MAJ 2022 W NASZEJ SZKOLE

Mama to miękkie ręce. Mama to melodyjny głos, to chuchanie na uderzone miejsce.

Mama to samo dobro i sama przyjemność.

                                         Ktoś, kogo dobrze jest mieć w każdej chwili życia koło siebie, dookoła siebie, gdzieś na horyzoncie”    

/M. Wańkowicz/

Szkoła Podstawowa im. o. Władysława Witkowskiego Redemptorysty w Karwodrzy

  1. Godne uwagi:
  • Maj jest piątym miesiącem w roku, ma 31 dni. Ten miesiąc jest środkiem wiosny, kwitną wtedy kwiaty, drzewa i krzewy, budzą się do życia owady. Maj jest uznawany przez wielu ludzi za najpiękniejszy miesiąc w roku. Nazwa miesiąca wywodzi się od bogini Mai, matki boga Merkurego. Jedna ze starych legend mówi, że Bóg Ojciec w maju stworzył świat. Natomiast według ludowej tradycji, środek miesiąca maja (od 12 do 15 maja) powinien być zimny, deszczowy a nawet mroźny (tzw. trzej ogrodnicy i zimna Zośka).

Święta majowe:

1 maja: Święto Pracy oraz św. Józefa – patrona ludzi  pracujących
2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dzień Polonii i Polaków za Granicą
3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja (Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja) oraz Najświętszej Marii Panny Królowej Polski
4 maja: Dzień Strażaka
5 maja: Dzień Europy
8 maja: Dzień Bibliotekarzy
15maja: Dzień Rodziny
19 maja: Dzień Dobrych Uczynków
26 maja: Dzień Matki
31 maja: Światowy Dzień bez Papierosa

Przyroda w maju:

W maju – już prawdziwa wiosna! To jeden z okresów najbujniejszego życia w przyrodzie. W lesie kwitną: konwalia majowa, szczawik zajęczy, fiołek, borówka czarna i wiele innych roślin runa.
Kwitną również drzewa: jarzębina, jawor, dąb, grab, klon, jabłoń, grusza, sosna, świerk, jodła, cis. Topole i osika zaściełają już ziemię delikatnym puchem, w którym ukryte są drobne nasiona.

W świecie zwierząt panuje ożywienie. Samica zająca rodzi drugi raz młode. Potomstwa doczekały się również wydry, sarny, jelenie. Ptaki wysiadują jaja. Ożywiony ruch obserwujemy wśród owadów. Bardzo duże straty powodują żerujące w tym czasie gąsienice szkodliwych owadów.

W maju nasze Mamusie obchodzą swoje święto. Cel obchodów jest oczywisty – wyrażenie wdzięczności za trud włożony w wychowanie oraz okazanie im niezmierzonych pokładów miłości  i serdeczności. Z okazji tego święta wszystkim Mamusiom dedykujemy słowa:

Mamo! Ty mnie życia uczyłaś, wszystko, co miałaś mi poświęciłaś,
                     nikt nie ofiaruje nigdy mi więcej. Dziś, Ci więc serce me daję w podzięce.
                       Szczęścia, zdrowia, pomyślności, samych w życiu chwil radości,
                       żadnych smutków, trudów, łez, niech się spełni to, co chcesz!

Dół formularza

Początek formularza

Dół formularza

  • W maju obchodzimy wiele świąt patriotycznych. Należy podkreślić, że mija 95 lat od ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” polskim hymnem państwowym. Hymn jest jednym z symboli narodowych obok godła i flagi. Przypominamy niezwykłą historię tej pieśni.

        Rok 2022 kieruje uwagę Polaków na dwie ważne rocznice. 95 lat temu, czyli 26 lutego 1927 roku minister spraw  wewnętrznych, gen. Felicjan Sławoj Składkowski podał do wiadomości publicznej oficjalny tekst „Mazurka Dąbrowskiego” – ten dzień uważa się za datę ustanowienia pieśni oficjalnym polskim hymnem państwowym. Obecnie Sejm podjął uchwałę ustanawiającą 2022 Rokiem Józefa Rufina Wybickiego, autora słów „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, przypominając, że 10 marca 1822 roku zmarł pisarz, polityk i najbliższy współpracownik gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.

Autora muzyki nie znamy – słowa powstały do melodii ludowego mazurka. Podobno po raz pierwszy utwór wykonano publicznie już 20 lipca 1797. Od tamtej pory pieśń była wielokrotnie wyśpiewywana podczas świąt i powstań narodowych. Co ciekawe nie zawsze była „Mazurkiem Dąbrowskiego”. Na przykład podczas powstania listopadowego śpiewano „Mazurka Skrzyneckiego”, na cześć generała Jana Zygmunta Skrzyneckiego. Słowa zmieniono wtedy na „Marsz, marsz, cna młodzi, Skrzynecki dowodzi!”. Z kolei w czasie Powstania Styczniowego powstał „Marsz Czachowskiego”, z tekstem „Marsz, marsz Polonia, nasz dzielny Narodzie. Odpoczniemy po swej pracy w ojczystej zagrodzie”. Zaś podczas I wojny światowej, wśród legionistów rozbrzmiewał „Mazurek Piłsudskiego” – „Marsz, marsz Piłsudski, prowadź na bój krwawy, pod twoim przewodem wejdziem do Warszawy”.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej pięknej historii związanej z „Mazurkiem Dąbrowskiego”, już jako hymnu państwowego, gdy los ojczyzny jawił się jako niepewny. W kwietniu 1945 roku w San Francisco powoływano do życia Organizację Narodów Zjednoczonych. Wśród przedstawicieli poszczególnych państw nie było polskiej delegacji. Dobitnie przypomniał o tym pochodzący z Polski wybitny kompozytor Artur Rubinstein, który podczas tej konferencji spontanicznie zagrał na fortepianie „Mazurka Dąbrowskiego”.

Należy wspomnieć, że utwór uległ niewielkim przekształceniom – zrezygnowano z dwóch zwrotek i zmieniono niektóre wersy. W roku 1978 „Mazurek” doczekał się własnego Muzeum Hymnu Narodowego – w Będominie na Kaszubach w dworze szlacheckim, w którym urodził się Józef Wybicki. Jest to jedyna tego typu placówka na świecie. W ty roku mija 95 lat od ogłoszenia tej pieśni hymnem i 225 lat od jej napisania oraz 200 lat od śmierci jego autora.

Hymn towarzyszy nam w podniosłych i radosnych chwilach,  dlatego warto pamiętać o jego historii. Ta pieśń łączy nas  także niezależnie od miejsca pobytu, podczas świąt narodowych czy  ważnych wydarzeń społecznych i sportowych. 

Miejmy nadzieję, że jeśli jeszcze kiedyś utwór będzie musiał zagrzewać rodaków do walki – to jedynie na boiskach sportowych.

  • Czas, który pozostał do końca roku szkolnego, wykorzystajmy maksymalnie na naukę  i poprawę zachowania, aby uzyskać  jak najlepsze oceny na świadectwach.

2. Ważne terminy:

  • 8 maja  przypada 77. rocznica zakończenia II wojny światowej.

77. lat temu, w Berlinie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą 6 lat wojnę w Europie.                  II wojna światowa, która rozpoczęła się 1 września 1939 r. atakiem niemieckim na Polskę przyniosła ogromne straty. Według różnych szacunków, straty w ludziach wyniosły od 40 do 60 milionów: poległych, zamordowanych i zmarłych. Polska straciła ok. 6 milionów obywateli, w tym blisko 700 tysięcy wskutek bezpośrednich działań wojennych. Polacy walczyli i ginęli na wszystkich frontach II wojny światowej. Znaczna część Europy legła w gruzach. Polityczne konsekwencje II wojny światowej przezwyciężono dopiero w latach  90. XX wieku wraz z upadkiem komunizmu i włączeniem państw Europy Środkowej w struktury demokratycznego Zachodu.

  • 15 maja obchodzimy Światowy Dzień Rodziny.

Świeto za sprawą Zgromadzenia Ogólnego ONZ przypomina nam wszystkim, jak ważna jest rodzina.  Rodzina jest  podstawową jednostką społeczną i jeśli chcemy, by nasze społeczeństwo rosło w siłę, musimy wspierać je od tych najmniejszych cegiełek, jakimi są rodziny. Międzynarodowy Dzień Rodzin oczywiście należy świętować wraz z rodziną. Pomysłów na wspólne spędzenie czasu jest wiele – od chociażby wspólnego spaceru, pikniku czy wycieczki rowerowej, po wyjścia do muzeów czy wzięcie udziału w różnego rodzaju festynach. Tak naprawdę nie ma znaczenia, co będziecie robić tego dnia, najważniejsze jest, byście byli razem i wspólnie spędzili czas. Bo chwile spędzone z dzieckiem są bezcenne! O tym, że rodzina jest ważna, że trzeba ją wspierać i o nią zabiegać, wiemy nie od dziś. Często jednak sami mamy problem z odpowiedzią na pytanie o to, jak wzmacniać więzi rodzinne, jak je pielęgnować i jak przeciwdziałać konfliktom. Bez wątpienia pomocne jest krzewienie wiedzy na temat znaczenia rodziny od najmłodszych lat. Pomaga w tym dobry przykład, wzajemna troska a także wiersze o rodzinie. Tym ostatnim chcielibyśmy poświęcić nieco uwagi zwłaszcza, że potrafią być nie tylko mądre, ale i zabawne. Wierszyk o rodzinie jest jednym z tych, które towarzyszą nam przez lata.

Jaka moja jest rodzina? Wam opowiem, już zaczynam.
Moja mama zabiegana jest od rana. Sprząta, pierze, i prasuje ,również obiad ugotuje.

Tata ciągle jest zajęty, reperuje różne sprzęty, komputery i programy, które teraz wszyscy mamy.

Mój brat uczy się już w szkole, a ja mam swoje przedszkole.

Choć rodzice są zajęci mają dla nas czas i chęci.

Dziadki, babcie o nas dbają, wszyscy w koło się kochają.

Kiedy ktoś kłopoty ma, to rodzinka radę da.

Kiedy smutno mi i źle zawsze ktoś przytuli mnie.

Bo w rodzinie wielka siła, chcę by zawsze ona była.

Mam nadzieję, że już wiecie, że rodzina to największy skarb na świecie.

  • Egzamin ósmoklasisty – 24 maja /wtorek/ – język polski, 25 maja /środa/ – matematyka, 26 maja /czwartek/ –  język obcy nowożytny.
  • W dniach egzaminów uczniowie klas IV – VII mają dni wolne od zajęć dydaktycznych.
  • Dokładne informacje dotyczące organizacji i przebiegu egzaminu można znaleźć na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie: www.oke.krakow.pl→ zakładka: egzamin ósmoklasisty.
  • 1 czerwca  – obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka i Dnia Sportu Szkolnego.

2. W ramach przypomnienia:

— Zgodnie z przyjętym Szkolnym Systemem Wspierania Rodziców  w każdą pierwszą środę miesiąca od godziny 16 00 do 17 00  odbywają się konsultacje indywidualne dla zainteresowanych Rodziców. Zachęcamy do spotkań  z nauczycielami poszczególnych przedmiotów  oraz wychowawcami.

– Rada Rodziców przypomina o dobrowolnej składce – 30 zł od rodziny

– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na facebooku i  na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony to: spkarwodrza.pl

Dyrektor i Rada Pedagogiczna

Szkoły Podstawowej  w Karwodrzy