MAJ 2023 W NASZEJ SZKOLE

„Mieć miejsce, do którego się wraca, to mieć dom.
Mieć osobę, którą się kocha, to mieć rodzinę.
Mieć obie te rzeczy to prawdziwe błogosławieństwo”

/Richard Paul Evans/

Szkoła Podstawowa im. o. Władysława Witkowskiego Redemptorysty w Karwodrzy

  1. Godne uwagi:
  • Maj to miesiąc, który jest środkiem wiosny. Kwitną wtedy kwiaty, drzewa i krzewy, budzą się do życia owady. Maj jest uznawany przez wielu ludzi za najpiękniejszy miesiąc w roku. Ciepłe dni przeplatają się z chłodniejszymi oraz wzbogacone są o orzeźwiające deszcze, które dają dużo energii i pozwalają roślinom wzrastać i kwitnąć.  Maj przynosi nam wszystko, czego potrzebujemy. Ubarwia szaroburą, zimową rzeczywistość w zielone rośliny i kolorowe kwiaty. Poprawia pogodę i przynosi więcej dni wolnych od nauki i pracy oraz zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wszystko razem sprawia, że mamy więcej chęci i energii do życia.

Lubimy maj, bo zaczyna się świętami. Mowa tutaj o Świecie Pracy wypadającym 1 maja i występującej zaraz po nim (dokładnie dwa dni później) rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W maju znajdziemy również święta kościelne: Wniebowstąpienie Pańskie, które ma miejsce 40 dni po Wielkanocy i Zielone Świątki, czyli zesłanie Ducha Świętego. To święta ruchome. W Polsce tradycyjnie ich obchody odbywają się w niedzielę najbliższą tej dacie. Dzięki temu maj znajduje się w czołówce pod względem najmniejszej liczby dni pracujących.

W tradycji katolickiej maj jest miesiącem poświęconym czci Matki Bożej. Wierni biorą udział w nabożeństwach majowych, podczas których śpiewana jest litania loretańska w kościołach  i przy przydrożnych kapliczkach. W maju  obchodzi się również maryjne święta: Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski (3 V), Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych (24 V) oraz Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (31 V) – patronalne święto naszej parafii.
W maju obchodzimy także jedno z  najpiękniejszych świąt –  Dzień Matki /26 maja/.  Cel obchodów jest oczywisty – wyrażenie wdzięczności mamom za trud włożony w wychowanie oraz okazanie im niezmierzonych pokładów miłości  i serdeczności.
Z okazji tego święta wszystkim Matkom dedykujemy słowa:

„Mamusiu droga! Ciągle proszę Boga, który króluje na niebie,

by ręką Boską przed wielką troską ochraniać zawsze chciał Ciebie.

Dziś tym goręcej z duszy dziecięcej prośba się w górę wyrywa,

abyś się miła, zdrowiem cieszyła i zawsze była szczęśliwa”.

  • 8 maja  przypada Narodowy Dzień Zwycięstwa czyli 78. rocznica zakończenia II wojny światowej.

Druga wojna światowa trwała 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa. Działania wojenne prowadzono na terytorium 40. krajów. Do wojska powołano około 110 milionów ludzi, nie licząc uczestników ruchu oporu. Według różnych szacunków, straty
w ludziach wyniosły od 40. do 60. milionów: poległych, zamordowanych i zmarłych. Polska straciła ponad 6 milionów obywateli, w tym blisko 700 tysięcy wskutek bezpośrednich działań wojennych. Polscy żołnierze uczestniczyli w większości kampanii wojennych i bitew drugiej wojny światowej.

  • 15 maja obchodzimy Światowy Dzień Rodziny.

Święto za sprawą Zgromadzenia Ogólnego ONZ przypomina nam wszystkim, jak ważna jest rodzina. Tego dnia szczególnie cieszymy się większą ilością czasu spędzonego  aktywnie. Wiadomo bowiem, że najwięcej radości daje wspólna zabawa. Przenosi nas do świata, w którym wszystko jest możliwe, w magiczny sposób buduje i wzmacnia więzi oraz pomaga się dobrze zrelaksować. Dlatego na czas Święta Rodziny zapominamy o laptopach, tabletach czy komórkach! Chwytamy za skakankę, piłkę, zośkę /miękka piłka, nadaje się do żonglowania ręcznego jak i nożnego, ćwiczy motorykę ciała oraz koncentrację/…Gramy w planszówki, karty, statki, „Państwa – miasta”… Wskakujemy na rowery, hulajnogi, do kajaków… Po prostu odkrywamy radość z bycia razem z rodziną. Bliskie, serdeczne relacje to podstawa szczęśliwego funkcjonowania każdego z nas.

Wierszyk o rodzinie jest jednym z tych, które towarzyszą nam przez lata:

Szanuj tatę swojego, rodzeństwo i matkę.
Bo nawet w smutnych chwilach rodzina jest światłem.
Szanuj babcię i dziadka, wujka oraz ciocię
Bo nawet w czasach ponurych radości mają krocie
I pamiętaj, że to rodzina jest najważniejsza w świecie.
Nieważne, czyś już dorosły, czy jesteś jeszcze dziecię.

  • Czas, który pozostał do końca roku szkolnego, wykorzystajmy maksymalnie na naukę i poprawę zachowania, aby uzyskać  jak najlepsze oceny na świadectwach.

2. Ważne terminy:

  • Egzamin ósmoklasisty – 23 maja /wtorek/ – język polski, 24 maja /środa/ – matematyka, 25 maja /czwartek/ –  język obcy nowożytny.
  • W dniach egzaminów uczniowie klas IV – VII mają dni wolne od zajęć dydaktyczno  – wychowawczych.
  • Dokładne informacje dotyczące organizacji i przebiegu egzaminu można znaleźć na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie: www.oke.krakow.pl → zakładka: egzamin ósmoklasisty.
  • 1 czerwca  – obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka i Dnia Sportu Szkolnego.

3. W ramach przypomnienia:

– W obecnym roku szkolnym nauczyciele są do dyspozycji rodziców i uczniów wg harmonogramu dyżurów znajdujących się na stronie szkoły. Zachęcamy rodziców i uczniów do indywidualnych spotkań.

– Rada Rodziców przypomina o dobrowolnej składce – 40 zł od rodziny.

– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na facebooku oraz na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony to: spkarwodrza.pl

Dyrektor i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej  w Karwodrzy