W Wadowicach i Krakowie

Uczniowie klasy 4,5,6  wraz z opiekunami  wybrali się 18 maja 2023 roku na wycieczkę do  Wadowic i Krakowa. Była to ciekawa lekcja historii.

W Wadowicach zwiedziliśmy Dom Rodzinny Jana Pawła II. Zostaliśmy zapoznani z dziejami Karola Wojtyły od etapu dzieciństwa, poprzez jego naukę w szkole, seminarium , działalność jako kardynała , aż po wybór na Tron Piotrowy. Pani przewodnik bardzo ciekawie i szczegółowo opowiadała o papieżu Polaku, jego pielgrzymkach, spotkaniach z młodzieżą. Każdy mógł posłuchać głosu papieża, zobaczyć kadry z jego życia, przejść trasą symbolicznie pokazującą , jak wiele pielgrzymek odbył Jan Paweł II. Ważnym momentem było zobaczenie pomieszczeń , w których mieszkał z rodziną Karol Wojtyła, pamiątek, jakie pozostawił po sobie.

Kolejnym etapem naszej wycieczki była modlitwa w wadowickim kościele oraz skosztowanie kremówek, które każdemu kojarzą się z młodością papieża.

Z Wadowic pojechaliśmy do Krakowa, aby wejść na kopiec Kościuszki oraz obejrzeć eksponaty w Muzeum T. Kościuszki. W przystępny sposób została opowiedziana nam historia związana z polskim i amerykańskim generałem, człowiekiem wielu talentów, który zasłynął jako budowniczy fortyfikacji, wybitny twórca budowli militarnych, ale też rezydencji i ogrodów. Wprowadzał w życie idee braterstwa ludzi różnych narodów, wyznań i ras. Zwiedzając wystawę, poznaliśmy dzieciństwo Kościuszki w dworku szlacheckim; pierwszą miłość, której pozostał wierny do końca życia, towarzyszyliśmy mu podczas podróży do Ameryki, byliśmy w chwili przysięgi ma Rynku w Krakowie w roku 1794, a także podczas zwycięskiej bitwy pod Racławicami. Podróż zakończyliśmy w 1817 r. w jego mieszkaniu w Solurze ( Szwajcaria).

Ze szczytu kopca , który społeczeństwo polskie usypało T. Kościuszce , doceniając jego zasługi dla Polski i świata, podziwialiśmy panoramę Krakowa.

Ten etap wycieczki uczniowie wspominają jako ekscytujące przeżycie. Jeszcze krótka rozrywka na placu zabaw obok kopca i powrót do autobusu, by ruszyć  w drogę powrotną do Karwodrzy.