WRZESIEŃ 2022 W NASZEJ SZKOLE

I nowa bije już godzina, nowy rok szkolny się zaczyna,
Już czeka szkoła i koledzy, i w książkach zasób nowej wiedzy

/Jan Brzechwa/

1. Godne uwagi:

– 1 września 2022 r. mszą świętą w Bazylice Mniejszej w Tuchowie rozpoczęliśmy rok szkolny 2022/2023.

Następnie Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice spotkali się na uroczystym apelu w budynku Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Pani Dyrektor powitała wszystkich  i przedstawiła nauczycieli oraz pracowników szkoły. Odczytany został list Pana Ministra Edukacji i Nauki z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 skierowany do dyrektorów szkół, nauczycieli oraz uczniów.

– Po wypożyczeniu podręczników z biblioteki szkolnej wszyscy uczniowie proszeni są o ich oprawienie.

– W obecnym roku szkolnym po raz kolejny realizujemy Program Szkolnego Wolontariatu – zapraszamy i zachęcamy wszystkich uczniów do podjęcia działań na rzecz potrzebujących, a Rodziców i nauczycieli  prosimy o wspieranie dzieci                 w szerzeniu dobra i życzliwości.

– 22 września obchodzimy rocznicę nadania imienia ojca Władysława Witkowskiego Redemptorysty naszej  szkole. Pamiętajmy          o Patronie i jako społeczność uczniowska starajmy się wcielać w życie jego ideały.

2. Ważne terminy:

  • 1 września minęła 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. 17 września będziemy obchodzić rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Podczas apelu inaugurującego nowy rok szkolny uczniowie przedstawili krótki montaż słowno – muzyczny upamiętniający te ważne wydarzenia. Pamiętajmy o tych, którym zawdzięczamy wolność naszej Ojczyzny.
  • 3 września odbyła się 11. edycja Narodowego Czytania. Narodowe Czytanie, realizowane pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej, od lat tradycyjnie jednoczy Polaków na całym świecie wokół klasyki polskiej literatury. Podczas 11. odsłony akcji, zaplanowane jest wspólne czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Tegoroczna edycja odbędzie się w ramach Roku Romantyzmu Polskiego, ogłoszonego z okazji dwusetlecia wydania zbioru, który zapoczątkował epokę romantyzmu w Polsce.

Nasza szkoła  również włączyła się w 11. edycję ogólnopolskiej akcji czytania.

  •  15 września przypada Międzynarodowy Dzień Kropki. Od wielu lat właśnie w tym dniu obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Tego dnia  dostrzegamy kropki tam, gdzie wcześniej na nie nikt nie zwracał uwagi.                       A przecież ten motyw towarzyszy nam w codziennym życiu: dostrzeżemy go u biedronek, motyli, w koronie króla, na bluzkach, spodniach  i sukienkach, kropki zdobią kapelusz muchomora… W tym dniu zachęcamy całą społeczność szkolną do założenia stroju z motywem kropki.                                                                                                      
  • 16-18 września po raz 29. wyruszamy, by posprzątać Polskę. „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacji odpadowej oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Pierwsza Akcja Sprzątania Świata w Polsce odbyła się w 1994 r., a do Polski tę ideę przeniosła pani Mira Stanisławska-Meysztowicz mieszkająca na stałe w Australii. Od tamtej pory co roku we wrześniu odbywa się finał akcji, której krajowym koordynatorem jest Fundacja Nasza Ziemia. Mając na uwadze hasło tegorocznej kampanii, że „Wszystkie śmieci nasze są”, zachęcamy wszystkich do czynnego udziału w sprzątaniu naszej Matki Ziemi, promując przesłanie i działanie, by nie śmiecić i segregować odpady.

Posprzątajmy Polskę, wszędzie, wzdłuż i wszerz,

z tych wczorajszych śmieci, z tych jutrzejszych też.
A na koniec czułe słowa padną w tej piosence,
posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić więcej!

Sprzątanie Świata jest interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.  Uczniowie naszej szkoły wezmą udział w tej akcji i posprzątają okolice szkoły na zajęciach z wychowawcami.

  • 27 września /wtorek/ o godz. 16 30 odbędzie się ogólne zebranie Dyrektora szkoły z Rodzicami, a o 1700 – spotkanie klasowe  z Wychowawcami.  Zapraszamy serdecznie wszystkich Rodziców.
  • 30 września –  przypada Dzień Chłopaka. Pamiętajmy o naszych chłopcach /ojcach, dziadkach, wujkach, kolegach /!!!

Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego 2022/2023 wszystkim naszym uczniom życzymy osiągania jak najlepszych wyników w zdobywaniu wiedzy, rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań; ósmoklasistom życzymy powodzenia na czekających ich egzaminach, a czwartoklasiści niech pamiętają, że nie taki diabeł straszny jak go malują.

Dedykujemy Wam wiersz:

Chcemy wam życzyć na początek, by nauka szła jak z płatka,
Żeby było tyle piątek, ile pszczół na polnych kwiatkach.
Żeby pochwał było tyle, ile szyszek w gęstym borze.
Żeby w szkole było milej, niż nad rzeką,  niż  nad morzem.
Długopisy, wieczne pióra niechaj piszą mądrze, ładnie
I niech skrzypią tak jak żuraw, kiedy błąd się gdzieś zakradnie.


Rodzicom i Opiekunom życzymy dobrej współpracy z Panią Dyrektor i gronem pedagogicznym,

niech osiągnięcia Waszych dzieci przyniosą Państwu wiele satysfakcji.

Wszystkim życzymy, aby nowy rok szkolny 2022/2023 był pełen sukcesów zarówno w zdobywaniu wiedzy,

pracy zawodowej, jak i w życiu osobistym.

3. W ramach przypomnienia:

– W obecnym roku szkolnym nauczyciele będą do dyspozycji rodziców i uczniów wg harmonogramu dyżurów znajdujących się na stronie szkoły. Zachęcamy rodziców i uczniów do indywidualnych spotkań.

– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane  i znajdują się na facebooku i na stronie internetowej szkoły. Adres strony to: spkarwodrza.pl

Dyrektor i Rada Pedagogiczna

Szkoły Podstawowej  w Karwodrzy