Styczeń 2024 w naszej szkole

„Zacznij od robienia tego, co konieczne; potem zrób to, co możliwe;
nagle odkryjesz, że dokonałeś niemożliwego.”
/Św. Franciszek z Asyżu/

Szkoła Podstawowa im. o. W. Witkowskiego Redemptorysty w Karwodrzy

1. Godne uwagi:

  • 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22 stycznia Dzień Dziadka. Babcia i Dziadziu znaczą bardzo dużo, zarówno w życiu wnucząt, jak i w życiu ich rodziców, którzy niejednokrotnie mają w zasięgu swoiste „pogotowie ratunkowe”,  skłonne zająć się dziećmi gdy są chore, potrzebują opieki, ciepłego obiadu czy – zwyczajnie – wsparcia. Bagaż życiowych doświadczeń czyni z Nich dobrych doradców, pozwala im zachować dystans i wiarę w to, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. To Dziadkowie kochają bezwarunkowo. Potrafią dzieciom towarzyszyć zupełnie inaczej niż często zabiegani rodzice. Są obok i patrzą, jak ich wnuki rosną, rozwijają się. Nie oczekują nic w zamian. To nasi superbohaterowie,  przy których można poczuć się bezpiecznie i wyjątkowo. Od dziadków i babć dzieci uczą się o świecie, poznają rodzinne tradycje. Seniorzy mają wiedzę i doświadczenie, którymi  mogą się podzielić, a dzieci to jedni z najbardziej wdzięcznych i chłonnych słuchaczy. Wspólny czas dla jednych i drugich może procentować nowymi pasjami czy odświeżeniem dawnych zainteresowań.

Kochani, dziś okazja rzadka, mamy Dzień Babci oraz Dziadka.

Jak wiecie jest ich razem czworo, co można sprawdzić, gdy się zbiorą.

Wciąż mówią wtedy o tych latach, gdy jeszcze dzieckiem był nasz tata.

A nasza mama bez swych lalek do łóżka iść nie chciała wcale.

A teraz, jak ten czas wciąż leci! Cieszą się z dzieci swoich dzieci.

I myślą, widząc ich gromadkę, że miło babcią być i dziadkiem.

Więc dziś spróbujcie zapamiętać. Czym są dla dziadków ich wnuczęta?

I pięknej szansy nie przegapcie: kochajcie dziadków swych i babcie!
Bo to nie żarty moi mili, dzisiaj im życzenia składamy, by sto latek jeszcze żyli!

  •   24 stycznia przypada Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu. W roku 2024 obchodzimy ten dzień po raz 58. To święto zostało ustalone przez Papieża VI w czasach, kiedy nie było jeszcze Internetu, który dziś odgrywa w naszym życiu równie dużą rolę co inne środki masowego przekazu, jak telewizja, radio i prasa. Data święta – 24 stycznia – związana jest ze wspomnieniem w Kościele katolickim św. Franciszka Selezego, który jest patronem dziennikarzy.

Tegoroczny tytuł Orędzia Ojca Świętego z okazji tego dnia brzmi: „Sztuczna inteligencja i mądrość serca: dla w pełni ludzkiej komunikacji”. Wybierając ten temat,  papież Franciszek podkreśla, że ewolucja systemów sztucznej inteligencji sprawia, że komunikacja za pośrednictwem maszyn jak i z nimi staje się coraz bardziej naturalna. W związku z tym coraz trudniej jest odróżnić obliczenia od myśli oraz język generowany przez maszynę od języka pochodzącego od człowieka. Wszystkie rewolucje, także ta oparta na sztucznej inteligencji, stawią nowe wyzwania. Ważne, aby maszyny nie przyczyniały się do zakrojonego na szeroką skalę systemu dezinformacji i nie zwiększały samotności tych, którzy są już sami, pozbawiając nas ciepła, które może zapewnić jedynie komunikacja między ludźmi. Również ważne jest to, aby kierować sztuczną inteligencją i algorytmami w taki sposób, aby w każdym człowieku istniała odpowiedzialna świadomość wykorzystania i rozwoju tych różnych form komunikacji, które idą ramię w ramię z mediami społecznościowymi  i Internetem. Konieczne jest, aby komunikacja była zorientowana na pełniejsze życie osoby ludzkiej.

2. Ważne terminy:

  • 18 stycznia zakończy się klasyfikacja za I półrocze roku szkolnego 2023/2024.
  • Posiedzenie klasyfikacyjnej Rady Pedagogicznej odbędzie się we wtorek 23 stycznia 2024 r.
  • 30 stycznia (wtorek) o godz. 1630 odbędzie się zebranie z Rodzicami uczniów informujące o wynikach nauczania za I półrocze roku szkolnego 20223/2024.


3. W ramach przypomnienia:

– W obecnym roku szkolnym nauczyciele są do dyspozycji rodziców i uczniów wg harmonogramu dyżurów znajdujących się na stronie szkoły. Zachęcamy rodziców i uczniów do indywidualnych spotkań.

– Rada Rodziców przypomina o dobrowolnej składce – 40 zł od rodziny.

– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na facebooku  i stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony to: spkarwodrza.pl

W NOWYM 2024 ROKU pragniemy złożyć Wszystkim Rodzicom i Uczniom życzenia:

Niech w 2024 roku świat będzie dla Was pełen ciepła, radości i przyjaciół,
a w Waszych domach niech nigdy nie zabraknie miłości i zrozumienia.

Dyrektor i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej  w Karwodrzy