KWIECIEŃ 2023 W NASZEJ SZKOLE

Nasze dzieje uczą, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar dla zachowania ojczyzny albo też dla jej odzyskania.
Świadczą o tym tak liczne mogiły żołnierzy, którzy walczyli za Polskę na różnych frontach świata.
Są one rozsiane na ziemi ojczystej oraz poza jej granicami. 
Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka, jest też wielkim obowiązkiem”
.
/Święty Jan Paweł II/

1. Godne uwagi:

 •  Kwiecień to miesiąc pamięci narodowej. W tym wiosennym miesiącu miało miejsce wiele ważnych, często dramatycznych wydarzeń z historii naszego kraju. Jest to okazja do oddania hołdu bohaterom oraz ofiarom tragedii, którzy zwyciężali i ginęli za wolność oraz niepodległość Polski. Przeszłość historyczna narodu to losy wielu pokoleń, które składają się na wspólnotę wartości. To podstawa naszej tożsamości, dlatego tak ważna jest pamięć o minionych dziejach. 

Dziesiątego kwietnia 2010 roku miała miejsce katastrofa smoleńska, w której zginął Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z 95 osobami udającymi się do Katynia. Tego dnia na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu delegacja państwowa miała wziąć udział w upamiętnieniu 70. rocznicy popełnionej tam zbrodni. Wydarzenie to, obok zbrodni katyńskiej, stanowi symbol tragicznych kart polskiej historii. Uczestnicy tego lotu na zawsze pozostaną żywi w naszej pamięci.

Pamiętajmy, że podtrzymywanie polskiej historii jest naszym obowiązkiem, tak wobec przeszłych, jak i przyszłych pokoleń.

Trzynastego kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zbrodnia katyńska objęła ponad 19 tysięcy, przetrzymywanych na terytorium Związku Sowieckiego, polskich oficerów, wybitnych dowódców i strategów, policjantów, urzędników, uczonych, profesorów wyższych uczelni, artystów, lekarzy, nauczycieli, prawników. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Była to haniebna zbrodnia na polskiej inteligencji, która wyszła na jaw dopiero po kilkudziesięciu latach.

 • SK Caritas oraz SK Wolontariatu dziękuje za prowadzone akcje wielkopostne: zbiórkę żywności w ramach Wielkanocnego Dzieła Pomocy Ubogim, dobrowolne ofiary pieniężne na rzecz „Jałmużny Wielkopostnej 2023” oraz pomoc dla Ukrainy /ubrania, żywność i środki czystości/. Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom  szkoły,  którzy  włączyli się do tych akcji i pamiętajmy, że Ukraina nadal potrzebuje pomocy.
 • 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi – w roku 2023 przypada 53.  rocznica obchodów. Tegoroczne  hasło  przewodnie brzmi: „Zainwestuj w Naszą Planetę”. Ziemia to dom dla wszystkich żywych stworzeń. Wszyscy używamy tego, co daje nam nasza planeta: wody, powietrza, bogactw naturalnych, roślin. Ziemia jest naszym wspólnym dobrem. Pamiętajmy, że nie ma innego takiego miejsca jak Ziemia. Jest jedyna w swoim rodzaju i jest naszym jedynym domem, dlatego musimy o nią dbać już od najmłodszych lat, a ona odwdzięczy się całym swoim pięknem. Ziemia jest naszym wspólnym dobrem, więc wszyscy musimy się troszczyć o środowisko naturalne.  Aby dowiedzieć się więcej na temat naszej planety i tego, jak ją wspierać, obejrzyjcie filmik znajdujący się pod tym linkiem:  https://www.youtube.com/watch?v=kdSG0TK7kBc
 • 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyce związanej z ochroną praw autorskich. Co roku dzień ten staje się okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa niematerialnego, różnorodności kulturowej oraz narzędzia dialogu. W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich UNESCO zachęca uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także wydawców i bibliotekarzy, do dzielenia się pasją do literatury i wyrażania miłości do czytania za pośrednictwem stron w mediach społecznościowych,  takich jak np.: #WorldBookDay

   Znaczącą rolę w promocji książki i czytelnictwa odgrywa także Sieć miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury.    Należą do niej dwa polskie miasta; Kraków (od 2013 r.) i Wrocław (od 2019 r.).

2. Ważne terminy:

 • 6 do 11 kwietnia  – wiosenna przerwa świąteczna.
 • od 12  do 24 kwietnia przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła Wolontariatu będą  prowadzić  zbiórkę pieniędzy wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły  oraz  rodziców dla Hospicjum Domowego w Tarnowie
  w ramach akcji „Pola Nadziei”.
 • 24  kwietnia /poniedziałek/ o godzinie 1700  odbędzie sięzebranie z rodzicami. Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców na spotkania z wychowawcami.
 • 1 maja – Święto Pracy oraz 19.  rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej
 • 2 maja –  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Wywieśmy flagi, wyeksponujmy je,  podkreślając przez to swoją przynależność do Ojczyzny.
 • 3 maja –  232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja a także święto Matki Bożej Królowej Polski.
 • 3 maja (wtorek) to dzień ustawowo wolny od nauki i pracy.

2. W ramach przypomnienia:

– W obecnym roku szkolnym nauczyciele są do dyspozycji rodziców i uczniów wg harmonogramu dyżurów znajdujących się na stronie szkoły. Zachęcamy rodziców i uczniów do indywidualnych spotkań.

– Rada Rodziców przypomina o dobrowolnej składce – 40 zł od rodziny.

– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na facebooku oraz na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony: spkarwodrza.pl

Na zbliżające się Święta Wielkanocne pragniemy złożyć wszystkim Rodzicom  i Uczniom najserdeczniejsze życzenia:

Ciepłych, pełnych radosnej nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego,
rodzinnego ciepła, radosnych spotkań przy wielkanocnym stole
oraz tradycyjnie smacznego święconego jajka.

Niechaj te Święta Wielkanocne będą pełne nadziei i wiary,
Niechaj Chrystus Zmartwychwstały przyniesie
wiosenne kwiaty radości, miłości, spokoju i szczęścia!

Dyrektor i Rada Pedagogiczna

Szkoły Podstawowej w Karwodrzy