Dzień 11 listopada jest zawsze lekcją patriotyzmu i czasem, kiedy powracamy myślami do trudnej historii Polski.
8 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Akademia rozpoczęła się o godz. 9:45 . Na początku wprowadzono poczet sztandarowy i odśpiewano hymn narodowy. W przemówieniu przypomniano z jakiej okazji jest akademia, jaka postawa i wartości obowiązują każdego Polaka.
W części artystycznej uczniowie szkoły przybliżyli kolegom i koleżankom historię naszego kraju – czasy, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z mapy świata. Opowiadali o walce z zaborcami, patriotyzmie naszych przodków. Słuchaliśmy o Józefie Piłsudskim, zaborach, klęskach polskich powstań i ostatecznym zwycięstwie.
Uczniowie klasy 7 wystąpili w strojach związanych z epoką walki i powstań oraz wcielili się w różne role: zaborców, którzy podzielili między siebie nasz kraj ; chłopców ubranych na czarno jako symbol upadku Polski; dziewczyny, która rozpacza po utracie wolności; żołnierzy, którzy mówili o konieczności walki i rozstaniu z bliskimi, a także oddaniu życia za kraj; kobiet żegnających żołnierzy idących walczyć z zaborcą; nauczyciela i uczniów, którym przyszło uczyć się w szkole pod zaborami; narratorów przypominających daty i zdarzenia z historii Polski, które przybliżały naszą ojczyznę do odzyskania upragnionej wolności.
Podczas uroczystości mogliśmy usłyszeć także patriotyczne wiersze, wysłuchać pieśni patriotycznych i zobaczyć teledyski ukazujące sceny związane z walką o wolność : „Czarna sukienka”, „Biały krzyż”, „A jeśli nie wrócę”, „Ojczyzna”, „Taki kraj”.
Uczeń klasy siódmej- Kacper Gliwa pięknie odegrał na trąbce cztery pieśni patriotyczne: „Białe róże”, „Rota”, „Piechota”, „Pierwsza kadrowa”.
Na zakończenie Pani dyrektor podziękowała występującym, jeszcze raz przypominając trudną i bolesną historię Polski .
O godzinie 11 : 11 uczniowie wszystkich klas wyszli na górny korytarz szkoły i uroczyście zaśpiewali hymn narodowy, przyłączając się tym samym do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do Hymnu 2024”. W ten sposób zakończyliśmy uroczyste świętowanie 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.