Wyjazd na spektakl „Kamienie na szaniec”

3 października 2023 r. uczniowie klas 6,7 i 8 naszej szkoły obejrzeli spektakl opracowany na podstawie lektury „Kamienie na szaniec” w wykonaniu aktorów Kieleckiego Teatru Lektur.
Początkowe sceny przedstawienia zaskoczyły widzów tym, że zostały utrzymane w konwencji castingu do filmu, który ma opowiadać o losach trzech przyjaciół – Jana Bytnara („Rudego”), Aleksego Dawidowskiego („Alek”) i Tadeusza Zawadzkiego („Zośka”).
Kolejno poznajemy ich rodziny, życie tuż przed wybuchem II wojny światowej i wreszcie zachowania podczas walki z okupantem, np. zrywanie flag niemieckich, zagazowywanie kin, uczczenie urodzin Mikołaja Kopernika przez zerwanie tablicy z niemieckimi napisami. Działania sabotażowe trójki przyjaciół zostają pokrzyżowane przez aresztowanie „Rudego”. Przejmującym opisom katowania go przez gestapowców i wreszcie odbicia z rąk prześladowców towarzyszą sceny z filmu „Akcja pod Arsenałem”.
Skatowany „Rudy” i ranny
„Alek” umierają tego samego dnia. „Zośka” zostaje sam. W imię przyjaźni nadal walczy z okupantem. Ostatecznie i on ginie. Śmierć łączy przyjaciół…
Opowieść o bohaterach „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego jest prosta, ale snuta z wykorzystaniem nowoczesnych środków multimedialnych, gry świateł oraz muzyki w nowoczesnej aranżacji.
Dzięki sugestywnej grze aktorów oddającej radość z wakacji, wspólnych wyjazdów, zaangażowanie w walkę z okupantem, uświadamiamy sobie, że bohaterowie byli ludźmi z krwi i kości, mieli swe plany, marzenia, ale wojna nie pozwoliła ich zrealizować…
Pustkę po ich śmierci, a także dramatyczną sytuację narodu polskiego w czasie II wojny światowej, podkreślało przejmujące wykonanie pieśni „Czarna sukienka” (…”Lecz gdy do grobu Polska wstąpiła, / Jeden mi tylko przystoi strój: Czarna sukienka!”).
Spektakl był pouczającą lekcją – wiedzę zdobytą podczas jego oglądania uczniowie z pewnością wykorzystają na zajęciach z języka polskiego i historii.