową on-line. Przypominamy o „obowiązkowym” czerwonym stroju podczas lekcji zdalnych.
- 21 lutego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina nam prostą prawdę – język to najważniejsze narzędzie, którego używamy na co dzień. W tym wyjątkowym dniu – i nie tylko – ze szczególną dbałością pielęgnujmy nasz piękny język polski.
3. W ramach przypomnienia:
– W ramach Szkolnego Systemu Wspierania Rodziców raz w tygodniu wychowawcy klas odbywają dyżury on-line w terminach (dni i godziny) zaproponowanych Rodzicom uczniów i przekazanych za pośrednictwem e-dziennika.
– Rada Rodziców przypomina o dobrowolnej składce – 30 zł od rodziny.
– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony to: spkarwodrza.pl
Dyrektor i Rada Pedagogiczna
Szkoły Podstawowej w Karwodrzy