IV Pieszy Rajd Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych

4.03.2022r/piątek/ w gminie Tuchów odbył się IV Pieszy Rajd Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zorganizowała go Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siedliskach. W tym patriotycznym wydarzeniu wzięła udział również nasza szkoła, którą reprezentowała grupa 10 uczniów i 2 opiekunów. Rajd rozpoczął się na cmentarzu parafialnym w Tuchowie, gdzie każda drużyna dokonała rejestracji u organizatora, otrzymała plastrony, tabliczkę przydzielonego Bohatera Wyklętego oraz karty do udzielenia odpowiedzi przez trzyosobowe grupy uczniów w trakcie pokonywania trasy rajdu. Naszej grupie przydzielono postać majora Hieronima Kazimierza Dekutowskiego ps. „ZAPORA”… Rozpoczynając rajd, odwiedziliśmy miejsce pochówku rodziny Solarzów, a następnie wyruszyliśmy przez Tuchów do miejsca zbiorczego w Karwodrzy, gdzie odbyły się główne uroczystości. Po drodze nasza drużyna, podobnie, jak pozostali uczestnicy, wzięła udział w grze terenowej, zdobywając wiadomości o najważniejszych miejscach związanych z historią Tuchowa, a także poszerzając wiedzę o Żołnierzach Wyklętych. Po dotarciu do punktu zbiorczego, które w tym roku umiejscowiono pod pomnikiem rodziny Solarzów w Karwodrzy, każda drużyna otrzymała ciepły posiłek, ogrzała się przy ognisku i wysłuchała przemówień przybyłych gości. Bardzo pouczająca i ciekawa była prelekcja pracownika IPN-u nt. sytuacji politycznej w kraju po II wojnie światowej oraz życia i walki Żołnierzy Niezłomnych, którzy do samego końca walczyli o niepodległość Polski, stawiając czynny opór sowietyzacji naszego kraju. Prelegent opowiedział również historię członka rodziny Solarzów zamordowanej w czasie II wojny światowej w miejscu zakończenia rajdu – Franciszka Solarza ps. „PUSZCZYK” żołnierza Armii Krajowej i działacza konspiracyjnego. Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy odmówili modlitwę za Żołnierzy Niezłomnych oraz odśpiewali hymn Polski. Pod pomnikiem rozstrzelanej rodziny Solarzy złożono wiązanki i zapalono znicze, rozstrzygnięte zostały konkursy oraz wręczono dyplomy dla szkół, które wzięły udział w rajdzie.