GRUDZIEŃ 2022 W NASZEJ SZKOLE

„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce,
zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”

/Matka Teresa z Kalkuty/

1. Godne uwagi:

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.  To święto ludzi, którzy niosą pomoc oraz wspierają różnego rodzaju inicjatywy i organizacje. To dzień, w którym warto podziękować za ich poświęcony czas i trud w codziennych działaniach na rzecz lepszego świata.

Pomaganie innym przynosi radość. Doświadczamy tego sami, włączając się także w różne akcje charytatywne. Dlatego zachęcamy wszystkich, którzy mają taką możliwość, czują taką potrzebę i chcą podzielić się swoim czasem, aby dołączyli do wielkiego grona wolontariuszy. Cieszymy się, że jest ono coraz liczniejsze i dziękujemy tym wszystkim, którzy organizują wolontariat, dając nam możliwość służenia bliźnim w jak najlepszy sposób. Pozdrawiamy serdecznie wszystkich Wolontariuszy w  naszej szkole i życzymy im jak największej satysfakcji z tego, co robią dla innych.


Drodzy Wolontariusze!

W dniu Waszego Święta chcielibyśmy Wam życzyć zapału do nowych wyzwań, radości ze spotkań z ludźmi,  którym pomagacie i poczucia, że warto to robić! To dzięki takim osobom jak Wy ten Świat jest na Tak!  Bardzo Wam dziękujemy za to, że jesteście i swoim bezinteresownym pomaganiem czynicie ten świat pięknym!

 – 6 grudnia przypadają mikołajki, czyli dzień Świętego Mikołaja. Zwyczaj ten zyskał na popularności prawdopodobnie w X wieku, kiedy dzieciom były wystawiane przedstawienia teatralne o życiu i działalności tego niezwykle szlachetnego człowieka. Tradycja obdarowywania najmłodszych drobnymi upominkami pojawiła się w XV wieku na ziemiach polskich, czeskich, austriackich, holenderskich i niemieckich. Grzeczne maluchy otrzymywały wówczas owoce, orzechy oraz słodkości. W Czechach dzieci wieszały skarpety na ramach okiennych, w Holandii zostawiały buty przy kominku, a w Austrii – na parapecie. Współcześnie polskie maluchy wierzą, że Święty Mikołaj odwiedza je nocą i zostawia podarki pod poduszką, w dużej skarpecie lub w bucikach. Najczęściej są to zabawki oraz słodycze.

Mikołajki klasowe to zwyczaj obchodzony w polskich szkołach od wielu lat. Tego dnia uczniowie wręczają sobie drobne podarki i spędzają czas w świątecznej atmosferze.

– 11 grudnia, w niedzielę, pod hasłem „Misja Ukraina” odbędzie się XVI Misyjny Jarmark
z Aniołami,
 organizowany przez Redemptorystowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Misji. W tym roku zbierane są fundusze na pomoc umęczonej przez wojnę Ukrainie. Poprzez Prowincję Lwowską Zgromadzenia Redemptorystów, pieniądze, które uda się zebrać, przekazane zostaną na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla uchodźców i wszystkich tych, którzy najbardziej ucierpieli w wyniku działań wojennych. Weźmy jak najliczniej udział w tej corocznej akcji.

– Przed nami Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. W Polsce to święta, które szczególnie celebrujemy. Dużą wagę przykładamy do Wigilii, która uznawana jest za najbardziej wyjątkową noc w roku. Dawniej przypisywano jej nawet znaczenie magiczne, czego dowodem są tradycje wigilijne, które kultywujemy do dzisiaj. Większość polskich uroczystości bożonarodzeniowych odbywa się 24 grudnia i choć dla wielu Polaków nie jest to oficjalne święto państwowe, to jest to jedna z najważniejszych i najbardziej rodzinnych dat w kalendarzu.


– Wigilie klasowe – W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną społeczność naszej szkoły spotka się, by uczcić pamiątkę Bożego Narodzenia. Jest to szczególny dzień, gdyż gromadzi razem wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i wielu rodziców. Najważniejszym momentem tego dnia jest przedstawienie na apelu szkolnym biblijnej historii narodzenia Jezusa i tradycji związanych z obchodzeniem świąt. Dzięki temu przenosimy się w magiczny czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, napełnieni radością oraz wzbogaceni w przeżycia, do których wracamy wspomnieniami.

Potem odbędą się wigilie klasowe z wychowawcami w salach. Roziskrzona choinka, niepowtarzalny, świąteczny wystrój klas, spożywanie tradycyjnych wigilijnych potraw przygotowanych przez rodziców, wspólne kolędowanie wprawiają wszystkich w świąteczny nastrój.

Wszystkim Rodzicom i Uczniom pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia

z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku:

Boże Narodzenie wkrótce, więc życzymy Wam szczerze ciepłych chwil w rodzinie w Wigilijną Wieczerzę.
Wszystko w złocie, zieleni, czerwieni, niech Nowy Rok będzie pełen nadziei,
By spełniło się choć jedno z Waszych marzeń, dużo szczęścia i niezapomnianych wrażeń!

Niechaj ziemię rozśpiewa kolęda, każdy dom i każdego z nas,
Niechaj piękne Bożonarodzeniowe Święta niosą wszystkim betlejemski blask.

2. Ważne terminy:

– Zimowa przerwa świąteczna trwa w szkole od 23 do 31 grudnia br. Jest to dla uczniów czas wolny od zajęć dydaktycznych.

– w okresie adwentu prosimy o pomoc dla potrzebujących rodzin w ramach akcji „Wigilijne dzieło pomocy Ubogim”.  

– 15 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Gromniku odbędzie się X Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek Niemieckojęzycznych. Naszą szkołę reprezentować będzie dwie uczennice –  1 z klasy IV i 1 z klasy VIII.

3. W ramach przypomnienia:

– W obecnym roku szkolnym nauczyciele są do dyspozycji rodziców i uczniów wg harmonogramu dyżurów znajdujących się na stronie szkoły. Zachęcamy rodziców i uczniów do indywidualnych spotkań.

– Rada Rodziców uchwaliła wysokość dobrowolnej składki – 40  zł od rodziny.

– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na facebooku i na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony to: spkarwodrza.pl

Dyrektor i Rada Pedagogiczna

Szkoły Podstawowej w Karwodrzy