Maj 2024 w naszej szkole

Strumyk buja śród olszyny po zielonej łące,
a roznoszą woń z doliny kwiatów już tysiące:
martwą ziemię w krasny raj zamienił zwycięski maj”

/Konstanty Damrot /

Szkoła Podstawowa im. o. Władysława Witkowskiego Redemptorysty w Karwodrzy

  1. Godne uwagi:
  • Maj jest uznawany przez wielu ludzi za najpiękniejszy miesiąc w roku. To czas, w którym przypada środek wiosny. Kwitną kwiaty, drzewa i krzewy, owady budzą, się do życia. W maju łąki zmieniają się w wielokolorowe  dywany. Któż z nas nie zachwyca się kwitnącymi złocieniami, makami, chabrami czy niezapominajkami? Maj kojarzy się z wolnymi dniami oraz różnymi świętami.Na początku tego miesiąca obchodzimy Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczpospolitej i Święto Konstytucji 3 Maja. Istnieje też wiele mniej istotnych, ale ciekawych świąt, jakie dobrze jest znać. 8 maja przypada np. Dzień Bibliotekarza i Bibliotek oraz Narodowy Dzień Zwycięstwa, 9 maja – Dzień Europy, 12 maja – Światowy Dzień Ptaków Wędrownych, 15 maja  – Święto Polskiej Muzyki i Plastyki i Światowy Dzień Rodziny, 18 maja  – Międzynarodowy Dzień Muzeów, 22 maja – Dzień Praw Zwierząt, 26 maja – oczywiście Dzień Matki, a 29  maja – Dzień Działacza Kultury i Drukarza. W tym roku w maju  przypadają też ważne święta religijne: Wniebowstąpienie Pańskie,  Zesłanie Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki oraz  Boże Ciało.

Jednym  z ważniejszych i piękniejszych świąt jest Dzień Matki.  Cel obchodów jest oczywisty – wyrażenie wdzięczności za trud włożony w wychowanie oraz okazanie  niezmierzonych  pokładów  miłości  i serdeczności.
Z okazji tego święta wszystkim Mamusiom dedykujemy słowa:

W kalendarzu Święto Matki z życzeniami śpieszą dziatki.
Ja Ci mamo dziś w podzięce za Twe trudy daję serce
i przepraszam za me psoty, za wybryki i kłopoty.

Początek formularza

Dół formularza

  • 8 maja  przypada Narodowy Dzień Zwycięstwa, czyli 79. rocznica zakończenia II wojny światowej. Święto to zostało ustanowione przez parlament w 2015 r. dla upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec 8 maja 1945 r. o 22:30 czasu środkowo-europejskiego. Działania wojenne zostały przerwane o 23:01. Kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec wojny w Europie, nadal jednak toczyły się walki z Japonią. Dopiero jej kapitulacja 2 września 1945 r. ostatecznie  zakończyła II wojnę światową, która trwała 6 lat a uczestniczyły w niej 72 państwa. Polskie siły zbrojne brały udział w większości kampanii wojennych i bitew tej okrutnej wojny.

  • 15 maja obchodzimy Światowy Dzień Rodziny. Dzień ten to doskonała okazja do rozmowy z dziećmi na temat znaczenia rodziny w społeczeństwie i dla naszego rozwoju osobistego oraz na temat problemów i przeszkód, na jakie napotykają rodzinny we współczesnym świecie Warto ten dzień spędzić z bliskimi, cieszyć się ich obecnością, tworzyć piękne wspomnienia.

Bliskie, serdeczne relacje z rodziną i krewnymi to podstawa szczęśliwego funkcjonowania każdego z nas.

Wierszyk o rodzinie jest jednym z tych, które towarzyszą nam przez lata.

Jak świat stary lat tysiące i jak mocno świeci słońce
Tak wspaniała jest rodzina, która razem więzi trzyma
Bo z rodziną jest jak w raju jak w rodzinnym błogim gaju
Żaden problem nie jest trudny żaden dzień nie jest nudny
Mama zawsze uśmiechnięta dzieciom śmieją się oczęta
Tata dla nich jest troskliwy wobec psotów  pamiętliwy
Dzieci – szkoła, tata – praca po południu każdy wraca
Mama czeka już z obiadem i z szarlotką wonną sadem
Potem czeka ich kolacja no i wspólna integracja.
I choć wszyscy są zmęczeni to wsłuchani i wtuleni.
Bo w rodzinie wielka siła zawsze będzie, jest i była!

  • Czas, który pozostał do końca roku szkolnego, wykorzystajmy maksymalnie na naukę  i poprawę zachowania, aby uzyskać  jak najlepsze oceny na świadectwach.

2. Ważne terminy:

  • Egzamin ósmoklasisty – 14 maja /wtorek/ – język polski, 15 maja /środa/ – matematyka, 16 maja /czwartek/ –  język obcy nowożytny.
  • W dniach egzaminów uczniowie klas IV – VII mają dni wolne od zajęć dydaktycznych
  • Dokładne informacje dotyczące organizacji i przebiegu egzaminu można znaleźć na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie: www.oke.krakow.pl → zakładka: egzamin ósmoklasisty.
  • 1 czerwca  – obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka i Dnia Sportu Szkolnego.

3. W ramach przypomnienia:

– W obecnym roku szkolnym nauczyciele są do dyspozycji rodziców i uczniów wg harmonogramu dyżurów znajdujących się na stronie szkoły. Zachęcamy rodziców i uczniów do indywidualnych spotkań.

– Rada Rodziców przypomina o dobrowolnej składce – 40 zł od rodziny

– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na facebooku i  na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony to: spkarwodrza.pl

Dyrektor i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej  w Karwodrzy