Narodowe Czytanie 2021

Od 6 do10.09 2021 r. w naszej szkole realizowana była akcja Narodowego Czytanie. Była to 10. jubileuszowa edycja, której pomysłodawczynią jest Agnieszka Celeda. Pomysłodawczyni uważa, że ta inicjatywa powinna zachęcić społeczeństwo polskie do czytania dzieł polskiej literatury. Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza ” A. Mickiewicza. W następnych latach czytaliśmy dzieła A. Fredry, „Trylogię” i „Quo vadis” H. Sienkiewicza, „Lalkę” B. Prusa, „Wesele S. Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” S. Żeromskiego, „Balladynę” J. Słowackiego i polskie nowele. W tym roku sięgnęliśmy po „Moralność pani Dulskiej” G. Zapolskiej. W naszej szkole fragmenty tego utworu, czytaliśmy w każdej klasie na lekcjach języka polskiego oraz na godzinie z wychowawcą. Należy zaznaczyć, że Prezydent Andrzej Duda, zamykając 4 .09. tegoroczną edycję Narodowego Czytania, ogłosił, że przyszłoroczną lekturą będą „Ballady i romanse” A. Mickiewicza. Przypomniał również, że w 2022 roku przypada 200. rocznica wydania „Ballad i romansów”, które-jak dodał- rozpoczęły wielką epokę romantyzmu w dziejach naszej literatury. Dziękujemy Wszystkim, którzy uczestniczyli i zaangażowali się w akcję!