5 IX 2022 r. Narodowe czytanie

Dzisiaj w naszej szkole powcześniejszym zarejestrowaniu się na stronie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zrealizowaliśmy akcję Narodowego Czytania.
Finał akcji w Polsce i za granicami Rzeczypospolitej odbył się w sobotę 3 września. W naszej szkole akcja została zrealizowana w poniedziałek 5 września. W tym dniu każda klasa na lekcji języka polskiego zeszła  z uczącym do biblioteki szkolnej lub mile spędziła czas na świeżym powietrzu, gdzie wysłuchała czytanego fragmentu
wybranego przez siebie utworu A. Mickiewicza 

W tym roku czytaliśmy wspólnie „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. To już 11 edycja, w której uczestniczyła nasza szkoła. Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

„Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm  to istota polskości i fundament
nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Serdecznie dziękujemy całej Społeczności szkolnej za udział w akcji.