„Patriotyzm nie polega na przekrzykiwaniu się kto Polskę bardziej kocha.
Rzecz w tym , aby po cichu, z zaciętymi zębami, nieco pochylonym karkiem,
ale z podniesioną głową żyć w niej i nie uciekać.”
1. Godne uwagi:
– 11 listopada przypada 104. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę to Narodowe Święto Niepodległości.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości po rozbiorach przebiegało stopniowo, ale szczególnie w dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918 r. naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Wybór daty 11 listopada uzasadnić można zbiegiem następujących wydarzeń:
– 7 października 1918 r.– Nastąpiło formalne zadeklarowanie niepodległości Królestwa Polskiego przez Radę Regencyjną i rozwiązanie Rady Stanu.
– niedziela 10 listopada 1918 r. – Na dworzec główny w Warszawie w specjalnym pociągu z Berlina przybył Józef Piłsudski zwolniony przez Niemców z więzienia w Magdeburgu, gdzie przebywał od lipca 1917 r.
– poniedziałek 11 listopada 1918 r. – Zakończyła się I wojna światowa podpisaniem rozejmu pomiędzy Ententą i Cesarstwem Niemieckim o godzinie 5.20 rano w wagonie kolejowym w lesie Compiègne we Francji. W Polsce Rada Regencyjna podjęła uchwałę o przekazaniu naczelnego dowództwa nad wojskiem polskim Józefowi Piłsudskiemu.
Tego dnia zanoszone są modlitwy za poległych w obronie Ojczyzny w całej Polsce i poza jej granicami. Organizowane są apele żołnierskie i harcerskie pod pomnikami bohaterów narodowych, są składane kwiaty i palone znicze na grobach żołnierzy. Gmachy państwowe, domy i ulice udekorowane są polskimi flagami.
Pamiętajmy o wywieszeniu flagi państwowej również w naszych domach.
W naszej szkole uczcimy 104. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę okolicznościowymi gazetkami w salach lekcyjnych i na korytarzu szkolnym, pogadankami na lekcjach wychowawczych oraz uroczystą akademią.
– „Niepodległa do hymnu”– to wydarzenie zapoczątkowane w 2018 roku w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcemy przenieść tę nową tradycję na kolejne stulecie i dać wszystkim możliwość zaśpiewania hymnu wspólnie
z bliskimi, przyjaciółmi, sąsiadami, wszystkimi Polakami. Uczcijmy najważniejsze święto i wyślijmy w świat sygnał, że potrafimy zjednoczyć się w tak wyjątkowym dniu dla naszej Ojczyzny!
Hymn zostanie wykonany 11 listopada podczas oficjalnych uroczystości państwowych i samorządowych oraz spotkań lokalnych w kraju i za granicą. „Mazurka Dąbrowskiego” wyemitują stacje radiowe i zagrają orkiestry straży pożarnej, wojska, policji. Dzięki transmisjom w mediach, każdy bez wychodzenia z domu może włączyć się we wspólne śpiewanie.
My w szkole też weźmiemy udział w akcji „Niepodległa do hymnu”! Startujemy 10 listopada 2022 apelem, podczas którego
o godz. 11:11 zostanie odśpiewany Hymn Narodowy. Pokażemy, że w kolejną rocznicę odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Zademonstrujemy to w najbliższy sercom Polaków sposób – poprzez wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”!
Zachęcamy do organizowania wspólnego śpiewania wraz z rodziną oraz do wspólnego obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości.
– 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Życzliwość najczęściej kojarzy się z byciem miłym,
a także serdecznością i drobnymi gestami okazywanymi spontanicznie i dobrowolnie, wywołującymi pozytywne emocje. Idea święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Jego oryginalna nazwa brzmi: Hallo World Day i symbolizuje główny cel, którym było pozdrawianie – mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób w ciągu dnia. Obecnie Dzień Życzliwości
i Pozdrowień jest obchodzony w ponad 180 krajach. Tego dnia szczególną uwagę zwracamy na wzajemną życzliwość, aby uwrażliwić ludzi i wzbudzić pozytywne emocje. W naszej szkole przyjdziemy w tym dniu w ubraniach koloru żółtego lub założymy dowolny żółty element garderoby (żółty to kolor radości i optymizmu). Każda klasa przygotuje na drzwiach swoich sal lekcyjnych jakieś pozdrowienie, podziękowanie lub życzenia.
Z okazji tego Dnia składamy wszystkim najserdeczniejsze życzenia słowami św. Franciszka z Asyżu.
Życzę Ci…
abyś kochał tam, gdzie się nienawidzi;
przebaczał tam, gdzie się znieważa;
jednoczył tam, gdzie kłótnia;
mówił prawdę tam, gdzie błądzą;
przynosił wiarę tam, gdzie grozi zwątpienie;
budził nadzieję tam, gdzie dręczy rozpacz;
zapalił światło tam, gdzie panuje ciemność;
obdarzał radością tam, gdzie mieszka troska.
– Katarzynki i andrzejki – Czym są te święta? Kiedyś były to wieczory spotkań i wróżb chłopców w katarzynki (24 listopada)
a dziewcząt w andrzejki (30 listopada) marzących o narzeczonych i małżeństwie. Wróżby andrzejkowe miały początkowo charakter wyłącznie matrymonialny. Traktowane były niezwykle poważnie, niczym wyrocznia w sprawach sercowych. Dziś wróżymy raczej dla zabawy i przyjemności, niż po to, by poznać imię, stan i zamożność przyszłego partnera życiowego. Obecnie zarówno młodzież, jak i dzieci bawią się na imprezach andrzejkowych wspólnie. Wróżby nie są wyrocznią, której należy ślepo ufać i oczekiwać spełnienia, lecz dobrą zabawą i okazją do wspólnych spotkań.
– Szkolne Koło Caritas oraz Szkolne Koło Wolontariatu przystąpiło do XVI edycji małopolskiego projektu: „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Nasz tegoroczny szkolny projekt zainspirowany słowami Ojca Mariana Żelazka – werbisty nosi tytuł: „Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć”. Więcej o projekcie przeczytamy w zakładce – Mieć wyobraźnię miłosierdzia.
– Drużyna dziewcząt zajęła II miejsce w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Halowej Piłce Nożnej
i reprezentowała naszą gminę w kolejnym etapie rozgrywek. 27 października na hali sportowej Szkoły Podstawowej
w Czermnej odbył się Półfinał Powiatowy, w którym nasza reprezentacja zdobyła III miejsce.
2. Ważne terminy
- 6 listopada na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku odbędzie się XXIII Zlot Niepodległościowy „Łowczówek 2022”.
Tegoroczny Zlot Niepodległościowy obchodzony jest, by upamiętnić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 108. rocznicę Bitwy pod Łowczówkiem.
W programie:
Msza Święta polowa w intencji Ojczyzny i Legionistów,
12.00 – ceremonia oficjalna:
hymn państwowy,
przemówienie okolicznościowe,
Apel Pamięci,
salwa honorowa,
złożenie wiązanek kwiatów i zniczy przed kaplicą cmentarną,
12.30 – śpiewanie pieśni patriotycznych, grochówka żołnierska.
- 10 i 11 listopada obchody Narodowego Święta Niepodległości w Tuchowie – szczegóły na plakacie na stronie Tuchowa.
- 11 listopada odbędzie się Piknik niepodległościowy w Bazylice Mniejszej w Tuchowie.
W programie: Msza św. o godz. 10.30 w intencji Ojczyzny w bazylice, a po niej na dolnym parkingu występy artystyczne orkiestr dętych, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, pokazy służb mundurowych i sprzętu wojskowego – szczegóły na plakacie na facebooku Sanktuarium w Tuchowie
- 24 listopada /czwartek/ o godz. 17:00 odbędą się spotkania z rodzicami.
- 30 listopada /środa/ Samorząd Uczniowski wraz ze świetlicą szkolną zorganizuje wróżby andrzejkowe.
3. W ramach przypomnienia:
– W obecnym roku szkolnym nauczyciele są do dyspozycji rodziców i uczniów wg harmonogramu dyżurów znajdujących się na stronie szkoły. Zachęcamy rodziców i uczniów do indywidualnych spotkań.
– Rada Rodziców uchwaliła wysokość dobrowolnej składki – 40 zł od rodziny.
– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na facebooku i na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony to: spkarwodrza.pl
Dyrektor i Rada Pedagogiczna
Szkoły Podstawowej w Karwodrzy