ŚWIĘTUJEMY ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI 

Dnia 10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Dzień  11 listopada jest zawsze  lekcją patriotyzmu i historii. Warto pamiętać, że  „Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna (…).”

Wysłuchanie apelu z prawdziwą  powagą  i  zaangażowaniem,  to szacunek dla historii i dziejów naszego narodu,  współczesny wyraz patriotyzmu. Podkreślić należy, iż patriota  to nie tylko człowiek stający w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach. Współczesny patriota to człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju.

O godzinie 11 : 11 uczniowie wszystkich klas wyszli na  górny korytarz szkoły i uroczyście zaśpiewali  hymn narodowy, przyłączając się tym samym do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do Hymnu 2022”. W ten sposób rozpoczęliśmy  wspólne świętowanie 104. rocznicy odzyskania  przez Polskę niepodległości.

Następnie  rozpoczął się  apel , wprowadzono poczet sztandarowy i odśpiewano hymn szkoły. W przemówieniu  przypomniano z jakiej okazji jest  akademia, jaka postawa i wartości obowiązują każdego Polaka.

W  części artystycznej  najmłodsi uczniowie szkoły  przybliżyli kolegom i koleżankom historię naszego kraju – czasy, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z mapy świata. Opowiadali o walce z zaborcami, patriotyzmie naszych przodków.  Słuchaliśmy o Józefie Piłsudskim,  zaborach, klęskach polskiego narodu i ostatecznym zwycięstwie.

Uczniowie wystąpili w strojach z epoki i wcielili się w role żołnierzy -legionistów, którzy mówili o podzieleniu braci przez zaborców i zmuszeniu do wojny ze sobą,  a także  konieczności walki, a nawet oddania życia za kraj; Józefa Piłsudskiego zachęcającego swoje wojsko do walki ; kobiet żegnających żołnierzy idących walczyć; ojczyzny gnębionej przez trzech zaborców; gazeciarzy , którzy ogłaszali nowe wiadomości dotyczące ważnych wydarzeń i narratora przypominającego  daty i zdarzenia z historii Polski, które przybliżały naszą ojczyznę do upragnionej przez obywateli wolności.

            Podczas   uroczystości  mogliśmy usłyszeć także patriotyczne wiersze, wysłuchać pieśni : „My Pierwsza Brygada”, „Rota”. „ Żeby Polska”, „Marsz Polonia” .

Na zakończenie uczniowie mieli możliwość wziąć udział w Apelu Poległych i przypomnieć sobie ważne wydarzenia z historii Polski, które wiązały się z utratą wolności, śmiercią żołnierzy polskich na przestrzeni wieków- XVIII, XIX, XX.

Pani dyrektor podziękowała występującym, doceniając to, że jako najmłodsi uczniowie szkoły zapoznali  starszych kolegów z trudną i bolesną  historią Polski .

Akademia miała na celu wzbudzenie refleksji na temat faktów historycznych i przybliżenie wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W nastrój upamiętniający dawne, ciężkie czasy wprowadzili nas uczniowie  klasy V i IV.

Apel był przygotowany w formie małego przedstawienia.

Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia na FB