„Wielki Post to nie jest tylko czas „wchodzenia w głąb siebie”,
ale przeciwnie – wychodzenia ku innym,
otwierania się na tych, którzy szczególnie nas potrzebują”
/Święty Jan Paweł II/
Szkoła Podstawowa im. o. Władysława Witkowskiego Redemptorysty w Karwodrzy
1. Godne uwagi:
- 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. W Polsce Dzień Kobiet po raz pierwszy świętowano 24 marca 1924 roku. Wówczas jednak święto pań nie cieszyło się zbyt wielką popularnością. Zmieniło się to w okresie PRL-u. Wtedy 8 marca cieszył się dużym zainteresowaniem. W zakładach pracy wręczano kobietom kwiaty, najczęściej goździki i tulipany. Jeżeli chcemy w jakiś sposób podziękować kobietom za pracę, warto jest robić to w mniejszym gronie, rozmawiając przy kawie i ciastku. Kulturowo przyjęte jest, że mężczyźni wręczają tego dnia znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom – kwiaty i drobne podarunki w postaci słodyczy. Goździki nadal są niezwykle popularnymi kwiatami. Obok niego królują tulipany i czerwone róże. W tym dniu Panowie mogą też wykonać drobne prace domowe. Trzeba pamiętać, że jest to dzień upamiętniający walkę o równe traktowanie z uwagi na płeć i tak powinien być uczczony.
Z okazji tego Święta męska część społeczności szkolnej składa serdeczne życzenia wszystkim Dziewczętom,
Koleżankom, Siostrom, Paniom, Mamom, Ciociom i Babciom:
Najserdeczniejsze przyjmijcie życzenia: zamiarów i marzeń spełnienia,
W działaniu i w pracy – sukcesu. Niech szczęście pilnuje Waszego adresu,
Jak wierny cień trwa obok stale i niech sprzyja Wam wytrwale.
Wszystkiego najlepszego!
- 21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale też Dzień Kolorowej Skarpetki – czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Symbolem tego dnia stały się kolorowe skarpetki, które oznaczają: „Kocham Cię takim, jakim jesteś”.
21 marca /czwartek/ wszyscy dołączamy do Zespołu Kolorowych Skarpetek i wspieramy osoby chorujące na trisomię 21, czyli zespół Downa. Ta akcja ma na celu przełamywanie stereotypów związanych z tą wadą genetyczną. Zachęcamy wszystkich uczniów do założenia tego dnia kolorowych skarpetek.
- 2 kwietnia /wtorek/ przypada 19. rocznica śmierci naszego Wielkiego Rodaka Świętego Jana Pawła II,
który zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37.
Kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 roku. Podczas 26 lat pontyfikatu Jan Paweł II beatyfikował i kanonizował więcej osób niż wszyscy jego poprzednicy w okresie pięciu wieków; podczas 51 uroczystości ogłosił błogosławionymi w sumie 1338 ludzi, a świętymi 482 osoby.
Jan Paweł II był autorem 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 13 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich, 29 dokumentów w formie motu proprio /list o charakterze dekretu powstały z inicjatywy własnej papieża/ oraz tysięcy listów papieskich.
Tego samego roku, w którym zmarł Papież, rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 roku Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. Kanonizacja Papieża-Polaka odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia 27 kwietnia 2014 roku
w Rzymie.
- 2 kwietnia obchodzimy również Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju. Oznacza to, że u osób autystycznych obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania, które mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu, dlatego używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”. Autyzm nie wiąże się z niepełnosprawnością umysłową, a wręcz przeciwnie – często są to osoby z ponadprzeciętną inteligencją. Znane osoby ze spektrum autyzmu to: Wolfgang Amadeusz Mozart, Albert Einstein, Isaac Newton. Symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. Dlatego w większości państw i miast w tym dniu najważniejsze budynki są podświetlone na niebiesko. Akcja ta nazywa się „Light in up blue” i ma na celu ukazanie wsparcia oraz jedności z osobami cierpiącymi na Autyzm a także ich rodzinami.
2. Ważne terminy:
- Już 14 lutego weszliśmy w okres Wielkiego Postu. Jest to czas refleksji i dzielenia się z innymi. SK Caritas i SK Wolontariatu zachęca wszystkich uczniów do wzięcia udziału w corocznych akcjach: „Jałmużna Wiekopostna 2024” oraz „Wielkanocne Dzieło Pomocy Ubogim”. Podkreślamy, że są to kolejne działania w ramach projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” realizowanego w naszej szkole już od lat.
Przygotowanie do Świąt Wielkanocnych przez post, modlitwę i jałmużnę to wielowiekowa tradycja. Poprzez akcję „Jałmużna Wielkopostna” Caritas chce tę tradycję przybliżyć uczniom. Głównym celem tych przedsięwzięć i jest uwrażliwienie na drugiego człowieka i jego potrzeby oraz nauka dzielenia się. Większość dzieci dostaje kieszonkowe albo ma swoje oszczędności. Zachęcamy, aby zamiast kupić sobie w okresie Wielkiego Postu jakiś drobiazg lub coś słodkiego, odłożyły zaoszczędzone pieniądze do skarbonki i przeznaczyły na pomoc potrzebującym. Akcja ma przede wszystkim charakter edukacyjny – pomaga połączyć wielkopostne wyrzeczenia z pomocą. Pozwala zauważyć, że obok są ludzie starsi, którzy potrzebują wsparcia, a młody człowiek może wykonać konkretny gest, by im pomóc. Pieniądze wrzucane będą do papierowych skarbonek, które otrzyma każda klasa od katechety P. Andrzeja. „Jałmużnę” można również wesprzeć, wysyłając charytatywny SMS o treści SENIOR pod numer 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT) lub dokonując wpłaty do tzw. „Wirtualnej Skarbonki”, czyli na konto Caritas Polska z dopiskiem „Senior”.
- W dniach 4, 5 i 6 marca zostaną przeprowadzone Rekolekcje Wielkopostne dla uczniów.
4 /poniedziałek/ i 5 /wtorek/ nauki rekolekcyjne będą odbywać się w szkole. Natomiast w środę 6 marca uczniowie zostaną dowiezieni do Bazyliki Mniejszej w Tuchowie na spowiedź i mszę św. na zakończenie rekolekcji.
- Od 28 marca do 2 kwietnia – trwać będzie wiosenna przerwa świąteczna.
Na zbliżające się Święta Wielkanocne pragniemy złożyć wszystkim Rodzicom i Uczniom najserdeczniejsze życzenia:
W te święta Wielkiej Nocy niech Boża miłość na Was spłynie.
By każdy dzień wypełniała nadzieja, a radość i szczęście nigdy Was nie opuszczały.
Bądźcie zawsze pełni zdrowia i wiary, a troska bliskich niech zawsze Wam towarzyszy.
Wielkanoc niech wypełni Wasze serca, a usta śpiewają gromkie Alleluja.
3. W ramach przypomnienia:
– W obecnym roku szkolnym nauczyciele są do dyspozycji rodziców i uczniów wg harmonogramu dyżurów znajdujących się na stronie szkoły. Zachęcamy rodziców i uczniów do indywidualnych spotkań.
– Rada Rodziców przypomina o dobrowolnej składce – 40 zł od rodziny.
– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony to: spkarwodrza.pl
Dyrektor i Rada Pedagogiczna
Szkoły Podstawowej w Karwodrzy