Nasza nagroda w Konkursie Ekologicznym

Uczniowie klasy 5. zajęli I miejsce w konkursie zorganizowanym z okazji Dnia Ziemi i w nagrodę wzięli udział w wycieczce do Punktu Uzdatniania Wody w Lubaszowej oraz do Oczyszczalni Ścieków w Tuchowie. Wyjazd odbył się 18 maja i chociaż deszcz towarzyszył nam podczas całej podróży , to nikt nie narzekał.
Najpierw udaliśmy się do Lubaszowej, gdzie zostaliśmy zapoznani ze sposobem uzdatniania wody z rzeki Białej. Dzięki pracownikowi, który nas oprowadzał, poznaliśmy kolejne kroki w oczyszczaniu wody- od koagulacji i flokulacji, czyli dodawania substancji chemicznych, przez napowietrzanie, sedymentację i filtrowanie w olbrzymich zbiornikach za pomocą żwiru. Proces kolejny to ozonowanie wody, czyli pozbawianie jej nieprzyjemnego posmaku i zapachu. Ulepszona w ten sposób woda ponownie trafia na filtry, czyli złoże węgla aktywnego i tutaj następuje końcowe oczyszczenie wody. Ostatecznym procesem uzdatniania wody jest dezynfekcja wody za pomocą dwutlenku chloru. Woda uzdatniona gromadzona jest w zbiornikach i przesyłana do sieci wodociągowej. W ten sposób możemy na co dzień bezpiecznie z niej korzystać.
Podczas pobytu w oczyszczalni ścieków byliśmy zaskoczeni wielkością tego miejsca, dzięki któremu  zamienia się ścieki komunalne na taką wodę, która nadaje się do odprowadzenia do środowiska. Nasz przewodnik oprowadził nas po kolejnych obiektach i powiedział, że oczyszczanie ścieków polega na wywoływaniu naturalnych procesów rozkładu zanieczyszczeń przez mikroorganizmy tlenowe. Poznaliśmy kolejne kroki, które są najczęściej stosowane w oczyszczaniu, czyli usłyszeliśmy , co znaczą terminy: sedymentacja, flotacja, cedzenie, filtrowanie mechaniczne, biologiczne i dezynfekcja. Wiemy już też , że z oczyszczalni komunalne ścieki są odprowadzane do rzeki Białej.
Po wyczerpujących prelekcjach mogliśmy się zrelaksować w restauracji, zjeść ulubiony posiłek , porozmawiać, zregenerować siły.
Czterogodzinny pobyt poza szkołą był ciekawą lekcją z ekologii .