Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

26 kwietnia 2023 r. uczniowie klas 7 i 8 SP w Karwodrzy zwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Na początku przeszliśmy przez bramę z napisem „Arbeit  macht  frei” („Praca czyni wolnym”), przez którą codziennie tysiące więźniów wyprowadzano do wielogodzinnej, niewolniczej pracy, a tuż za nią powracających więźniów witała obozowa orkiestra złożona z uzdolnionych muzycznie jeńców.

W milczeniu zwiedzaliśmy kolejne bloki, w których byli przetrzymywani więźniowie. Wśród eksponatów oglądaliśmy zdjęcia przedstawiające tragiczny los przebywających w obozie jeńców od przyjazdu w bydlęcych wagonach, przez segregację, codzienną wyczerpującą pracę, nieludzkie warunki życia, do śmierci w wykonywanych egzekucjach, eksperymentach medycznych lub z wyczerpania i głodu.

W kolejnych blokach i gablotach widzieliśmy rzeczy odbierane więźniom (buty, okulary, walizki), których ilość potwierdzała wielość ofiar i ogrom cierpienia, na jakie byli skazani. Mieliśmy też możliwość obejrzeć celę śmierci o. Maksymiliana Kolbego, a przy Ścianie Śmierci zapaliliśmy symboliczne znicze. 

Następnie udaliśmy się do Brzezinki, gdzie oglądaliśmy Międzynarodowy Pomnik Ofiar Faszyzmu, wagon, którym przewożono więźniów, ruiny krematoriów, drewniany barak. Dużo do myślenia dały nam informacje o warunkach, w jakich byli przetrzymywani więźniowie: nieogrzewane baraki, trzypoziomowe łóżka z samych desek pod przeciekającym sufitem.

Wycieczka była trudną, przejmującą, wspaniałą lekcją historii.

Zgodnie ze słowami pani przewodniczki na pewno będziemy pamiętać i mówić o Auschwitz!