NIEDZIELA PALMOWA

Niedziela Palmowa, zwana jest Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej Niedzielą Kwietną lub Wierzbną. Obchodzona jest na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Według biblijnego przekazu na drogę, którą przejeżdżał Chrystus jadący na osiołku, lud rzucał gałązki palmowe i oliwne.

Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień. Jest dniem, w którym wierni idą do kościoła, by poświęcić palmy.

Według tradycji ludowej poświęcona palma wielkanocna zapewnia zdrowie i szczęście całej rodzinie, dlatego przyjęło się, aby nie wyrzucać uschniętych palm aż do następnych świąt. Pobłogosławione palmy miały chronić domy przed kataklizmami i nieurodzajem przez cały rok. Dekorowano nimi domy, by odganiały wszelkie nieszczęścia.

W Wielkanocny Poniedziałek święci się pola palmami nasączonymi wodą. Z tych palm gospodarze robią krzyżyki i wbijają w ziemię, aby zapewnić sobie dostatek.

Palma wielkanocna ma być kolorowa jak wiosna. Ma dawać nadzieję, bo nadzieja rodzi się wiosną, jak przyroda budzi się do życia. Rdzeniem palmy może być prosty patyk. W palmie znajdują się gałązki wierzby z rozwiniętymi kotkami. Można ją przystroić bukszpanem, żonkilami, krokusami, gałązkami malin, porzeczek oraz iglaków, a także suszonymi kwiatami, kłosami, trawami. Dodatkowo można przyozdobić bibułą i krepą, kolorowymi wstążkami oraz sztucznymi kwiatami. Dolna część palmy powinna być obwinięta bibułą.

Pedagog szkolny: Anna Zaucha