Grudzień 2023 w naszej szkole

„Grudzień to miesiąc miły niezwykle, bo w nim wigilii świeci nam gwiazdka,

a w domu naszym świeci choinka, ubrana w świeczki, orzechy, ciastka,

zaś  pod gałęźmi jasnej choinki leżą podarki i upominki”. 

/Józef  Antoni Birkenmajer/

GRUDZIEŃ 2023 W NASZEJ SZKOLE

                        Szkoła Podstawowa im. o. Władysława Witkowskiego Redemptorysty w Karwodrzy

1. Godne uwagi:

5 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, czyli corocznie obchodzone święto wolontariuszy i organizacji, które zajmują się wolontariatem na całym świecie. Zostało ono ustanowione 17 grudnia 1985 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Celem święta jest uznanie i docenienie wysiłków osób zaangażowanych w działania dla innych oraz pokazanie społeczeństwu, jak duży jest ich wkład w rozwój społeczny na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. To także okazja do promowania wolontariatu oraz dzielenia się wiedzą i doświadczeniami. Pamiętajmy, że jedną z cenniejszych wartości, jakie można ofiarować drugiemu człowiekowi jest serce, czas, serdeczny uśmiech i uścisk dłoni – często leczą lepiej niż lekarstwa. Święto Wolontariusza to ukłon w stronę tych, którzy mimo codziennych obowiązków znajdują czas i siłę, aby pomagać innym. Taka  praca jest nieoceniona. Pozdrawiamy serdecznie wszystkich Wolontariuszy w  naszej szkole i życzymy im jak największej satysfakcji z tego, co robią dla innych.


W tym szczególnym dniu składamy Wolontariuszom serdeczne życzenia, aby Wasza działalność na rzecz dobra wspólnego była źródłem radości i dumy oraz aby nie zabrakło Wam nigdy energii i pasji.

Bo małe działania zmieniają świat!

6 grudnia przypadają mikołajki to czas, kiedy szczególnie dzieci z niecierpliwością oczekują drobnych zabawek i słodyczy pod poduszkami, w skarpetach i butach. Miejsca pozostawienia prezentów świątecznych przez Mikołaja są różne, ale cel ten sam – uszczęśliwić malucha.

Obyczaj wręczania dzieciom prezentów sięga średniowiecza, kiedy to szkoły mające za patrona Świętego Mikołaja udzielały zapomóg i stypendiów. Z upływem lat tradycja ta przekształciła się w obdarowywanie upominkami dzieci i ich rodziny. Wzmianki o Świętym Mikołaju przynoszącym prezenty z okazji swojego święta znajdziemy w źródłach polskich, czeskich, austriackich, holenderskich, belgijskich i niemieckich.

W Polsce zwyczaj odwiedzania domów przez Mikołaja był znany już w XIX wieku. Przebrany Święty przychodził do domów razem z aniołem i diabłem, aby wręczyć grzecznym dzieciom słodycze, a niegrzecznym rózgi.
Mikołajki klasowe to zwyczaj obchodzony w polskich szkołach od wielu lat. Tego dnia uczniowie wraz z wychowawcami wręczają sobie drobne podarki i spędzają czas w świątecznej atmosferze.

– 17 grudnia, w niedzielę, w Bazylice Mniejszej w Tuchowie odbędzie się XVII Misyjny Jarmark
z Aniołami,
 organizowany przez Redemptorystowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Misji. W tym roku zbierane są fundusze na pomoc  Ukrainie, wciąż dotkniętej dramatem wojny. Dlatego cały dochód z Jarmarku przekazany będzie misjonarzom-redemptorystom posługującym w Mościskach na Ukrainie.

Weźmy udział w tej corocznej akcji poprzez zrobienie ozdób świątecznych, upieczenie ciasta lub przekazanie ofiary pieniężnej na portal zrzutka.pl,  a także bądźmy obecni  na tej corocznej uroczystości.

– Przed nami Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. W Polsce to święta, które szczególnie celebrujemy. Dużą wagę przykładamy do Wigilii 24 grudnia. Jest to jedna z najważniejszych i najbardziej rodzinnych dat w kalendarzu.


W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną społeczność naszej szkoły spotka się na Wigiliach klasowych, by uczcić pamiątkę Bożego Narodzenia. Jest to szczególny dzień, gdyż gromadzi razem wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i wielu rodziców. Uczniowie z wychowawcami spotykają się w salach. Roziskrzona choinka, niepowtarzalny, świąteczny wystrój klas, spożywanie tradycyjnych wigilijnych potraw przygotowanych przez rodziców, wspólne kolędowanie, składanie sobie życzeń – wprawiają wszystkich w świąteczny nastrój.

Historia życzeń świątecznych w Polsce sięga kilkuset lat wstecz. Bożonarodzeniowe życzenia były traktowane jako  dar – wierzono bowiem, że mają moc sprawczą, więc to, co wypowiedziane mogło się spełnić. Życzenia świąteczne składano sobie powszechnie i przy każdej okazji – rodzinie przy wigilijnym stole, sąsiadom i znajomym – gdy ich spotkano. Składanie życzeń bożonarodzeniowych było praktykowane właściwie we wszystkich grupach społecznych. W XVIII wieku, obok życzeń, pojawił się zwyczaj łamania się opłatkiem. W XIX wieku ukazały się pierwsze kartki świąteczne, które wysyłamy sobie do dziś. W dobie powszechnego dostępu do Internetu i telefonów komórkowych, łatwiej i szybciej wysłać e-mail lub sms – niż tradycyjną kartkę, jednak i ten zwyczaj dalej jest kultywowany przez wiele osób. Składając życzenia bożonarodzeniowe chcemy wyrazić  naszą pamięć, szacunek

i miłość do bliskich. 

Wszystkim Rodzicom i Uczniom pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne:

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, życzymy Wam mnóstwo zadowolenia.

Wiele satysfakcji z podejmowanych wyzwań. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru,
przyniesie Wam wytchnienie i radość. Niech Nowy Rok obfituje w szczęście,
pomyślność, zdrowie i uśmiech.
Niechaj piękne Bożonarodzeniowe Święta będą pełne rodzinnego ciepła.

2. Ważne terminy:

– 5, 6, 7 grudnia br. /wtorek, środa, czwartek/ – próbny egzamin ósmoklasisty z Operonem

– 8 grudnia – w szkole zagości podróżnik, który opowie o Egipcie

15 grudnia w Domu Kultury w Tuchowie odbędzie się XI Gminny Konkurs Świątecznej Piosenki Obcojęzycznej. Naszą  szkołę reprezentować będą uczennice klasy V, które wykonają utwór w języku angielskim.

– Zimowa przerwa świąteczna w szkołach trwa od 23 do 31 grudnia br. Jest to dla uczniów czas wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

– w okresie adwentu prosimy o pomoc dla potrzebujących rodzin w ramach akcji „Wigilijne dzieło pomocy Ubogim”.  

3. W ramach przypomnienia:

– W obecnym roku szkolnym nauczyciele są do dyspozycji rodziców i uczniów wg harmonogramu dyżurów znajdujących się na stronie szkoły. Zachęcamy rodziców i uczniów do indywidualnych spotkań.

– Rada Rodziców uchwaliła wysokość dobrowolnej składki – 40  zł od rodziny.

– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na facebooku i na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony to: spkarwodrza.pl

Dyrektor i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Karwodrzy