STYCZEŃ 2023 W NASZEJ SZKOLE

„Co ty dasz nam Nowy Roku?

Dam wam cztery pory roku. Puchem sypnę, dam bałwanki, łyżwy, narty, no i sanki.
Potem w wiosny czas radosny: dam sasanki i pierwiosnki.
Kiedy już was zmęczy szkoła, wakacyjny czas przywołam. A gdy w sadach moc kolorów,
dam pogodę na czas zbiorów”.

1. Godne uwagi:

  • Każdego roku w styczniu obchodzone jest święto wszystkich babć i dziadków – 21 stycznia Dzień Babci, a 22 stycznia Dzień Dziadka. Kontakt ze starszym człowiekiem ubogaca. Przyjaźń, partnerstwo czy dialog, jakie tworzą się na linii dzieci – dziadkowie mają zupełnie inny wymiar niż stosunki z pozostałymi członkami rodziny. To dziadkowie poszerzają przecież horyzont dziecka o przeszłość. Życiowe doświadczenia pozwalają im na wiele spraw patrzeć w zupełnie inny sposób, dzięki czemu są często bardziej obiektywni niż rodzice. Przekazywanie tradycji rodzinnych, rola wychowawcza, dawanie poczucia bezpieczeństwa, zaufanie i szacunek – to tylko niektóre wartości, jakie budują dziadkowie.

Po co więc dziadkom wnuki? Żeby pękać z dumy na szkolnych przedstawieniach? Żeby w tajemnicy przed rodzicami w kieszeniach przemycać czekoladki i cukierki? Żeby w magiczny sposób pobudzać wyobraźnię, opowiadać o czasach, kiedy mama i tata byli jeszcze mali? Żeby rozpieszczać, bawić się do upadłego i projektować najpiękniejsze kostiumy karnawałowe? Żeby gotować ulubione zupy i piec ciasta, które nigdzie tak dobrze nie smakują? Na pewno po to właśnie są.

Ale przede wszystkim Dziadek i Babcia są po to, żeby po prostu być obok – dawać wnukowi poczucie bezpieczeństwa, miłości
i ciągłego trwania. Po to, aby pokazywać prawdziwy wymiar człowieczeństwa, w którym ludzie starsi, dziadkowie pełnią jedyną w swoim rodzaju, bezcenną rolę.

Babcie bywają różne, lecz każda pamięta, że jednakowo zawsze kochają wnuczęta.

To samo je cieszy, to samo raduje: nasz pocałunek, uśmiech i słowo… Dziękuję!

Kochany Dziadku, zacznę zwyczajnie: że z Tobą w domu jest bardzo fajnie!

I w deszczu, i w słotę, w smutku, w radości, wspierasz i uczysz życia w miłości.

Dzisiaj za wszystko chcemy Wam dziękować, skromny bukiecik kwiatów podarować.

  • 24 stycznia przypada Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu. W roku 2023 obchodzimy ten dzień po raz 56. To święto zostało ustalone przez Papieża VI w czasach, kiedy nie było jeszcze Internetu. Dziś jednak odgrywa on w naszym życiu równie dużą rolę co inne środki masowego przekazu, jak telewizja, radio i prasa. Data święta 24 stycznia związana jest ze wspomnieniem w Kościele katolickim św. Franciszka Selezego, który jest patronem dziennikarzy.

Tegoroczne hasło tego dnia brzmi: „SŁUCHANIE UCHEM SERCA”. Wybierając ten temat,  papież Franciszek podkreśla,  że tracimy zdolność słuchania tych, którzy stają przed nami, zarówno w normalnych codziennych relacjach, jak i w debatach na temat najważniejszych kwestii życia obywatelskiego a  w wielu dialogach w ogóle się nie porozumiewamy. Po prostu czekamy, aż drugi skończy mówić, aby narzucić swój punkt widzenia. W takich sytuacjach dialog staje się „duologiem”, monologiem w dwóch głosach. Wszyscy mamy uszy, ale często nawet ci, którzy mają doskonały słuch, nie są w stanie usłyszeć drugiego człowieka. W rzeczywistości istnieje wewnętrzna głuchota, gorsza od fizycznej. Słuchanie – w istocie – nie dotyczy tylko zmysłu słuchu, ale całej osoby. Prawdziwym miejscem słuchania jest serce. Król Salomon, choć bardzo młody, okazał się mądry, bo poprosił Pana, aby dał mu „serce, które słucha”. Św. Augustyn zapraszał do słuchania sercem (corde audire), aby przyjmować słowa nie zewnętrznie uszami, ale duchowo w sercach: „Nie miejcie serca w uszach, ale uszy w sercu”. Franciszek z Asyżu napominał swoich braci, aby „nachylić ucho serca”. Umiejętność słuchania społeczeństwa w czasach zranionych przez długą pandemię jest cenniejsza niż kiedykolwiek. Tak ogromna nieufność, która nagromadziła się wcześniej wobec „informacji oficjalnych”, spowodowała również „infodemię”, w ramach której świat informacji coraz bardziej stara się być wiarygodny i przejrzysty. Musimy nadstawiać ucha i głęboko wsłuchiwać się, zwłaszcza w niepokoje społeczne spotęgowane spowolnieniem lub wstrzymaniem wielu działań gospodarczych.

2. Ważne terminy:

  • 19 stycznia zakończy się klasyfikacja za I półrocze roku szkolnego 2022/2023.
  • Posiedzenie klasyfikacyjnej Rady Pedagogicznej odbędzie się we wtorek 24 stycznia 2023 r.
  • 25 stycznia (środa) o godz. 1630 odbędzie się zebranie z Rodzicami uczniów informujące o wynikach nauczania                     

  za I półrocze roku szkolnego 2022/2023.

  • 26 – 27 stycznia – wycieczka do Kopalni Soli w Bochni
  • od 28 stycznia  do 10 lutego będą trwać ferie zimowe. Jest to czas odpoczynku od nauki, to czas beztroskiej zabawy. Mamy nadzieję, że będzie biało, wesoło i radośnie. Przypominamy Wam o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych oraz zamieszczamy kilka ważnych porad i wskazówek.

WASZE  ZDROWIE  I BEZPIECZEŃSTWO SĄ NAJWAŻNIEJSZE, WIĘC:

1. Do uprawiania sportów zimowych wybieraj tylko bezpieczne miejsca!

2. Podczas uprawiania sportów zimowych dbaj o bezpieczeństwo własne i innych!

3. Wychodząc na dwór pamiętaj o właściwym ubraniu!

4. W momencie, gdy wyczujesz, że twoje ubranie jest mokre, udaj się do domu, by je zmienić na suche!

5. W czasie zabaw śnieżkami nie wybieraj za cel ludzi, zwierząt ani żadnych szklanych przedmiotów!

6. Spędzając ferie w domu, pamiętaj o bezpiecznym posługiwaniu się urządzeniami elektrycznymi i nie spędzaj zbyt dużo czasu przed telewizorem!

7.   W czasie korzystania z Internetu pamiętaj, że nie każdy nowo poznany kolega ma zawsze dobre zamiary w stosunku do ciebie!

8. Pamiętaj o telefonach alarmowych straż pożarna 998, policja 997, pogotowie 999 i numer ratunkowy 112.

9. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu – owoce i warzywa zawierają dużo witamin przydatnych w zimne dni!

Życzymy wszystkim śnieżnych, miłych i udanych ferii zimowych. Odpoczywajcie, bawcie się i nabierajcie siły na drugie półrocze roku szkolnego,  ale w każdej sytuacji pamiętajcie o bezpieczeństwie!

3. W ramach przypomnienia:

– W obecnym roku szkolnym nauczyciele są do dyspozycji rodziców i uczniów wg harmonogramu dyżurów znajdujących się na stronie szkoły. Zachęcamy rodziców i uczniów do indywidualnych spotkań.

– Rada Rodziców przypomina o dobrowolnej składce – 40 zł od rodziny.

– Wszystkie wiadomości dotyczące życia naszej szkoły są na bieżąco aktualizowane i znajdują się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Karwodrzy. Adres strony to: spkarwodrza.pl

W NOWYM 2023 ROKU pragniemy złożyć Wszystkim Rodzicom i Uczniom życzenia:

Życzymy, żeby spełniały się marzenia – te małe, o których wstydzimy się mówić głośno i te wielkie,

które być może teraz wydają się niemożliwe.

Życzymy także spełniania w życiu zawodowym, realizacji planów i wspinania się po drabince kariery.
A w życiu rodzinnym spokoju i bezpieczeństwa.

Niech Nowy 2023 Rok pozbawiony będzie przykrości, a składa się jedynie z sukcesów i szczęśliwych chwil.

Dyrektor i Rada Pedagogiczna

Szkoły Podstawowej  w Karwodrzy