LUTY 2024 W NASZEJ SZKOLE

Dowodem miłości są czyny. Tam, gdzie jest miłość, czyni się wielkie rzeczy.
Kiedy brak czynów, tam miłość przestaje istnieć”

/ Papież Grzegorz Wielki/

LUTY 2024 W NASZEJ SZKOLE

Szkoła Podstawowa im. o. Władysława Witkowskiego Redemptorysty w Karwodrzy

1. Godne uwagi:

·       1 lutego rozpoczęliśmy II półrocze. To kolejny etap pracy uczniów w zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Dopilnujmy, aby nie był to czas stracony. Postarajmy się, by uzyskać jak najwyższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz wypracujmy  lepsze oceny z poszczególnych przedmiotów jak i zachowania na koniec  roku szkolnego. 

 • 6  lutego  obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) – tegoroczne hasło brzmi: „Razem dla lepszego Internetu”. DBI  został ustanowiony w 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Świętowany jest na całym świecie i    ma na celu inicjowanie oraz propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania cyberprzestrzeni.
 • 8  lutego przypada tłusty czwartek, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. To właśnie wtedy przed sklepami spożywczymi i cukierniami w całym kraju ustawią się długie kolejki. Większości miłośników słodyczy nie będzie to oczywiście przeszkadzać – tego dnia nie trzeba bowiem nadmiernie przejmować się kaloriami.

  Na stołach w całej Polsce pojawią się tradycyjne pączki (dla Ślązaków  kreple) i faworki. Pączki w naszym kraju w wersji   słodkiej zaczęto jadać ok. XVI wieku. Dziś trudno wyobrazić sobie bez nich tradycyjny poczęstunek z okazji tłustego czwartku. Tradycja nakazuje tego dnia zjeść przynajmniej jednego pączka, aby przez cały następny rok dopisywało nam szczęście. Statystycznie zjadamy w Polsce około 2,5 pączka na osobę. Celebrujmy więc to smaczne święto.
Pączki, pączki, chrusty, chrusty, niech nam żyje czwartek tłusty!” Smacznego!

 • 14 lutego świętujemy walentynki. W tym roku święto wypada podczas ferii i do tego w Środę Popielcową. Nazwa  święta pochodzi od imienia świętego Walentego, który jest znany jako patron zakochanych. Zakochani wyczekują tego dnia, spędzają wspólnie czas, celebrują swoją miłość, obdarowują się drobnymi upominkami, wręczają sobie kartki z miłosnymi wierszykami. Miłość przejawia się w prostych czynach i gestach, powstało na jej temat wiele wierszy, oparto na niej mnóstwo książek, piosenek czy filmów. O wielkiej miłości marzy wiele ludzi, dlatego walentynki cieszą się wielkim zainteresowaniem. Miasta i  sklepy w tym okresie są przyozdobione sercami i kwiatami. Pamiętajmy o tych, których kochamy.
 •  23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba. Czasem trudno rozpoznać po naszych bliskich i znajomych, gdzie kończy się zwykłe przygnębienie i smutek, a zaczyna depresja. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją jest dobrą okazją, by zdobyć wiedzę o jej rozpoznawaniu i leczeniu. Depresję leczy się lekami przeciwdepresyjnymi, psychoterapią, psychoedukacją, odpowiednią dietą oraz  aktywnością fizyczną. Czas leczenia dla każdego jest indywidualny. To nie wstyd zwrócić się o pomoc do lekarza. Szacuje się, że w Polsce ok. 8 mln ludzi cierpi na depresję lub stany depresyjne z czego tylko 1,5 mln jest zdiagnozowanych i leczonych. Gdy podejrzewasz kogoś kto ma depresję, to zamiast udzielać dobrych rad, wspieraj emocjonalnie, rozmawiaj, interesuj się, zapytaj, co się dzieje, jak możesz pomóc? Namów go  na wizytę u lekarza.

2. Ważne terminy:

 • 6 lutego w szkole odbędzie się zabawa karnawałowa połączona z obchodami walentynek
 • 9 lutego odbędzie się wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce
 •  od 12 lutego do 25 lutego będą trwać ferie zimowe. Jest to czas odpoczynku od nauki, czas beztroskiej zabawy. Mamy nadzieję, że będzie wesoło i radośnie. Przypominamy Wam o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych oraz zamieszczamy kilka ważnych porad i wskazówek.

  WASZE  ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO SĄ NAJWAŻNIEJSZE
  , WIĘC:

1. Do uprawiania sportów zimowych wybieraj tylko bezpieczne miejsca!

2. Wychodząc na dwór, pamiętaj o właściwym ubraniu!

3. W momencie, gdy wyczujesz, że twoje ubranie jest mokre, udaj się do domu, by je zmienić na suche!

4. W czasie zabaw śnieżkami nie wybieraj za cel ludzi, zwierząt ani żadnych szklanych przedmiotów!

5. Spędzając ferie w domu, pamiętaj o bezpiecznym posługiwaniu się urządzeniami elektrycznymi i nie spędzaj zbyt dużo czasu przed urządzeniami ekranowymi!

6.  W czasie korzystania z Internetu pamiętaj, że nie każdy nowo poznany kolega ma zawsze dobre zamiary w stosunku do ciebie!

7. Zapamiętaj telefony alarmowe: straż pożarna 998, policja 997, pogotowie 999 i europejski numer ratunkowy 112.

8. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu – owoce i warzywa zawierają dużo witamin przydatnych w zimowe dni!
9. Używaj kasków chroniących głowę – na nartach, łyżwach czy na rowerze.

10. Ulica i zamarznięte jeziora i inne zbiorniki to nie miejsce do zabaw!

Podczas ferii zimowych życzymy wszystkim Uczniom i Rodzicom dużo wypoczynku.

Niech ten okres będzie czasem niezapomnianych wrażeń oraz wielu ciekawych przeżyć.

Mamy nadzieję, że z nową energią wrócicie do zajęć szkolnych w drugim półroczu.

Pamiętajcie o bezpieczeństwie własnym oraz osób Wam towarzyszących.
Ż
yczymy Wszystkim szczęśliwych i bezpiecznych ferii!

3. W ramach przypomnienia:

– W obecnym roku szkolnym nauczyciele są do dyspozycji rodziców i uczniów wg harmonogramu dyżurów znajdujących się na stronie szkoły. Zachęcamy rodziców i uczniów do indywidualnych spotkań.

– Rada Rodziców przypomina o dobrowolnej składce – 40 zł od rodziny.

– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony to: spkarwodrza.pl

Dyrektor i Rada Pedagogiczna

Szkoły Podstawowej  w Karwodrzy