MARZEC 2023 W NASZEJ SZKOLE 

Post ma sens,  jeśli wynika z niego jakaś korzyść dla innych,  

jeśli pomaga nam praktykować styl Miłosiernego Samarytanina,  

który pochyla się nad swoim bratem w potrzebie i troszczy się o niego. 

/Papież Franciszek/

 

1. Godne uwagi: 

  •   8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Przekazy mówią, że początki Dnia Kobiet sięgają starożytnego Rzymu. W tym dniu oddawano wówczas cześć bogini Junonie, która była opiekunką życia kobiet. Kobiety modliły się o szczęście w życiu małżeńskim, a mężowie w tym dniu obdarowywali swoje żony prezentami. Są przekazy mówiące, że  oddawanie czci kobietom związane jest z rzymskimi obchodami Matronaliów – świętem macierzyństwa, płodności i pierwiastka żeńskiego w naturze. Wtedy też kobiety były traktowane w sposób wyjątkowy, dawano im prezenty i spełniano ich życzenia.  Z założenia Międzynarodowy Dzień Kobiet jest uczczeniem pamięci kobiet walczących o równouprawnienie, równe traktowanie w pracy i taką samą wypłatę za jednakowo wykonaną pracę. 

Prawdziwymi „latami świetności” Dnia Kobiet w Polsce był okres PRL-u. W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo. Była to „okazja” do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak: rajstopy, ręczniki, ścierki, mydła, kawę, herbatę. 

 Jak świętować ten dzień? 

Jeżeli chcemy w jakiś sposób podziękować kobietom za pracę  i służbę?, warto jest robić to w mniejszym gronie, rozmawiając naturalnie przy kawie i ciastku. Przyjęte jest, że mężczyźni wręczają tego dnia znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom – kwiaty i drobne podarunki w postaci słodyczy. Goździk nadal jest niezwykle popularnymi kwiatem. Obok niego królują tulipany i czerwone róże. Panowie mogą też wykonać drobne prace domowe. 

Z okazji tego Święta męska część społeczności szkolnej składa serdeczne życzenia wszystkim Dziewczętom,      

Koleżankom, Siostrom, Paniom, Mamom, Ciociom i Babciom: 
 

By czasu Paniom starczyło na wszystko, szczęście dopisywało mimo wszystko, w sukcesy obrodziło, 
a to co dobre na lepsze się zmieniło. Ponadto zdrowia, zbierania z życia tylko najlepszych wrażeń 
i spełnienia wszystkich marzeń. Wszystkiego najlepszego! 

  •     21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale też Dzień Kolorowej Skarpetki – czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Odrębny artykuł o obchodach tego dnia ukaże się w późniejszym terminie na stronie szkoły. 
  •    2 kwietnia /niedziela/ przypada 18. rocznica śmierci naszego Wielkiego Rodaka Świętego Jana Pawła II, który zmarł  
    2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37. 

Po śmierci Jana Pawła II w Polsce ogłoszono pięciodniową żałobę narodową. Nie tylko Polska okryła się jednak czarnym kolorem. W związku ze zgonem Ojca Świętego także Włochy, Kuba, miasto Madryt, czy odległa Nowa Zelandia ogłaszały żałobę na czas uroczystości pogrzebowych. Uroczystości żałobne wraz z mszą pogrzebową w Watykanie odbyły się 8 kwietnia 2005 roku, i były emitowane przez stacje telewizyjne na całym świecie. Na ceremonię przybyło do Rzymu 2-4 milionów ludzi (niektóre źródła mówiły o około 5 milionach pielgrzymów). W pogrzebie uczestniczyło 4 królów, 5 królowych i ponad 70 prezydentów państw reprezentujących kraje z różnych zakątków globu. 

Śmierć Jana Pawła II jest jednym z największych wydarzeń XXI wieku. Odejście papieża Polaka poruszyło miliony wiernych.  

Przypomnijmy, że Karol Wojtyła został zwierzchnikiem kościoła w wieku 58 lat i przez kolejne 27 piastował swoje stanowisko w Watykanie. Wielu wyznawców uważa, że zdrowie papieża pogorszyło się po głośnym zamachu, którego dokonał turecki terrorysta Ali Ağca. Jan Paweł II zjednał sobie sympatię nie tylko wśród katolików, ale również wśród wyznawców innych religii. Swoją postawą imponował wielu osobom niewierzącym.  

  •   2 kwietnia obchodzimy również Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 

Odrębny artykuł opracowany przez pedagoga szkolnego ten temat tego święta oraz sposobów jego upamiętnienia ukaże się na stronie szkoły. 

 
 
2. Ważne terminy: 

  • Już 22 lutego weszliśmy w okres Wielkiego Postu. Jest to czas refleksji i dzielenia się z innymi. SK Caritas i SK Wolontariatu  zachęca wszystkich uczniów  do wzięcia udziału w corocznych akcjach: „Jałmużna Wiekopostna 2023” oraz „Wielkanocne Dzieło Pomocy Ubogim”. Podkreślamy, że są to kolejne działania w ramach projektu „Mieć wyobraźnię  miłosierdzia” realizowanego w naszej szkole już od lat. Rezygnując z różnych przyjemności w czasie postu, odłóżcie nawet małą kwotę i przekażcie na rzecz drugiego człowieka. W tym roku głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi społecznej na los osób starszych oraz ich wsparcie dzięki datkom zbieranym do skarbonek oraz przekazywanym wpłatom. Tegoroczna zbiórka przebiega pod hasłem „Czas Miłosierdzia”.  Pieniądze wrzucane będą do papierowych skarbonek, które  otrzyma każda klasa od Ojca Pawła. Do „Jałmużny” można również dołączyć, wysyłając charytatywny SMS o treści SENIOR pod numer 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT) lub dokonując wpłaty do tzw. „Wirtualnej Skarbonki”, czyli na konto Caritas Polska z dopiskiem „Senior”.  
  • 3 marca uczniowie naszej szkoły  będą uczestniczyć w V Pieszym  Rajdzie Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Siedlisk. Trasa Rajdu przebiega rozpoczyna się przy Domu Kultury w Tuchowie, a zakończy się na Cmentarzu Wojskowym nr 163 na Furmańcu. 
  • W dniach 13, 14 i 15  marca w Kościele św. Jakuba Apostoła Tuchowie zostaną przeprowadzone Rekolekcje Wielkopostne dla uczniów klas: IV  – VIII. Dokładny program rekolekcji oraz harmonogram dowozu uczniów będzie podany w późniejszym terminie. 

3. W ramach przypomnienia: 

– W obecnym roku szkolnym nauczyciele są do dyspozycji rodziców i uczniów wg harmonogramu dyżurów znajdujących się na stronie szkoły. Zachęcamy rodziców i uczniów do indywidualnych spotkań.  

– Rada Rodziców przypomina o dobrowolnej składce – 40 zł od rodziny. 

– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony to: spkarwodrza.pl 

Dyrektor i Rada Pedagogiczna  

Szkoły Podstawowej  w Karwodrzy