PAŹDZIERNIK 2023 W NASZEJ SZKOLE

„Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział,
nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał,
nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.”
/Janusz Korczak/

 1. Godne uwagi:
 • 15 października obchodzić będziemy XXIII DZIEŃ PAPIESKI pod hasłem ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II. CYWILIZACJA ŻYCIA. Tegoroczne hasło nawiązuje do słów z Ewangelii według św. Jana: „Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości” (J 10, 10) i jest wciąż aktualne – „Jest aktualne także w kontekście tego, co się dzieje we współczesnym świecie, w kontekście rodziny, dzieci, młodzieży, ale także w kontekście wojny, która trwa w Ukrainie i w każdej chwili grozi poszerzeniem (…). Mówienie o życiu, o cywilizacji życia, wydaje się być niezwykle ważne”.
  W Dniu Papieskim – podczas kwesty przy kościołach i w miejscach publicznych – będzie można wesprzeć materialnie stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” nazywanej „żywym pomnikiem wdzięczności” dla św. Jana Pawła II. „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można wspierać, wysyłając SMS o treści: STYPENDIA  na numer 74 265 (4,92 z VAT). Zachęcamy całą społeczność szkolną oraz rodziców do włączenia się w tę akcję.
  W bieżącym roku przeżywaliśmy 65. rocznicę sakry biskupiej Karola Wojtyły. To 4 lipca 1958 r. papież Pius XII mianował ks. Karola Wojtyłę biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, a 28 września 1958 roku została mu udzielona sakra biskupia. W tym roku obchodzimy także 45 rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową metropolity krakowskiego – działo się to pamiętnego 16 października 1978 roku.
 • 14 października /sobota/, w dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej – uznawany za święto wszystkich pracowników oświaty.
  Jest to okazja do nagradzania osób wyróżniających się w dziedzinie edukacji. Minister Edukacji i Nauki przyznaje nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze.
  W naszej szkole dzień ten uczcimy 13 października. Odbędzie się wtedy uroczyste ślubowanie czwartoklasistów.
 • Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – tegoroczne hasło brzmi: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.
  To dobra okazja do pokazania potencjału biblioteki, jej dorobku, pozycji w oczach uczniów i rodziców, a także do zorganizowania różnego rodzaju aktywności jako jednego z wielu obszarów działania bibliotek szkolnych. Z tej okazji w naszej szkole odbędzie się spotkanie z Panią Marią Wiśniowską, która zachęcać będzie uczniów do czytania jako sposobu na zagospodarowanie wolnego czasu.
 • Szkolne Koło Caritas oraz Szkolne Koło Wolontariatu przystąpi do XVII edycji małopolskiego projektu: „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Nasz tegoroczny szkolny projekt zatytułowaliśmy: „Każdy ma coś, co może dać innym”. Inspiracją tegorocznego hasła są słowa Barbary Bush – żony prezydenta USA Georga H. W. Busha, która była zaangażowana w akcje charytatywne w okresie prezydentury męża.
 1. Ważne terminy:

Członkowie Młodzieżowej Rady Gminy uporządkują cmentarz wojskowy w Zabłędzy, którym opiekuje się nasza szkoła.

26 października – wyjazd do Krakowa na 26. Międzynarodowe Targi Książki.

1 listopada w dniu Wszystkich Świętych wspominamy osoby, które oficjalnie zostały uznane za święte oraz tych, których dusze znalazły się w niebie.
Z kolei 2 listopada obchodzimy Zaduszki, czyli Dzień Zaduszny – warto pamiętać, że to Zaduszki są świętem wszystkich zmarłych, także tych, których dusze nie trafiły jeszcze do nieba.
To dni pamięci o tych, których już nie ma wśród nas. Polska tradycja nakazuje odwiedzanie w te dni cmentarzy, zapalenie zniczy, złożenie wieńców i kwiatów nie tylko na grobach swoich bliskich, ale również pamięć o naszych Bohaterach, których groby rozsiane są po całym świecie.
Odwiedzając groby naszych bliskich, pamiętajmy o naszym Patronie Ojcu Władysławie Witkowskim, którego grób znajduje się na cmentarzu tuchowskim (nowa część). Pomyślmy także przez chwilę o tych, na których grobach nikt nie zapali lampki i nie odmówi modlitwy.

Dodatkowe dni wolne w roku szkolnym 2023/2024 /zgodnie z uchwałą Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców/:
2 i 3 listopada 2023 r. (czwartek i piątek),
2 maja 2024 r. (czwartek), 31 maja 2024 r. (piątek)
oraz 14, 15 i 16 maja 2024 r. (dni wolne dla uczniów klas IV-VII, natomiast uczniowie klasy VIII przystąpią wówczas do egzaminu ósmoklasisty).

 1. W ramach przypomnienia:
 • W obecnym roku szkolnym nauczyciele są do dyspozycji rodziców i uczniów wg harmonogramu dyżurów znajdujących się na stronie szkoły. Zachęcamy rodziców i uczniów do indywidualnych spotkań.
 • Rada Rodziców uchwaliła wysokość dobrowolnej składki – 40 zł od rodziny.
 • Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony to: spkarwodrza.pl

Dyrektor i Rada Pedagogiczna
Szkoły Podstawowej im. o. W. Witkowskiego Redemptorysty w Karwodrzy